Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně mění pojištění

aktualizováno 
Ministerstvo financí žádá poslance, aby do konce roku schválili na 130 změn v zákoně o DPH. Novelizace by měla odstranit zásadní chyby a upřesnit nejasnosti ve stávajícím znění zákona. Mezi oblasti, kterých se problematická právní úprava výrazně dotkla, je i pojišťovnictví. Budeme za služby agentů nebo makléřů platit daň z přidané hodnoty?

Pojišťovací, bankovní a jiné další finanční služby jsou u nás i jinde ve světě osvobozeny od daně z přidané hodnoty. Osvobození v tomto případě znamená, že není zdaněna přidaná hodnota. Z vyplaceného pojistného plnění tak není nutné odvádět daň z přidané hodnoty pojistné smlouvy. Takto pojaté zdanění soukromého pojištění a dalších srovnatelných produktů představuje jeho jistou preferenci oproti jiným finančním produktům, jako je například leasing, které dani z přidané hodnoty podléhají. Na druhou stranu jsou plně daňově zatíženy fixní vstupy (např. veškerý movitý i nemovitý majetek). V konečném důsledku se tak jedná o zvýhodnění velmi malého rozsahu.

Pojištění s DPH? Chyba v zákoně

Podle platného znění zákona o DPH, jsou podle paragrafu 51 osvobozeny od DPH pojišťovací činnosti vymezené dále v paragrafu 55 téhož zákona. Zde je upraveno, že pojišťovacími činnostmi se pro účely zákona o DPH rozumí pojišťovací nebo zajišťovací činnosti včetně jejich zprostředkování a penzijní připojištění včetně jeho zprostředkování. V tomtéž zákoně však chybí definice těchto pojmů, nebo alespoň odkaz na příslušný právní předpis, který je konkrétněji definuje.

Žalujte pojišťovnu za špatnou radu! Čtěte ZDE.

Co se skrývá pod pojmem pojišťovací činnost, to nalezneme v zákoně o pojišťovnictví. V něm se pojišťovací činností rozumí uzavírání pojistných smluv pojišťovnou, správa pojištění a poskytování plnění z pojistných smluv, poskytování asistenčních služeb a zpracování osobních údajů s těmito činnostmi souvisejících. V tomtéž zákoně pak dále nalezneme vymezení „činností souvisejících s pojišťovací nebo zajišťovací činností“. Těmi se pro potřeby zákona rozumí zprostředkovatelská činnost prováděná v souvislosti s pojišťovací nebo zajišťovací činností, poradenská činnost související s pojištěním fyzických a právnických osob a šetření pojistných událostí prováděné samostatnými likvidátory pojistných událostí na základě smlouvy s pojišťovnou a další činnosti se souhlasem ministerstva.

Zákon o pojišťovnictví tak rozlišuje zvlášť ryzí pojišťovací činnost a činnosti související s pojišťovací činností, jako jsou napíklad výše zmiňovaná poradenská činnost či šetření pojistné události. Tyto související činnosti v definici osvobozených činností v pojišťovnictví v zákoně o DPH chybí, s výjimkou tam výslovně uvedeného zprostředkování. Část souvisejících činností je tak nyní od daně z přidané hodnoty osvobozena a část nikoli, čímž dochází k určité formě diskriminace. Doporučení či spolupráce daňového poradce při podpisu pojistné smlouvy nebo služby likvidátora pojistných událostí jsou nyní zatíženy daní z přidané hodnoty.
 
V problematickém paragrafu 55 proto ministerstvo financí doporučuje vypustit ve slově „činnosti“ písmeno „i“ a vypustit slova „jejich zprostředkování“ a nahradit je slovy „činností souvisejících s pojišťovací nebo zajišťovací činností“ a doplnit odpovídající poznámky pod čarou, odkazující na zákon o pojišťovnictví definující zmiňované pojmy.

Navrhované znění paragrafu 55 zákona o DPH: Osvobození od daně bez nároku na odpočet daně:
 

§ 55
Pojišťovací činnosti

Pojišťovacími činnostmi se pro účely tohoto zákona rozumí pojišťovací(1) nebo zajišťovací činnosti(2) včetně jejich zprostředkování činností souvisejících s pojišťovací nebo zajišťovací činností(3) a penzijní připojištění včetně jeho zprostředkování.

(1) (2) (3) § 2 odst. 1 písm. e) g) h) zák. č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojišťovnictví), ve znění pozdějších předpisů

Výnos 48 % a "pojištění zdarma" Vyplatí se kombinace pojištění se zajištěným fondem? Více ZDE.

Ve srovnání s šestou směrnicí ES, ze které zákony o DPH v unii vychází, je osvobození uvedené v současném znění zákona o DPH nejen nejednoznačné, ale i výrazně užší. Tato směrnice totiž umožňuje osvobodit nejenom pojišťovací a zajišťovací činnosti, ale i související činnosti uskutečňované pojišťovacím makléřem nebo pojišťovacím agentem. Právě těmi může být například i spolupráce při likvidaci pojistných událostí. Slovensko je v tomto směru jednoznačně o krok napřed. Tam jsou související činnosti plně osvobozeny od daňové povinnosti. Ve slovenském zákoně o pojišťovnictví je totiž „spolupráce při likvidaci pojistných událostí“ součástí definice „zprostředkování pojištění“, které je od DPH plošně osvobozeno.

Přestože se tímto rozšiřením seznamu plnění osvobozených od daně z přidané hodnoty stát připraví o příjmy do státního rozpočtu, jedná se jistě o krok správným směrem. Stávající znění zákona totiž zakládá daňovou diskriminaci, která není z jakéhokoliv pohledu opodstatněná. Nehledě k tomu, že nepřesná znění zákonů jsou chlebodárcem většiny poradenských firem, které v konečném důsledku neplatí nikdo jiný než samotní klienti pojišťoven.

Jaký máte názor na zdanění přidané hodnoty v pojišťovnictví? Děkujeme za vaše názory a připomínky.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Recenze novinky: V Česku je od září užitečná pojistka pro živnostníky

Pár nezaplacených faktur může dostat do finančních potíží i zdravou firmu. Velké firmy se pro tento případ pojišťují, ale není to levné a pro drobné...  celý článek

Ilustrační snímek
Co je dobré vědět o pojištění dětí. Dvanáct konkrétních dotazů čtenářů

Děti chvilku neposedí, může se jim kdykoli něco stát, potřebují pojištění, říkají si mnozí rodiče. A tak ho uzavřou. Ale často vůbec nevědí, co od něho čekat a...  celý článek

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.