Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně musíte leckdy zaplatit i za zemřelého. Jinak vám hrozí pokuta

aktualizováno 
Když zemře podnikatel, musí za něj pozůstalí podat daňové přiznání. V některých případech se to týká i zaměstnanců. Například, když měl pracovník jiné příjmy vyšší než šest tisíc korun za rok.
Od daní vás leckdy ani smrt nezachrání

Od daní vás leckdy ani smrt nezachrání | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Úmrtí podnikatele se považuje za ukončení podnikání bez ohledu na to, zda v jeho podnikání bude někdo pokračovat, či nikoli.

"Úmrtí podnikatele by dědic nebo dědicové měli do 15 dnů oznámit příslušnému finančnímu úřadu," upřesňuje Iva Krákorová ze společnosti KPMG.

Vyplňte si daňové přiznání online

Daňové přiznání za zemřelého by měl podat jeden z dědiců. V případě, že je dědiců víc, mohou se dohodnout, kdo přiznání podá, nebo někoho určí správce daně.

Ten, na koho padne povinnost vyřešit daňové záležitosti za zemřelého, by si měl také zjistit, zda v době úmrtí nevedl finanční úřad nějaké zvláštní řízení nebo daňovou kontrolu. Veškeré problémy totiž přecházejí na dědice a ten musí tyto záležitosti vyřešit.

Daňové přiznání je nutné podat do půl roku

"V každém případě je nezbytné, aby do šesti měsíců ode dne, kdy podnikatel zemřel, bylo podáno daňové přiznání k dani z příjmu, a pokud byl zemřelý podnikatel plátcem DPH, tak i DPH," vysvětluje Krákorová.

Daňové přiznání ve stejné lhůtě musí dědic podat i tehdy, když v podnikání pokračuje. Pokud daňové přiznání nikdo za zemřelého nepodá, hrozí dědicům pokuta. Ta může dosáhnout až pěti procent daně, minimálně však 500 korun, maximálně 300 tisíc korun.

Na dědice přecházejí i dluhy

Případné dluhy či nezaplacené daně přechází také na dědice. Žádný z dědiců by však neměl zaplatit víc, než kolik sám zdědil (více o dědění dluhů čtěte zde).

"S podáním daňového přiznání musí být zároveň zaplacena i daň. Za zaplacení daně jsou však odpovědní všichni společně. Pokud by se platba daně opozdila, bylo by třeba počítat i s úrokem z prodlení," doplňuje Krákorová.

Pozůstalí musí někdy podat přiznání i za zaměstnance

Ne vždy za zemřelého pracovníka vyřídí daňové přiznání zaměstnavatel. Záleží na tom, zda si k práci přivydělával, či nikoli.

"Záleží, zda zemřelý podepsal u zaměstnavatele tzv. Prohlášení k dani a zároveň neměl jiné příjmy vyšší než šest tisíc korun. V takovém případě se daňové přiznání nepodává, ale zaměstnavatel provede na základě písemné žádosti zaměstnance roční zúčtování záloh a finančnímu úřadu podá Vyúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti," upřesňuje Tomáš Pacovský z firmy Apogeo.

Pokud si však zemřelý vydělal více než šest tisíc korun nebo nepodepsal Prohlášení k dani, zaměstnavatel nepodá vyúčtování daně z příjmu a dědicové musí podat řádně vyplněné daňové přiznání do šesti měsíců od úmrtí zaměstnance. Za vedlejší příjem se považuje i například pronajímání bytu.

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Daňové přiznání 2017: jak snížit daňový základ a ušetřit na daních

Ilustrační snímek

Uzávěrka daňového přiznání se neúprosně blíží. Máte sjednané životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové...

Termín pro daňové přiznání k nemovité věci se blíží

Ilustrační snímek

Pokud jste si v minulém roce pořídili dům, byt, chatku či jinou nemovitost, nezapomeňte vyplnit a odevzdat finančnímu...

Přehledně: Kdy jako zaměstnanci musíte sami řešit daně

Ilustarční snímek

Zaměstnanci mají výhodu. Obvykle si nemusí zatěžovat hlavu daňovými zákony, stačí jim, když do 15. února zaměstnavatele...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz