Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně musíte leckdy zaplatit i za zemřelého. Jinak vám hrozí pokuta

aktualizováno 
Když zemře podnikatel, musí za něj pozůstalí podat daňové přiznání. V některých případech se to týká i zaměstnanců. Například, když měl pracovník jiné příjmy vyšší než šest tisíc korun za rok.
Od daní vás leckdy ani smrt nezachrání

Od daní vás leckdy ani smrt nezachrání | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Úmrtí podnikatele se považuje za ukončení podnikání bez ohledu na to, zda v jeho podnikání bude někdo pokračovat, či nikoli.

"Úmrtí podnikatele by dědic nebo dědicové měli do 15 dnů oznámit příslušnému finančnímu úřadu," upřesňuje Iva Krákorová ze společnosti KPMG.

Vyplňte si daňové přiznání online

Daňové přiznání za zemřelého by měl podat jeden z dědiců. V případě, že je dědiců víc, mohou se dohodnout, kdo přiznání podá, nebo někoho určí správce daně.

Ten, na koho padne povinnost vyřešit daňové záležitosti za zemřelého, by si měl také zjistit, zda v době úmrtí nevedl finanční úřad nějaké zvláštní řízení nebo daňovou kontrolu. Veškeré problémy totiž přecházejí na dědice a ten musí tyto záležitosti vyřešit.

Daňové přiznání je nutné podat do půl roku

"V každém případě je nezbytné, aby do šesti měsíců ode dne, kdy podnikatel zemřel, bylo podáno daňové přiznání k dani z příjmu, a pokud byl zemřelý podnikatel plátcem DPH, tak i DPH," vysvětluje Krákorová.

Daňové přiznání ve stejné lhůtě musí dědic podat i tehdy, když v podnikání pokračuje. Pokud daňové přiznání nikdo za zemřelého nepodá, hrozí dědicům pokuta. Ta může dosáhnout až pěti procent daně, minimálně však 500 korun, maximálně 300 tisíc korun.

Na dědice přecházejí i dluhy

Případné dluhy či nezaplacené daně přechází také na dědice. Žádný z dědiců by však neměl zaplatit víc, než kolik sám zdědil (více o dědění dluhů čtěte zde).

"S podáním daňového přiznání musí být zároveň zaplacena i daň. Za zaplacení daně jsou však odpovědní všichni společně. Pokud by se platba daně opozdila, bylo by třeba počítat i s úrokem z prodlení," doplňuje Krákorová.

Pozůstalí musí někdy podat přiznání i za zaměstnance

Ne vždy za zemřelého pracovníka vyřídí daňové přiznání zaměstnavatel. Záleží na tom, zda si k práci přivydělával, či nikoli.

"Záleží, zda zemřelý podepsal u zaměstnavatele tzv. Prohlášení k dani a zároveň neměl jiné příjmy vyšší než šest tisíc korun. V takovém případě se daňové přiznání nepodává, ale zaměstnavatel provede na základě písemné žádosti zaměstnance roční zúčtování záloh a finančnímu úřadu podá Vyúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti," upřesňuje Tomáš Pacovský z firmy Apogeo.

Pokud si však zemřelý vydělal více než šest tisíc korun nebo nepodepsal Prohlášení k dani, zaměstnavatel nepodá vyúčtování daně z příjmu a dědicové musí podat řádně vyplněné daňové přiznání do šesti měsíců od úmrtí zaměstnance. Za vedlejší příjem se považuje i například pronajímání bytu.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Podnikáte při zaměstnání? Daně si musíte vyřešit sami

Ilustrační snímek

I když je pro vás podnikání jen přivýdělkem, nic to nemění na tom, že s daňovým přiznáním vám zaměstnavatel nepomůže....

Složenky na daň z nemovitých věcí už míří do schránek, zaplaťte včas

Ilustrační snímek

Daň z nemovitosti musí každoročně uhradit státu každý, kdo vlastní pozemky či nemovitosti. Rozesílku více než tří...

Velké daňové opakování: kdo musí podávat daňové přiznání a kdo nemusí

Ilustrační snímek

Letos je termín pro odevzdání daňového přiznání 3. dubna. Musí to udělat ti, kdo podnikají, přivydělávají si nebo měli...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz