Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně sníží hypotéka, úvěr ze stavebního spoření i penzijní připojištění

  12:00aktualizováno  12:00
Až 300 000 korun jako úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Uvedená suma představuje úhrnnou částku úroků ze všech úvěrů v jedné domácnosti.

Kdo si chce tyto peníze odečíst, musí zároveň splnit další podmínky: kolaudace bytu či domu musí proběhnout do čtyř let od uzavření úvěrové smlouvy, nemovitost pořízená na hypotéku musí být využita k vlastnímu bydlení, nikoli třeba k pronájmu, úvěr nesmí být použit na koupi družstevního podílu od jiného subjektu než od družstva.

Zatímco doklad o daru se k formuláři přikládat nemusí, potvrzení o úrocích ano. Banky a spořitelny ho vydávají na počátku roku společně s výhledem na další období. Úroky si tak můžete odečíst zpětně - nebo, pokud jste zaměstnanci - požádat svoji mzdovou účtárnu, aby vám o ně již v průběhu roku snížila zálohy na daň. Jestliže jsou na smlouvě o úvěru uvedeni například spoludlužníci manželé, může si úroky odečíst z daňového základu ten, pro kterého je to výhodnější.

Ušetřete na výměně nemovitosti!
Čtěte ZDE.

Pozor však, pokud si chcete snížit daně v souvislosti s hypotékou. V tom případě musíte vždy podat daňové přiznání, tedy i když jste zaměstnaní a nemáte žádné vedlejší příjmy. Bude vám na to stačit jednodušší typ formuláře s označením A. Musíte si však od zaměstnavatele vyzvednout potvrzení o zdanitelných příjmech, které poslouží jako podklad pro výpočet daně. Jestliže podnikáte nebo máte vedle zaměstnání další výdělky, sáhněte po „béčku“.
 
- Až 12 000 korun, pokud si spoříte do penzijního fondu více než 500 korun měsíčně. Maximální odpočet se vztahuje na klienty, kteří si ukládají 1500 korun každý měsíc. Potvrzení, které vystaví penzijní fond, je součástí daňového přiznání.
 
- Až 12 000 korun ročně, pokud máte uzavřenou životní důchodovou či kapitálovou pojistku. A to nejméně na pět let a smlouva vyprší, teprve když vám bude nejméně šedesát let.
Stejně jako v případě penzijního připojištění je třeba k přiznání přiložit potvrzení od pojišťovny.      
 
Pokud sami podáváte daňové přiznání, nemusíte si s odpočty darů, úroků či pojištění příliš lámat hlavu, jednoduše najdete na tiskopisu příslušnou kolonku a částky zahrnete do výpočtu daně. Ale co když jste zaměstnaní a daňové přiznání za vás odevzdává zaměstnavatel? Pak jste mu měli do 15. února předat příslušné podklady (potvrzení, případně kopie smluv či další dokumenty, na kterých se dohodnete). Zbytek, tedy odečet z daňového základu, už zařídí účtárna za vás. 

Jaká se platí daň z příjmu v sousedních státech

Máte pocit, že platíme na daních příliš mnoho? Do jisté míry je to pravda, jsou však v Evropě země, kde lidé odevzdávají státu ještě více. Ale není třeba se obávat, že by nám unie nadiktovala, jak vysoké daně budeme platit.

Zatímco v celé řadě oblastí je potřeba přesně dodržet regule unie, v případě daní vše záleží pouze na členských státech. O tom, jak vysoké daně budeme platit, totiž i po prvním květnu bude rozhodovat česká vláda a parlament.
 
Nejvíce se platí v severských zemích

Z hlediska daně z příjmů jsou nejvíce zatíženi obyvatelé Dánska a Švédska, těsně následovaní daňovými poplatníky v Nizozemsku a Belgii. Zatímco v České republice činí nejvyšší sazba daně z příjmu dvaatřicet procent, ve zmiňovaných státech se nejvyšší zdanění mezd pohybuje až kolem 60 procent.

Jak funguje daň z přidané hodnoty? Více ZDE.

V ostatních kandidátských zemích najdeme stejný systém progresivního zdanění - to znamená čím vyšší příjem, tím vyšší daň - tak tomu je například v Maďarsku, Polsku či ve Slovinsku. Naopak v pobaltských zemích - Litvě, Lotyšsku a Estonsku - je zavedena jednotná sazba daně. Nejnižší je v Lotyšsku, 25 procent, nejvyšší v Litvě, 33 procent. Na Slovensku byl donedávna systém progresivního zdanění, ale nyní by měla být zavedena jednotná daň ve výši 19 procent.

Při porovnání s ostatními kandidátskými zeměmi na tom nejsme úplně špatně. Samo zdanění se řadí spíše k nižším, avšak na sociálních odvodech platíme spolu se Slovenskem zdaleka nejvíce. Kolik nakonec zůstane zaměstnanci z hrubé mzdy, však velkou měrou ovlivňují nejrůznější odčitatelné položky, nezdanitelné částky a osvobození od daně. Ty jsou ale v každé zemi stanoveny individuálně. 
 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Češi a dluhy: máme se čím dál lépe, ale více si půjčujeme

Ilustrační snímek

Před dvaceti lety dlužil každý Čech průměrně deset tisíc korun. Nyní je to už 135 tisíc. Z částky, kterou jsme tehdy za...

Máslo s lojem, obarvené ryby: jak zákazníka chránil král proti šejdířům

Ilustrační snímek

Možnost reklamovat vadné zboží je výdobytek moderní doby. Jak to bylo v minulosti, kdo dříve chránil zákazníky a jaké...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz