Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daňová úspora na poslední chvíli

aktualizováno 
Pokud chcete získat daňovou úsporu ve výši až 3 840 Kč, máte pouze necelé dva týdny na uzavření smlouvy penzijního připojištění. Roční daňovou úsporu lze čerpat pouze na smlouvy s datem vzniku nejpozději do 1. prosince. Jak a kolik ušetříte na daních?

Nejen státní příspěvek

Kromě státního příspěvku nabízí penzijní připojištění získat také daňovou úsporu. Této možnosti však mohou využít pouze klienti, kteří spoří více než 6 000 Kč ročně. Nejvyšší částka, se kterou lze využít maximální daňovou úlevu ve výši až 3 840 Kč, činí 18 000 Kč ročně. Výše této úspory však také závisí na velikosti hrubé mzdy, respektive na velikosti vyměřovacího základu zaměstnance pro pojistné na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti. Každý by si měl proto zjistit, zda se mu získaná daňová úspora ještě vyplatí či nikoli.

Měsíční hrubá mzda v Kč Úspora na dani z příjmu účastníka penzijního připojištění za dobu připojištení:
1 rok 5 let 1 rok 5 let
měsíční příspěvek účastníka 1000 Kč měsíční příspěvek účastníka 1500 Kč
10 000 900 4 500 1 800 9 000
12 000 900 4 500 1 800 9 000
15 000 1 200 6 000 2 310 1 550
20 000 1 200 6 000 2 400 12 000
25 000 1 500 7 500 2 700 13 500
30 000 1 500 7 500 3 000 15 000
40 000 1 920 9 600 3 840 19 200
Zdroj: penzijní fondy

Daňovou úsporu lze získat i na konci roku, státní příspěvek nikoli

Na státní příspěvek a daňové zvýhodnění se vztahuje různý režim. Maximální výši státního příspěvku lze získat pouze pravidelnou měsíční platbou nebo jejím předplacením. Odlišný režim se vztahuje na daňovou úsporu penzijního připojištění, jejíž maximální výši lze získat také navýšením prosincové úložky nebo vložením mimořádného vkladu. 

 

Jak na to?

 

Mám penzijní připojištění a chci maximálně využít daňových výhod

v prosinci formou mimořádného vkladu dorovnejte roční příspěvek na 18 000 Kč a pošlete písemné oznámení do fondu o provedení mimořádného vkladu na měsíc prosinec za účelem získání daňové úspory 

Nemám penzijní připojištění a chci maximálně využít daňových výhod

do konce listopadu uzavřete smlouvu o penzijním připojištění, sjednejte si požadovanou měsíční úložku, v prosinci dorovnejte tento příspěvek do 18 000 Kč a pošlete oznámení do fondu o provedení mimořádného vkladu na měsíc prosinec za účelem získání daňové úspory

Způsoby získání maximální daňové úspory

Existují dva hlavní způsoby, jak získat nejvyšší daňovou úlevu. První možností je pravidelná měsíční úložka ve výši 1500 Kč. Druhou možností je platba libovolných úložek a doplacení příslušné částky na konci roku. S druhým postupem jsou však spojeny také určité administrativní úkony. 

U některých fondů bylo v loňském roce nutné uzavřít dodatek ke smlouvě, kterým byl dle požadavku navýšen prosincový příspěvek. V lednu následujícího roku bylo třeba příspěvek opět snížit. Většina fondů dnes již umožňuje pouhé zaplacení mimořádného příspěvku. Současně je však nutné fondu v průběhu prosince písemně oznámit vložení mimořádného příspěvku na měsíc prosinec za účelem získání daňové úspory. Ti, kteří nemají penzijní připojištění, mohou daňových výhod využít pouze při uzavření smlouvy o penzijním připojištění do konce listopadu. 

O uvedenou administrativní záležitost bude klient ušetřen u dvou penzijních fondů. Konkrétně u ING penzijního fondu, který nabízí službu Daňové optimum, a u Českomoravského penzijního fondu s programem Optimum efekt. Ačkoliv existují mezi těmito službami nepatrné odlišnosti, hlavní princip je shodný a spočívá ve zjednodušení čerpání daňových výhod.

Jak funguje Daňové optimum a program Optimum efekt?

U těchto služeb je zaručeno, že penzijní fond v prosinci automaticky vypočítá měsíční příspěvek tak, aby jeho výše dorovnala částku 18 000 Kč ročně a klient tak mohl uplatnit maximální daňovou úsporu. Potom záleží již na klientovi, zda tento příspěvek zaplatí či nikoli. Pokud by souhrn všech plateb za kalendářní rok překročil 18 000 Kč, přebývající část bude použita k úhradě příspěvků na další rok. Výhoda spočívá v tom, že fond automaticky zařídí v prosinci navýšení měsíční úložky na požadovanou úroveň a v lednu její opětovné snížení. Klient tedy nemusí oznamovat provedení mimořádné úložky za účelem daňového zvýhodnění. Obě služby jsou však omezeny pouze na příspěvky placené účastníkem, nevztahují se na příspěvky placené zaměstnavatelem nebo jinou třetí osobou.

Hledáte další informace o penzijním připojištění? Nahlédněte do speciální přílohy penze.idnes.cz

Uvedené služby rovněž umožňují platbu měsíčních příspěvků v proměnlivé výši (např. % z platu) bez nutnosti oznamování změny výše měsíčního příspěvku. Obě služby umožňují automatické předplatné tak, aby byl optimalizován státní příspěvek. Zaplatí-li tedy klient v jednom měsíci například 550 Kč a ve druhém 450 Kč, použije fond 50 Kč z prvního období jako předplatné na další období tak, aby byla využita maximální státní podpora i v dalším měsíci.

Využíváte daňovou úsporu penzijního připojištění navýšením prosincového příspěvku nebo je pro vás tato úspora nezajímavá? Máte již s mimořádným vkladem nějaké zkušenosti? Děkujeme za názory.


Komerční sdělení:

Smlouvu o penzijním připojištění se státním příspěvkem můžete uzavřít v kterékoliv pobočce Komerční banky nebo ZDE prostřednictvím serveru iDNES


Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz