Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daňová taktika se vám vyplatí

aktualizováno 
Počínaje zdaňovacím obdobím 2005 mohou poplatníci za splnění určitých podmínek optimalizovat svoji daňovou povinnost novým institutem – společným zdaněním. U některých manželských párů může dojít k situaci, kdy manželé začnou zvažovat, zda nadále využívat institut spolupracující osoby, nebo zkusit tento nový instrument. Dokážete kvalifikovaně rozeznat, který nástroj můžete využít a zda má pro vás jeho využití smysl?

Peníze, euro, boháč, padák - Peníze, euro, boháč, padák | foto: Profimedia.cz

Všichni víme, že daň z příjmů fyzických osob má progresivní charakter, a tudíž osoba s vyššími příjmy daní podstatnou část ze svých příjmů ve vyšších daňových sazbách. Jednou z možných metod k optimalizaci daní je přesunutí části příjmů na někoho jiného, jehož příjmy jsou nižší. Tím může dojít u vysoce příjmového poplatníka k opuštění nejvyšší daňové sazby a s tím související celkové daňové úspoře.

Naše daňová legislativa nabízí dva základní instrumenty (společné zdanění manželů a spolupracující osoba), které mohou poplatníci využít. Pouze v některých případech je ovšem možná volba mezi těmito typy. Před vlastní analýzou je nutné si nejprve stanovit základní podmínky opravňující poplatníka k využití buď institutu společného zdanění či institutu spolupracující osoby. Pojďme se tedy podívat na základní rozdíly, které musí vzít poplatník v úvahu.

Kdo se může daňově propojit s kým

Společné zdanění manželů

Spolupracující osoba

Výslovně musí jít o manžele vyživující alespoň jedno dítě žijící s nimi v domácnosti, pozn. není možné druh s družkou s vlastním dítětem apod.

Zde je širší vztahová škála. Nemusí jít pouze o manžele, ale může jít o jakýkoli vztah spolupráce s jinou osobou ze stejné domácnosti (druh, družka, syn, dcera i další osoby)

 

Jaký druh příjmů musí poplatníci mít
Společné zdanění manželů Spolupracující osoba
Rozděluje se celý společný základ daně manželů, který může mít původ v jakémkoli druhu příjmů dle paragrafu 6 až 10 včetně U spolupráce osob lze na spolupracující osoby rozdělit pouze příjmy a výdaje dosažené v rámci podnikání – tedy dle par.7 odst.1 písmeno a až c a par.7 odst.2

 

Jsou společné příjmy pro účely daňových výhod limitovány?
Společné zdanění manželů Spolupracující osoba
Neexistuje žádný horní limit pro využití této daňové optimalizace Na manželku lze převést příjmy a výdaje ve výši  maximálně 50 %, absolutní rozdíl mezi převáděnými příjmy a výdaji činí 540 tisíc (event. max. 45 tisíc měsíčně), u ostatních osob lze převést maximálně 30 %, resp. 180 tisíc Kč za zdaňovací období či 15 tisíc měsíčně

Jak musí doložit svoji spolupráci?

U institutu společného zdanění nemusí jít o žádnou formu faktické spolupráce. Jde v podstatě o daňově účelové propojení a následné rozdělení společného základu daně. Naopak u institutu spolupracující osoby by mělo docházet k reálné podpoře ze strany osoby (podporuje podnikání druhé osoby), na níž jsou příjmy a výdaje převáděny.

Jak je to vlastně s dětmi?

Společné zdanění manželů se váže bezpodmínečně na existenci alespoň jednoho dítěte vyživovaného ze strany manželů. Institut spolupracující osoby žádnou podmínku tohoto typu nemá.

Výše uvedených pět okruhů by si měl poplatník dát před sebe a s rozmyslem si na ně odpovědět. Z těchto omezujících kritérií jednoznačně vyplývá, že výběrem mezi těmito dvěma instituty disponuje poměrně úzká skupina poplatníků. Praxe je spíše taková, že buď lidem tyto dva instrumenty splývají anebo o nich neví vůbec.

Na obou institutech vydělají ti, jejichž příjmy se liší

  • Využití jednoho z těchto institutů (není možné je kombinovat) lze doporučit zejména párům s velkými rozdíly mezi dosaženými příjmy za zdaňovací období (u živnostníků jde o dosažený rozdíl mezi příjmy a výdaji)
  • Využít by ho měli také ti, kde jeden poplatník je bez příjmů
  • U těch poplatníků, kteří si mohou z výše uvedených možností vybrat, nelze jednoznačně říct výhodnější metodu (závisí na mnoha faktorech, které nelze nijak paušalizovat). Lze doporučit konzultaci s daňovým odborníkem, který je schopen takový příklad rychle vyhodnotit a doporučit daňově výhodnější cestu
  • U osob s přibližně shodnými příjmy se daňová optimalizace nevyplatí. Rozhodně na něm nemůžete prodělat, avšak je zbytečné se potýkat s administrativou kvůli pár stovkám nebo tisícům

Chcete si spočítat, zda se vám společné zdanění vyplatí?

Využijte naši kalkulačku.

Co je nutné udělat vůči správci daně?

Společné zdanění manželů uplatňuje každý z manželů ve svém daňovém přiznání, které musí oba manželé podat ve stejné lhůtě. V příloze k daňovému přiznání každý z manželů uvede údaje nutné pro výpočet společného základu daně za oba manžele a každý z nich uvede do svého daňového přiznání polovinu společného základu daně. Z toho se obvyklým způsobem vypočte daň.

Co se týče institutu spolupracující osoby, tak ten je založen na existenci příjmů z podnikání, které jsou automaticky spojovány s podáváním daňového přiznání. U příjmů dosažených při podnikání nebo jiné samostatně výdělečné činnosti provozované za spolupráce druhé osoby uvede poplatník celkové dosažené příjmy. Vyloučení rozdělených příjmů se následně provádí na samostatných řádcích.

Oba výše uvedené instituty stojí rozhodně za povšimnutí. Pokud vás daně vůbec nezajímají a považujete vyplňování daňových přiznání za odpornou věc, pak byste se měli nejprve pobavit s odborníkem, který odhadne výhodnost takového kroku. Následně vám daňová přiznání zpracuje a vy budete realizovat slušnou daňovou úsporu.

Využíváte některé z výše uvedených forem optimalizujících daně? Která je ve vašem případě výhodnější? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Školák stojí bezmála šest tisíc korun, nejdráže vyjde aktovka a pomůcky

Ilustrační snímek

Základní náklady na dítě, které jde kupříkladu poprvé do školy, vycházejí na necelých šest tisíc korun. Jsou tu však i...

Pět metod, jak správně využít autosugesci ve svůj prospěch

Ilustrační snímek

Autosugesce není ničím mimořádným ani složitým. Ať už si to uvědomujete nebo ne, velmi pravděpodobně ji využíváte po...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz