Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně: Počítejte důkladně a ušetřete společně

aktualizováno 
Každou chvíli je mezi lidmi slyšet otázku: „Budete dělat společné zdanění?“ Také sami patříte k těm, kdo si nadšeně vytiskli formuláře a nyní nevědí, jak vlastně postupovat? Rychle, konec března se blíží.
Kalkulačka

Kalkulačka | foto: Profimedia.cz

Společné zdanění mohou využít zaměstnanci i podnikatelé. Hodí se pro rodiny, ve kterých má jeden z manželů vysoký plat či zisk a druhý nízký nebo žádný. Aby manželé mohli této výhody využít, musí mít dítě, které nemá vlastní příjem a které takzvaně „vyživují“. Druhým požadavkem je, aby vedli společnou domácnost. A do třetice zákon žádá splnění několika podmínek u podnikatelů – nesmějí mít třeba stanoven minimální vyměřovací základ nebo spolupracující osobu.

Jak to, že lidé ušetří?

Daně se totiž v Česku platí v různých pásmech. Ti, kteří si vydělají nejméně, zdaní své příjmy 15 procenty; kdo má více, zaplatí z části peněz 15, z ostatních příjmů 20 procent. Tak to pokračuje až do 32 procent. Těmi zdaní lidé všechny peníze, které si za rok vydělali nad částku 331 200 korun.

Peníze vám zprůměrují

Lidé, kteří mají sice vysoký příjem, ale třeba kvůli rodičovské dovolené vydělává jen jeden, se pak mohli právem cítit ošizeni: svých 600 tisíc danili v nejvyšším daňovém pásmu. Sousedi, kteří neměli malé děti a 600 tisíc vydělali společně, danili každý nejvýše 25 procenty. Rozdíl? Přes 40 tisíc. Tomu společné zdanění zamezí, příjmy se mezi partnery rozdělí a manželé se tak dostanou do nižšího daňového pásma a ušetří.

Přiznání podejte oba

Co udělat pro to, aby se záměr společně zdanit stal skutkem? Oba manželé budou muset podat daňové přiznání sami, zaměstnavatel se o formuláře nepostará. Přiznání vyplňují oba partneři, i když jeden z nich třeba nepracuje, protože je nezaměstnaný nebo je na rodičovské dovolené.

Ke správnému vyplnění budou potřebovat potvrzení o příjmech od svého zaměstnavatele nebo přehled podnikatelských příjmů a výdajů. A co když je manželka doma s dětmi a nevydělává? Jaké má mít potvrzení? To, že nemá žádné příjmy, jí nikdo potvrdit nemůže, musí napsat čestné prohlášení.

Každý z manželů vyplní své daňové přiznání včetně přílohy číslo 5. Vyplňování formuláře není tak náročné, jak by se mohlo zdát z „Poučení“, které k němu úřady dávají. Nenechte se zaskočit obraty jako „uvede se údaj o základu daně a dani na výstupu...“. Postupujte metodicky, podle jednotlivých stránek přiznání:

1. strana –

Nezapomeňte zaškrtnout v řádku 5b „ano“ u otázky, zda uplatňujete společné zdanění. Potom vypište údaje o sobě. Pište čitelně, ale nenechte se zneklidnit, jestli psát malými písmeny, nebo velkými. Stejně tak je jedno, zda muž, který se celý život jmenoval Novák, vypíše do kolonky rodné příjmení zase „Novák“, nebo ji proškrtne. Daňové přiznání je sice důležitý dokument, buďte však trochu nad věcí, z nervozity byste mohli ještě udělat chybu. Nebraňte se kolonce „mobil“, úředníci jsou vesměs laskaví, a kdyby přece jen objevili nějaký nedostatek, mohou vás rychleji kontaktovat.

2. strana –

Sem zapište každý do vlastního přiznání přehled příjmů i výdajů. Do správných kolonek zapište peníze, které jste dostali od zaměstnavatele a které za vás v práci zaplatili na pojistném. Nemusíte sčítat údaje z výplatnic, vše najdete na potvrzení o příjmech, které vám vystavil zaměstnavatel. Máte-li příjmy z podnikání, pronájmu či přivýdělku, uveďte i ty.

