Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně se nevyhýbají ani ženám na mateřské

aktualizováno 
Sociální dávky od státu, které dostávají ženy či muži na mateřské dovolené nebo důchodci (do určité částky podle zákona) a nezaměstnaní, jsou od daně z příjmů osvobozené. Ale pokud si lidé pobírající sociální dávky přivydělávají a jejich příjmy překročí hranici danou zákonem, daň z příjmů platit musí, stejně jako podávat daňové přiznání.

Daň jsou povinni odvést, pokud si například přivydělávají samostatnou výdělečnou činností a jejich příjmy za rok přesáhnou 15 000 korun. Do těchto výdělků se však nepočítají příjmy, které již byly zdaněné. Třeba honoráře do 3 000 korun měsíčně zdaněné u zdroje deseti procenty apod. A příjmy od daně z příjmů osvobozené, tedy například zmíněné sociální dávky od státu.

Jestliže si přivydělávají formou například dohody o provedení práce nebo jiné zaměstnanecké smlouvy, je povinen postarat se o zdanění zaměstnavatel.

Důchodci: žádná minimální daň

V případě důchodců je za rok 2004 od daně osvobozena částka důchodu 144 000 korun. Pokud je důchod vyšší, je třeba rozdíl mezi touto částkou a skutečným důchodem zdanit. Ovšem za předpokladu, že tento rozdíl přesáhne 15 000 korun. Pokud by byl nižší, daň rovněž není třeba odvádět.

Důchodců se týká ještě jedna výjimka: v případě, že podnikají a jejich příjmy jsou tak malé, že by se na ně podle zákona vztahovala minimální daň, platit ji nemusí. Jsou od ní totiž osvobozeni. Zároveň o jednu výhodu přicházejí – podnikající důchodci si nemohou snížit základ daně o nezdanitelnou část na poplatníka, tedy o částku 38 040 korun.

Rodičovský příspěvek se do příjmů nezahrnuje

Časté dotazy ohledně žen na mateřské a daní směřují také k možnosti odečíst si položku „na manželku/manžela“ s nízkými příjmy. Zákon umožňuje, aby si druhý z partnerů snížil základ daně o 21 720 korun ročně v případě, že manžel či manželka žijící ve společné domácnosti nemá vlastní příjmy přesahující 38 040 korun ročně. (Částka 21 720 korun se zvyšuje na dvojnásobek, pokud je manžel/manželka navíc držitelem průkazu ZTP-P.) Dávky státní sociální podpory, tedy i rodičovský příspěvek, se přitom do těchto příjmů nezahrnují.

Na co byste si měli dát pozor při výběru banky? Co všechno vás čeká při rušení běžného účtu? Přečtěte si naše aktuální téma.

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz