Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daňové přiznání - strana 1

aktualizováno 
Jestli jste si až do této chvíle jen pročítali návody v novinách o tom, jak vyplnit daňové přiznání, a říkali si „o víkendu na to sednu“, vězte, že víkend, který přijde, je ten poslední, kdy máte šanci vše stihnout v termínu. Tedy jestli nevyužíváte služeb daňového poradce, to byste měli na daňové přiznání čas do konce června.
žena, stavba

žena, stavba

Pokud nemáte formulář v zásobě a ani cestu na finanční úřad, kde byste si ho vyzvedli, stačí sednout k internetu. Formulářů zde naleznete spoustu a mnohé z nich mají tu výhodu, že je vyplníte v počítači a výpočty za vás technika provede automaticky. Využít můžete například některé z následujících adres:

■ www.fincentrum.cz
■ www.danovapriznani.cz
■ www.mfcr.cz
■ www.formulare-ke-stazeni.cz

Samo vyplňování není složité – můžete psát vlastnoručně, na stroji i tisknout písmenka z počítače, prázdné řádky je dobré proškrtnout nebo do nich zapsat nulu.

A teď už co napsat do jednotlivých okének.

Modelový příklad

Jan a Eva Pánkovi jsou manželé. Mají spolu tři děti, rozhodli se tedy, že podají společné zdanění. Jan Pánek je podnikatel, má malé grafické studio. V roce 2006 si vydělal 723 651 korun, výdaje uplatňuje procentem z příjmů. Navíc zaplatil zálohy na sociální a zdravotní pojištění v celkové výši 72 000 korun. Zaplacená záloha na daň z příjmů je 25 000 korun. Kromě svého podnikání si přivydělal další peníze – 60 000 pronájmem bytu a 28 000 prodejem knih. Také u pronájmu uplatňuje Jan Pánek výdaje paušálně, u prodeje knih má výdaje vyčíslené na 13 500 korun. Pan Pánek byl v roce 2006 dvakrát darovat krev, platí si životní pojištění s pojistným 5000 korun ročně a splácí úvěr ze stavebního spoření, díky němuž zrekonstruoval byt, ve kterém rodina žije. Stavební spořitelna mu počátkem roku poslala potvrzení na zaplacenou výši úroků 10 000 korun. Eva Pánková je zaměstnaná, ale pracovala až od srpna roku 2006, předtím byla na rodičovské dovolené. V práci si Eva vydělala 88 000 korun, zaměstnavatel za ni odvedl pojistné 11 000 korun a zaplatil zálohu na daň z příjmů 8000 korun. Také Eva si platí životní pojistku, pojistné je stejně jako u manžela 5000 korun za rok. Manželé bydlí společně v jedné domácnosti v Jihlavě, Jan Pánek má však adresu trvalého bydliště v Třebíči, kde vlastní malý byt, který pronajímá.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Finančnímu úřadu v: napište sídlo finančního úřadu, který přísluší místu vašeho trvalého bydliště. Platí bydliště v době, kdy podáváte přiznání. Kdybyste celý rok 2006 bydleli třeba v Ostravě a v lednu 2007 se přestěhovali k Plzni, podáte daňové přiznání v Plzni. Ve velkých městech, která jsou rozdělena na městské části, napište celý název, například Praha 11. Seznam finančních úřadů hledejte na webových stránkách České daňové správy http://cds.mfcr.cz/cps.

Model: Každý z manželů podává své daňové přiznání. Bydlí sice oba v Jihlavě, Jan však má trvalé bydliště v Třebíči. Jan tedy píše Třebíč, Eva Jihlava.

Řádek 01: Zaměstnanci nepíšou nic, podnikatelé vyplní daňové identifikační číslo, které jim finanční úřad přidělil, když se registrovali k placení daní (najdou ho na osvědčení o registraci).

Model: Jan Pánek podniká, daňové identifikační číslo tedy má a vyplní. Jeho manželka je zaměstnaná, daňové číslo nemá a nevyplňuje.

Řádek 02: Rodné číslo je jasné, opište ho z občanského průkazu. Máte-li devítimístné rodné číslo, Modelový příklad nedopisujte nikam žádnou nulu, nechte prostě poslední políčko volné.

Řádek 03: Zaškrtněte řádné daňové přiznání. Ostatní kolonky slouží pro ty, kdo po podání formuláře najdou ve svém přiznání chybu. Pak byste do 31. 3. zaškrtli „opravné“ daňové přiznání. Pokud byste změny zjistili až později, podáte „dodatečné“ daňové přiznání.

Řádek 04: Zaměstnanci nepíšou nic, týká se pouze podnikatelů v konkurzu a je dost pravděpodobné, že ti mají poradce, který za ně daňové přiznání vyplní.

Řádek 05: „Ano“ je pro ty, kdo mají daňového poradce. S ním si mohou prodloužit termín k odevzdání na 30. červen. Zaměstnanci této možnosti asi nebudou využívat, píšou tedy „ne“ – termín, kdy dostanou zpět část zaplacených záloh na daně, by si jinak posunuli až na červenec, a to není jejich záměr. Pokud však přiznání podávají manželé, kteří chtějí využít společného zdanění a jeden z nich je podnikatel, který přiznání podává s poradcem v červnu, druhý manžel tak musí učinit také. A oba manželé musí přitom dát poradci plnou moc.

Řádek 05a: Většina lidí se touto kolonkou nemusí zabývat. Týká se podnikatelů, kteří mají povinnost auditu ze zákona, tedy například ve dvou uplynulých letech dosáhli čistého obratu nad 80 milionů ročně a zároveň zaměstnávali více než 50 zaměstnanců. O jejich daně se pravděpodobně stará odborník.

Řádek 05b: Zaškrtněte „ano“, pokud využíváte společného zdanění manželů, a potom vyplníte přílohu 5.

Model: Manželé Pánkovi z našeho modelu se ke společnému zdanění rozhodli, kolonku tedy zaškrtávají.

Neoznačený řádek: Nenechte se zmýlit tím, že formulář vyplňujete teď, přiznání podáváte za rok 2006, ten tedy vepište do prvního políčka. Další dvě kolonky od/do se týkají jen podnikatelů v konkurzu.

1. oddíl – údaje o poplatníkovi

Řádky 06 až 18: Osobní údaje vyplňte podle občanského průkazu. Problematické by mohly být následující řádky:

Řádek 07: Rodné příjmení vyplňte, když jste třeba po svatbě přijali příjmení manžela/ky a jmenujete se jinak než za svobodna. Pokud máte celý život stejné příjmení, necháváte políčko volné.

Řádek 10: Vypište ČR, případně jiný stát, jste-li jeho občanem.

Řádek 11: Většina lidí toto políčko proškrtne, protože se týká jen těch, kdo v Česku sice platí daně, ale nebydlí zde.

Řádek 12: Obec je místo, kde žijete, správný název hledejte v občanském průkazu.

Řádek 13: Vypište ulici. V místech, kde ulice nejsou, jen část obce – třeba Antonínov nebo Na Lepším.

Řádek 14: Vyplňte podle občanského průkazu číslo domu, kde žijete. Číslo popisné musí být uvedeno vždy, v menších sídlech domy nemusí mít číslo orientační, v tom případě ho nevyplňujete.

Řádek 16: Napište číslo svého telefonu – pevnou nebo mobilní linku. Může to pro vás znamenat velkou úsporu času, když vám úředník zatelefonuje a rychle si ověří nějaký údaj. V případě, že byste si šli na poštu pro doporučený dopis, kromě časové ztráty byste měli i zbytečné nervy, a přitom může jít o úplnou maličkost.

Řádek 17: Napište další kontakt, fax nebo e-mail. Důvod? Čím rychleji vám mohou z úřadu sdělit, že potřebují třeba ještě potvrzení o studiu vašeho dítěte, tím dřív vše stihnete zařídit.

Řádek 18: Napište ČR. Ti, kdo mají trvalé bydliště jinde, napíšou název „svého“ státu.

Řádky 19 až 22: Většina lidí tyto řádky proškrtne. Vyplní je jen ti, kdo se počátkem roku 2007 přestěhovali, a podávají tak daňové přiznání jinde, než kde ve zdaňovacím období 2006 bydleli.

Řádky 23 až 30: Většina lidí může tyto řádky ignorovat. Týkají se jen těch, kteří v Česku sice platí daně, ale nebydlí zde. V řádku 30 označte „ne“, když nemáte obchodní spojení se zahraniční osobou.

Vzorový formulář strany 1 ZDE

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Novela zákona o daních z příjmů: podnikatele čekají poloviční paušály

Ilustrační snímek

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Protože byl...

Poslední den na daně: Někde fronty, jinde klid. Opozdilcům hrozí sankce

Dnes je poslední den, kdy je možné podat daňové přiznání.

Proč platit státu daň z příjmu v předstihu, když je možné tyto peníze využívat co nejdéle a odevzdat je až na poslední...

Velká daňová poradna: jak zvládnout daně, radí experti zdarma

Odpovídají Jana Skálová ze společnosti TPA, Jitka Žaloudková z BDO Tax a Blanka...

Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a řada z vás si stále není jistá, jak některé příjmy zdanit. Připravili...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s...
Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s...

Po ČNB přišlo se svojí novou prognózou vývoje české ekonomiky i Ministerstvo financí ČR, které stejně jako centrální ba... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.