Pozor na daně by si měli dát také všichni drobní investoři.

Pozor na daně by si měli dát také všichni drobní investoři. | foto: Profimedia.cz

Daně vás neminou, i když si jen přivyděláváte

  • 38
Daň musíte zaplatit nejen ze svého podnikání, ale i ze svého případného přivýdělku. Třeba pronajímáte sousedovi garáž, udali jste na internetu notebook nebo prodáváte kosmetiku kolegyním v práci. Daňovému přiznání se v takovém případě vyhnete, jen když se vejdete do limitu.

Přilepšit by si chtěl jistě každý. Máte-li třeba nadúrodu ze zahrádky, možnost přivýdělku se přímo nabízí. Z peněz, které si vyděláte mimo výplatní pásku, však nezapomeňte platit daně. Ve spoustě případů se to musí.

1. Občas si přivydělávám

Čas od času se vám zadaří a k pravidelné měsíční výplatě si přilepšíte ještě dalšími penězi. Způsoby mohou být různé:

  • Prodáváte kosmetiku kamarádkám a necháváte si provizi
  • Hlídáte známé děti za tisícovku měsíčně
  • Prodali jste štěňata
  • Posekáte občas sousedům zahradu a ořežete stromy
  • Pěstujete na zahradě včely a prodáváte med
  • Zpeněžili jste přebytky z bohaté úrody švestek
  • Prodali jste na internetové aukci oblečení, které jste pořídili ve slevách v Anglii
  • Vyplňujete kamarádům daňové přiznání a dostáváte odměnu
  • Vyrábíte doma smaltované náušnice a prodáváte je na jarmarcích
  • Ušijete občas na zakázku šaty
  • Připravili jste webové stránky kamarádově firmě
  • Pronajímáte známým přívěsný vozík, když potřebují

Takové přivýdělky zákon řadí do kategorie ostatní příjmy a je jich celý dlouhý seznam. Daně z nich platíte jen tehdy, když jsou pravidelné, nebo jsou příjmy z nich vyšší než 20 tisíc korun za rok. V tom případě si také můžete uplatnit výdaje – třeba náklady na očkování štěňat, jízdné na kosmetický seminář či koupi včelařské kukly.

jak vyplnit daně v případě přivýdělku

2. Pronajímám byt nebo chalupu

Pokud máte na bytě studenty a dlouhodobě jim pronajímáte pokoj za 5 000 korun měsíčně, musíte z utržených peněz část odvést státu. Nezapomeňte si uplatnit náklady, které jste do bytu pro jeho údržbu investovali. Sníží vám daňový základ a ušetříte. Nemáte-li paragony od provedené revize kotle, opravy balkonu a dalších výdajů schované, a náklady tak nemůžete prokázat, nezoufejte. Můžete si je uplatnit paušálně ve výši třiceti procent příjmu za pronájem.

Obdobné to je, když pronajímáte pravidelně movité věci – třeba zahradní traktor obci na údržbu zeleně.

Přivýdělek do 20 000 korun za rok

Pokud si přivyděláte méně než 20 000 korun, o daně se starat nemusíte. Neplatí to však u pravidelných příjmů.

3. Vydělal jsem na akciích

"Pozor by si měli dát všichni drobní investoři, kteří obchodují s cennými papíry, aby dodrželi takzvaný šestiměsíční časový test," upozorňuje daňový poradce Radko Doležal. Jde o to, že pokud byste prodali třeba akcie dřív než za půl roku od jejich koupě, museli byste ze zisku platit daně. Když šest měsíců vydržíte, už vás daně nezajímají.

4. Mám peníze z životního pojištění

Ukončili jste předčasně životní pojištění, díky kterému jste platili nižší daně? Budete muset doplácet. Tím, že jste pojištění zrušili dřív, porušili jste podmínky. Ty říkají, že smlouva musí trvat do 60 let vašeho věku a platit musíte alespoň 60 měsíců. Patnáct procent z pojistného, o které jste si v minulosti snížili daňový základ, budete muset vrátit finančnímu úřadu. Vyplňte daňové přiznání, sumu uvedete do přílohy 2 jako "ostatní příjem". Výdaje proti ní nemůžete uplatnit žádné.

internetové daňové přiznání zde

5. Vyhrál jsem ve sportce

Zdanit musíte i případnou výhru v loterii, sázkové hře nebo v televizní soutěži, která překročí částku 10 000 korun.

Jestli jste však vyhráli ve sportce, můžete se radovat, o žádné peníze se se státem dělit nemusíte. Vaše odměna totiž tvoří výjimku, která plyne z loterií podle loterijního zákona. "Když už se do nějaké soutěže vrhnete, vždy se ptejte, jak je to se zdaněním výhry. V zákoně existuje spousta podmínek a u každého provozovatele to může být jinak," varuje Doležal.

Příjem navíc, který se nedaní

Některé příjmy nemusíte za určitých podmínek danit. Zákon totiž určuje pro různé osoby hranice příjmů – limity, do jejichž výše nemusíte podávat daňové přiznání.

6 000 korun
Pokud jste zaměstnaní a přivyděláváte si do výše 6 000 korun ročně, daně neplatíte. Třeba v případě, že sousedovi pronajímáte svou garáž za 500 korun měsíčně.

15 000 korun
Jestliže nejste nikde zaměstnaní, můžete si přilepšit až 15 000 korun za rok, ze kterých daně odvádět nemusíte. Například jako důchodce pronajímáte přes léto pokoj ve svém bytě mladým turistům a dostanete od nich dohromady 12 000 korun za sezonu.

20 000 korun
Pokud máte celkové příjmy z příležitostných činností nižší než 20 000 korun za rok, danit je nemusíte.