Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně šité na míru: podnikatel - truhlář

aktualizováno 
Libor je truhlář. Je podnikatel, tedy takzvaná osoba samostatně výdělečně činná. Samostatnou cestou se vydal v podstatě nedobrovolně – přišel o místo, byl nějakou dobu nezaměstnaný a pak si řekl, že než žít na dávkách, raději začne podnikat.
Dělník

Dělník | foto: Profimedia.cz

Podniká už čtvrtým rokem a zpočátku to vypadalo, že volil dobře. Loňský rok však pro něho nebyl příliš úspěšný – nedařilo se mu získávat zákazníky a obchody, které sjednal, nebyly moc výnosné. Všehovšudy si vydělal 380 000 korun, výdaje přitom byly celých 295 000. Naštěstí měl úspory z minulého roku, kdy se mu dařilo lépe.

Kolik zaplatí:
 
Daň z příjmů

Zdálo by se, že Libor nebude platit skoro žádné daně, vždyť neměl skoro žádný zisk – z podnikání pro sebe využil jen 85 000 korun. Ale opak je pravda, na Libora se bude vztahovat takzvaný minimální daňový základ. Ačkoliv do řádku 37 vyplní 85 000 korun, daň bude počítat z vyššího základu 112 950 korun. Právě tato částka byla určena jako minimální daňový základ za rok 2006.

Vzhledem k nízkým příjmům si Libor ani nespořil na důchod, ani nepořizoval nové bydlení, ani nerozdával dary na dobročinné účely. Nemůže tedy využít žádných odečitatelných položek a daňový základ si snížit, pouze ho zaokrouhlí na celé stokoruny dolů.

Vypočtená daň je 13 548 korun. Od ní si však Libor odečte ještě slevu na sebe jako na poplatníka 7200. Finančnímu úřadu tedy pošle 6348 korun.

Sociální pojištění

Bez ohledu na minimální základ daně z příjmů do přehledů pro zdravotní pojišťovnu a pro správu sociálního zabezpečení vyplňuje Libor skutečné příjmy, jichž dosáhl, a výdaje (prokazatelně) vynaložené na tyto příjmy.

Libor posílal během roku správě sociálního zabezpečení minimální zálohy, které jako podnikatel musel, tedy 1394 korun za důchodové pojištění. Na zálohách tak zaplatil 16 728 korun. To plně odpovídá platbám z minimálního vyměřovacího základu pro sociální pojištění, který byl v roce 2006 stanoven na 56 508 korun. Liborovi sice vychází rozdíl příjmů a výdajů nižší, musí však počítat s minimálním vyměřovacím základem, který stát stanovil.

Od chvíle, kdy Libor podá správě sociálního pojištění Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2006, bude platit vyšší zálohy. Na rok 2007 je pro podnikatele „na plný úvazek“ stanovena minimální záloha 1491 korun měsíčně.

Nemocenské pojištění si Libor neplatil, protože si spočítal, že se mu nevyplatí – vyplacená nemocenská by byla tak nízká, že je lépe uvažovat o komerční pojistce.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění je pro Libora také povinné. Jako podnikatel, který nemá zaměstnanecké příjmy, též platil zálohy. Vroce 2006 to bylo měsíčně od ledna do března 1218 korun, od dubna do prosince 1272 korun, celkem tedy 15 094 korun, což opět odpovídá platbě podle minimálního vyměřovacího základu. Libor tedy nebude muset nic doplácet.

Je třeba připomenout, že od ledna roku 2007 je třeba platit vyšší zálohu – 1360 korun měsíčně.

Autor:Nejčtenější

Otčím jí v závěti odkázal půlku družstevního bytu, nedostala nic. Proč?

V případě družstevního bytu se nedědí byt, ale jen družstevní podíl, s nímž je...

Jestliže vlastníme nějaký majetek, po naší smrti přechází na dědice. Svůj majetek můžeme odkázat i v závěti, ovšem v...

Natírání plotů z vás odpovědné firmy nedělá, vzkazuje odborník

Tomáš Poucha

Společenská odpovědnost firem (CSR) je zajímavé téma. Polyká miliony a proměňuje je v „dobro“. Tu někde zaměstnanci...Pomníky už nepomáhají, firmy musí měnit svou kulturu, říká odborník

Jiří Devát

Trh práce se mění. Jednotlivé obory ztrácejí pevné hranice a začínají se díky moderním technologiím prolínat s jinými...

Složenky na daň z nemovitých věcí už míří do schránek, zaplaťte včas

Ilustrační snímek

Kdo vlastní pozemky či nemovitosti, musí každoročně hradit státu daň. Rozesílku více než tří milionů obálek se...

Češi umí smlouvat. Průzkum ukázal, na jakých položkách ušetří nejvíce

Ilustrační snímek

Většina Čechů při určitých nákupech smlouvá. A dokáže si vyjednat v průměru 17% slevu. Vyplynulo to z mezinárodního...

Další z rubriky

Daně: letos je třeba dobře počítat, změnila se pravidla

Ilustrační snímek

Častá otázka podnikatelů je, jestli se mají nervovat s evidencí výdajů a řešit, které jsou přípustné a které už jsou za...

Daňové přiznání 2017: jak snížit daňový základ a ušetřit na daních

Ilustrační snímek

Uzávěrka daňového přiznání se neúprosně blíží. Máte sjednané životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové...

Na daně zbývá už jen pár dní. Co si ohlídat, abyste to zvládli bez chyb?

Ilustrační snímek

Termín pro podaní daňového přiznání se blíží. Pokud jste růžový tiskopis ještě neodevzdali, musíte tak učinit...

Dolar, euro. Osekávání pokračuje

Dolar, euro. Osekávání pokračuje

Kurzy.cz Pondělí přineslo dolaru nové nejsilnější hodnoty tohoto roku. V průběhu dne sice nakonec došlo na korekci těchto zisků,...

Najdete na iDNES.cz