Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně klepou na dveře

aktualizováno 
Na vyplnění a odevzdání daňového přiznání a zaplacení daně z příjmu zbývá necelých čtrnáct dní. Když vše nestihnete do 31. března, hrozí vám pokuta a dohady s berními úředníky.

Jestliže necháte vypořádání se státní kasou na poslední chvíli, pak raději nechoďte na finanční úřad. Budou tam s největší pravděpodobností jako každý rok na konci března fronty. Vyplněný formulář přiznání k dani z příjmu i peníze můžete také poslat poštou - v hlavním městě mají některé poštovní úřady otevřeno i o půlnoci. V takovém případě stačí, když bude na ústřižku složenky a podacím lístku razítko 31. března. Ale když peníze poukážete ze svého bankovního účtu, udělejte to s předstihem. Za den odeslání se totiž považuje datum, kdy byly peníze odepsány z konta, nikoli kdy jste podali příkaz k úhradě. Tyto dva údaje se nemusí shodovat.
 
Internet pomůže s výpočtem

Nechcete stát fronty na finančním úřadě? Formulář daňového přiznání a cenné rady ZDE.

Ti, kdo si zvykli komunikovat s okolím pomocí internetu, zatím u finančního úřadu neuspějí. Elektronické podávání tiskopisů dosud není možné. Internet už dnes však může pomoci s výpočtem. Na specializovaných stránkách jsou k dispozici formuláře, do kterých lze vepsat údaje, a program spočítá daň za vás.

Na 31. březen coby poslední den pro podání daňového přiznání mohou s klidem zapomenout všichni, kdo si najmou daňového poradce. Mohou totiž počkat s placením daně i odevzdáním formuláře až do konce června. Odklad něco stojí, služby daňových poradců rozhodně nepatří k nejlevnějším. Jednoduché přiznání může přijít i na několik tisíc korun. Cena však zahrnuje i záruku, že daň byla spočítána správně. Ale pozor - poradce ručí za výpočet daně na základě správných podkladů. Pokud dodáte chybné údaje, myje si ruce.

S daňovým přiznáním může poradit i účetní, který bývá o něco levnější. S jeho pomocí odložit daňové povinnosti na červen nejde. 

Kdo podává daňové přiznání

*ten, kdo podniká, nemá příjmy ze závislé činnosti a vydělal více než 10 tisíc korun za rok

*lidé splácející hypotéku, kteří si chtějí o její úroky snížit daň

*zaměstnaní, kteří si navíc vydělají za rok více než 4 tisíce korun (s výjimkou příjmů osvobozených od daně a výdělků již zdaněných srážkou)

*zaměstnaní, kteří nepodepsali u svého zaměstnavatele Prohlášení k dani z příjmů ze závislé činnosti

*podnikatelé, jejichž podnikání skončilo ztrátou

*lidé s příjmy ze zahraničí (pokud to vyžaduje zákon)


 
Zpoždění může být drahé

A co když to všechno nestihnete? Když se zpozdíte s odesláním formuláře například o den, může berní úředník přimhouřit oko. Ale taky nemusí, bude-li zpoždění výraznější, počítejte raději předem s pokutou. Za pozdní odeslání peněz „naskakuje“ penále automaticky, a to 0,1 procenta z nezaplacené sumy za každý den prodlení. Sankce hrozí i v případě, že daň špatně spočítáte a ošidíte stát. Když na chybu sami přijdete a upozorníte na ni finanční úřad, čeká vás sankce ve výši 0,05 procenta z vašeho dluhu za každý den. Jestliže omyl odhalí úředník, je pokuta čtyřikrát vyšší. V případě, že finanční úřad nedostane ani tiskopis přiznání, může uložit pokutu až do dvou milionů korun nebo zvýšit daň až o deset procent. Pro představu:

Pan Lhota má zaplatit daň z příjmu ve výši 20 000 korun. S platbou se opozdí o tři dny a daňové přiznání pošle až týden po termínu. Protože to není jeho první „finanční hřích“, rozhodne se berní úřad uložit sankci, kterou mu umožňuje zákon. Oproti původním 20 000 korunám zaplatí navíc 60 korun jako penále za pozdní platbu a 2000 korun za pozdě předané daňové přiznání. Opoždění ho tedy bude stát celkem 2060 korun. Celkem tak bude muset odevzdat státu 22 060 korun.

Pokud patříte mezi podnikatele, kteří dlouhodobě vykazují ztrátu nebo trvale platíte na dani méně než deset tisíc korun, octli jste se ve skupině více „ohrožené“ kontrolou z berního úřadu. Také lidé z menších měst a obcí mají větší „naději“, že je dostihne finanční kontrolor. 

Který formulář daňového přiznání je určen pro vás? Jak rozumět řeči daňového přiznání? Nechte si poradit, jak správně spočítat daň. Jste si jisti, že státu neplatíte víc, než musíte? Čtěte ZDE.

Podali jste již daňové přiznání, nebo se k tomu teprve chystáte? Využíváte služeb daňových poradců, nebo vyplňujete formulář sami? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz