Daně: skutečné výdaje, či paušál?

Termín na odevzdání daně z příjmu za rok 2006 je sice až za pět měsíců, v té době však už nedokážete udělat nic pro to, abyste neplatili moc. Na to je nejvhodnější doba teď. Jestliže budete odečítat skutečné výdaje, vydejte se nakupovat.
Investice, cíl

Investice, cíl | foto: Profimedia.cz

Michal R. z Prahy je zaměstnanec. Současně s tím však vlastní živnostenský list a poskytuje poradenství v oblasti výpočetní techniky. Občas někomu opraví počítač, někdy zprostředkuje jeho koupi a měsíčně si ke svému platu přivydělá asi 10 000 korun. Z nich samozřejmě platí daně a sociální a zdravotní pojištění. Jenomže ne z celé částky. Část peněz může odečíst jako takzvaný náklad na vytvoření a udržení zisku – z utracených peněz se daň ani pojištění neplatí.

Michal má dvě možnosti:

  • buď pečlivě evidovat všechny výdaje spojené s podnikáním,
  • nebo odečíst náklady paušálně, v jeho případě až polovinu dosažených příjmů.

„Paušál mne lákal svou jednoduchostí, ale pak jsem si spočítal, že mám přece jen dost nákladů a na daních odvádím státu hodně už jako zaměstnanec, takže se mne netýká hrozba malých podnikatelů – minimální daň. Rozhodl jsem se raději vést daňovou evidenci, dříve nazývanou jednoduché účetnictví,“ popisuje podnikatel.

Michal se se svými výdaji naučil pracovat. Uplatňuje v nich část nákladů na energie ve svém bytě, kde má sídlo firmy. Jednu místnost vyhradil jako kancelář a její vybavení kompletně pořídil za „podnikatelské“ peníze. Doma má notebook i stolní počítač a všichni členové domácnosti vlastní MP3 přehrávač, na kterém se dají přenášet data. Ne že by všechny ty věci měl zadarmo, zaplatit je musel, ale byly o to levnější, že peníze na ně nemusel danit.

Jen co snese finanční úřad

Jediné, čeho se Michal trochu obává, je kontrola z finančního úřadu. „Kdysi jsem se byl zeptat, jak mám některé věci účtovat, a od té doby tak postupuji, ale sám cítím, že některé uplatňované výdaje jsou nejen pro mou firmu, ale i pro soukromý život,“ říká. Jeho obavy z případných problémů potvrzuje daňový poradce František Brabec: „O paušálu není pochybností, ale takzvané podnikatelské výdaje jsou velice diskutabilní položka. Co jeden finanční úřad bez problémů uzná, s tím mají v sousedním městě problémy. Někdy se dokonce výklad pojmu liší úředník od úředníka.“

Tak se třeba může stát, že finanční úřad zamítne desetitisícové náklady na vytvoření internetového obchodu, s odůvodněním, že u nich stojí běžně vytvoření webových stránek 500 korun, a víc podnikateli jako podnikatelský výdaj neuznají. Formulace „cena v místě obvyklá“ je pojistkou státu, aby podnikatelé, kteří platí třeba jen minimální daň, neodlévali peníze pomocí fingovaných obchodů nebo nežili na úkor státu v přílišném přepychu.

Ptejte se raději předem

„Kdo je přesvědčen, že jeho výdaje byly za účelem dosažení zisku nutné v celé výši, má jedinou šanci: odvolat se. Odvolání se dává k finančnímu úřadu a poplatník to musí stihnout do 30 dnů od chvíle, kdy úřad rozhodl,“ říká Lubomír Janoušek z Pražského finančního ředitelství. Když úřad své stanovisko nezmění, přesměruje vaše odvolání na finanční ředitelství. Nespokojený poplatník se samozřejmě může obrátit na soud, ale to už není zadarmo jako odvolání.

Lubomír Janoušek doporučuje prevenci před tím, než začnete uplatňovat některé výdaje jako podnikatelské. „Nejčistší řešení je vznést na finanční úřad oficiálně dotaz, jestli můžete konkrétní položku uplatnit jako daňový náklad, a vyžádat si písemnou odpověď. Postup tak budete mít černý na bílém,“ dodává.

Paušál: hodí se vám

Snížít si příjmy díky novému počítači, firemním papírům a inzerátům v novinách, tedy díky skutečným výdajům, či pomocí paušálních nákladů? Odpovědět na tuto otázku byste neměli intuitivně, nýbrž na základě důkladných propočtů. Pokud jste totiž pro firmu nenakupovali, nejspíš se vám budou hodit paušální výdaje podle zákona. Navíc si nemusíte příliš lámat hlavu s daňovou evidencí nebo účetnictvím, stačí, když máte doklady o svých příjmech. A naopak, pokud jste do podnikání hodně investovali, mohou být pro vás výhodnější reálné výdaje. Spočítejte si, zda skutečné náklady překračují částku, která se rovná procentu paušálních nákladů. Pokud ano, odečítejte reálné výdaje a naopak.

Pro každého jinak

Zemědělci si mohou odečíst osmdesát procent z příjmů, podnikatelé provozující řemeslné živnosti 60 procent, ostatní živnostníci (například ti podnikající ve službách) 50 procent. O čtyřicet procent se snižují příjmy z jiného podnikání a činnosti podle zvláštních předpisů (například advokáti, lékaři, daňoví poradci) a příjmy z užití nebo poskytnutí práv (například autorské honoráře, příjmy z nezávislých povolání, mimo jiné sportovců nebo umělců). Třicet procent se odečítá z příjmů z pronájmu movitých a nemovitých věcí.

V rámci příjmů patřících do jedné skupiny (příjmy podle stejného paragrafu v zákoně o dani z příjmů) je třeba odečítat buď paušální, nebo skutečné výdaje. Kombinace není možná. To znamená, že pokud máte například příjmy z podnikání podle paragrafu 7 (příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti), konkrétně z výroby nábytku a prodeje kancelářských potřeb, a rozhodnete se u příjmů z výroby nábytku odečítat paušální výdaje, musíte stejně postupovat i u prodeje kancelářských potřeb. Výjimkou jsou příjmy podle paragrafu 10 (takzvané ostatní příjmy), kde lze obě metody kombinovat.

Paušální výdaje

  • 80 % z příjmů ze zemědělské činnosti (pokud si zemědělec nevydělá víc než 720 000 korun, měl by využít paušál)
  • 60 % z příjmů z řemeslné živnosti (pokud si řemeslník nevydělá víc než 360 000 korun, měl by využít paušál)
  • 50 % z příjmů z ostatních živností, například služeb (pokud si živnostník nevydělá víc než 290 000 korun, měl by využít paušál)
  • 40 % z příjmů z jiného podnikání a z činností podle zvláštních předpisů (například advokáti, lékaři, architekti, daňoví poradci apod.)
  • 40 % z příjmů z užití nebo poskytnutí práv (například autorské honoráře), z příjmů z nezávislého povolání (například sportovci, umělci) (pokud si advokát nebo umělec nevydělá víc než 240 000 korun, měl by využít paušál)
  • 30 % z příjmů z pronájmu
Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...