Předem však vyplňte přílohy 1 a 2, údaje z nich pak zapište do základního formuláře. Když společně zdaňujete, teď přišla chvíle pro přílohu 5. Příloha 5 – Uveďte do kolonek nejprve příjmy obou manželů, sečtěte je, vyčíslete podle návodu nezdanitelné částky, a ty od společných příjmů odečtěte. Výsledek vydělte dvěma a vraťte se na stranu 3 daňového přiznání, kam jej zapíšete.

3. strana –

Nyní začínáte počítat daně. Jestli nejste kamarádi s kalkulačkou, zkuste třeba nějaký internetový server, například www.fincentrum.cz, tam vám s výpočtem pomohou. Jinak postupujte podle tabulky v „Poučení“. Spočítaná daň může vypadat hrozivě, ale klid, ještě budete uplatňovat slevu na děti.

Na každé dítě si od daně odečtete 6000 korun, vždy však jen jeden z vás! A další snížení původně závratné daně: nezapomeňte odečíst zálohy, které už za vás zaplatil zaměstnavatel. Výsledkem na této stránce je daň, kterou máte zaplatit. Jeden z manželů (ten s původně vyšším příjmem) má v tuto chvíli ve svém formuláři daň zápornou, druhý by měl naopak doplácet. K tomu však nedojde, vše se vyřeší na čtvrté straně daňového přiznání.

4. strana –

Zkontrolujte všechny přílohy, abyste si byli jisti, že jste počítali správně. Seznam příloh je v přiznání uveden, vy jen vypisujete počet, který skutečně doprovází vaše přiznání. Růžové papíry má každý z vás své, jinak všechna potvrzení
dáváte v kopii manželovi: potvrzení o příjmech od zaměstnavatele, o studiu plnoletého potomka a raději i potvrzení z hypoteční banky či penzijního fondu. Manželé, kteří nemají stejné trvalé bydliště i prohlášení o společné domácnosti. Nyní k přeplatku. )

Začněme příkladem: Manžel zaměstnanec zaplatil na zálohách daně z příjmů 45 000 korun. Jeho žena nic, je nezaměstnaná. Při výpočtu společného zdanění vyšlo, že muži mají vrátit 35 tisíc a žena má zaplatit 15 tisíc korun. Muž ze svého přeplatku nejprve poukáže (prostřednictvím kolonky ve formuláři) své ženě potřebných 15 tisíc a potom požádá úřad o vrácení přeplatku, tedy 20 tisíc korun.

Aby to proběhlo takhle ukázkově, vyplňte správně „žádost o vrácení přeplatku...“. Vyplňuje ji jen ten z manželů, který má přeplatek na dani. Nejprve v dolní části uveďte, kolik peněz chcete převést na manžela či manželku – vyplníte číslo účtu finančního úřadu a jako variabilní symbol rodné číslo manžela. O zbytek přeplatku pak požádáte vlastním jménem v horní části žádosti. Důležitá připomínka: nezapomeňte se podepsat.

DANĚ: ZA DVA TÝDNY.
PORADÍME VÁM JAK NA TO?
Čtěte naše aktuální téma.

Autor:
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Odpovídají Jana Skálová ze společnosti TPA, Jitka Žaloudková z BDO Tax a Blanka...
Velká daňová poradna: jak zvládnout daně, radí experti zdarma

Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a řada z vás si stále není jistá, jak některé příjmy zdanit. Připravili jsme proto velkou daňovou poradnu. V první...  celý článek

Ilustrační snímek
Podnikáte a řešíte, jak zdanit příjmy? Modelový návod vám to usnadní

Jestliže podnikáte, nebo si podnikáním přivyděláváte při zaměstnání, musíte podat daňové přiznání sami. Přinášíme další modelový návod, který vám tuto práci...  celý článek

Ilustrační snímek
Šest rad, jak zvládnout daně na poslední chvíli a bez chyb

Poslední den lhůty pro podání přiznání a úhradu daně z příjmů připadá letos na pondělí 3. dubna. Pokud patříte k těm, kdo vyplňují růžový formulář až na...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou
Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou

Dají se najít v současné době různé numismatické zajímavosti v našich peněženkách? Někdy je dobré podívat se do peněžen... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.