Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně za rok 2012: do mzdové účtárny, nebo za daňovým poradcem?

aktualizováno 
Na podání daňového přiznání ještě pár týdnů zbývá, kdo chce ale o pomoc požádat mzdovou účtárnu, má nejvyšší čas. Po patnáctém únoru si totiž už bude muset formulář každý vyplnit sám, nebo požádat o pomoc daňového poradce či účetního.
Výhodou účetního je, že bývá levnější. Jednoduché daňové přiznání, které zpracuje, se obvykle vejde do tisícikoruny, zatímco s daňovým poradcem si nejspíš připlatíte. Ilustrační snímek

Výhodou účetního je, že bývá levnější. Jednoduché daňové přiznání, které zpracuje, se obvykle vejde do tisícikoruny, zatímco s daňovým poradcem si nejspíš připlatíte. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když přinesete podklady do mzdové účtárny, účetní je zapracuje do takzvaného ročního zúčtování daně. Ve výplatě za březen (té, co vám bude vyplacena v dubnu) byste pak měli najít navíc peníze, které se vám na základě odečitatelných položek vrátí.

Termíny

15. únor - do tohoto data musíte zaměstnavateli sdělit, že chcete, aby za vás zúčtoval daně a dodat mu všechny podklady k případnému snížení daňového základu.

1. duben - termín, kdy musíte finančnímu úřadu nejpozději doručit vyplněné formuláře a případný nedoplatek na daních.

1. květen - termín, do kterého vám finanční úřad vrátí případný přeplatek na daních.

Jestli máte pochybnosti, zda účetní vše správně vyřídila, musíte sami trochu počítat, protože údaj o uplatnění odečitatelných položek na výplatnici nenajdete. Tedy, dubnová výplata by měla být vyšší o 15 procent z částky, na kterou jste odevzdali potvrzení.

Může se stát chyba a peníze navíc nedorazí. "Okamžitě kontaktujte mzdovou účtárnu a ověřte, jak se věci mají," doporučuje účetní Božena Petrová.

Pokud na vás s odečitatelnými položkami zapomněli, nechte si vystavit potvrzení, se kterým podáte sami dodatečné daňové přiznání na finanční úřad. Bude to sice práce navíc, ale o peníze nepřijdete.

Jinou věcí než odečitatelné položky (které snižují základ, ze kterého se vypočte daň) jsou daňové slevy. Ty se odečítají od vypočtené daně a může se stát, že díky nim nezaplatíte státu vůbec nic. U zaměstnanců však mzdová účtárna se slevami počítá už během roku - poměrnou část slevy vám každý měsíc vyplácí v čisté mzdě. Jestli jste si tedy přečetli, že v roce 2012 byla vyšší daňová sleva na poplatníka o 100 korun a sleva na dítě o 150 korun, je to milé, ale jsou to peníze, které jste již nejspíš dostali a nemůžete počítat s tím, že by vám je teď někdo vyplatil najednou. I když existují výjimky.

Například Milan má dvě děti, obě plnoleté a studující. Je proto nutné, aby mzdové účtárně donesl potvrzení o jejich studiu, jen tak může účetní slevu uplatňovat. Jenže Milan donesl potvrzení jen do konce loňského školního roku. Po prázdninách o ně zapomněl dětem říct. Mzdová účetní tak uplatňovala slevu jen do června 2012. Když nyní Milan dodá i potvrzení za první pololetí školního roku 2012/13, slevu mu dodatečně započtou. U dvou dětí půjde o 13 404 korun, a to už je částka, která stojí za to.

Nepřehlédněte

Ideální je ověřit u své mzdové účetní, zda všechny slevy, na které máte nárok, také řádně uplatňujete. Za zmínku stojí snad jen zajímavost, že student, který si vydělává, uplatní sám slevu na poplatníka plus slevu na studenta a jeho rodiče zároveň mohou uplatnit slevu na vyživované dítě.

Měl jsem přivýdělek, ale formuláře nezvládám

Možná nejste formulářový typ, a ačkoli byste si daňové přiznání měli podávat sami, neumíte je vyplnit. Prostě si nejste jisti, které příjmy kam zapsat. V tom případě je nejlepší obrátit se na odborníka - daňového poradce nebo účetního.

Výhodou účetního je, že bývá levnější. Jednoduché daňové přiznání, které zpracuje, se obvykle vejde do tisícikoruny, zatímco s daňovým poradcem si nejspíš připlatíte.

Daňový poradce

  • Může odsunout podání daňového přiznání a zaplacení daně na pozdější termín, letos je to 1. 7.
  • Za svou práci ručí a na způsobené škody je povinně pojištěn.
  • Jednodušší přiznání s daňovou evidencí vyjde u daňaře řádově na tisíce korun. Seznam poradců najdete zde.

Účetní

  • Nižší cena: jednoduché přiznání do 1 000 korun (účetní nabízejí služby i na slevových serverech).
  • Nemůžete si odložit podání přiznání.

Ceny jsou však velmi orientační, záleží na tom, jestli máte jen příjmy od dvou zaměstnavatelů zároveň, nebo kromě toho ještě přivýdělky, zda jsou některé příjmy ze zahraničí a uplatňujete mnoho odečitatelných položek. A samozřejmě roli hraje i lokalita a erudovanost daňového poradce či účetního. Začátečníci z venkova bývají obvykle levnější.

Daňový poradce má zase výhodu "kulatého razítka", díky kterému si můžete posunout odevzdání daňového přiznání z konce března na konec června. Pro zaměstnance to nemá valný smysl, ale třeba ve chvíli, kdy současně podnikáte a ještě jste nestačili dát do kupy všechny "papíry", to je vítaná úleva.

V případě, že se pro služby daňového poradce rozhodnete, musíte to finančnímu úřadu oznámit, jinak byste riskovali pokutu za neodevzdání daňového přiznání včas.

Sankce hrozí těm, kdo se s daňovým přiznáním zpozdí o více než pět pracovních dní a počítá se jako 0,05 procenta z daňové povinnosti za každý den prodlení (z vypočtené daně 10 000 korun je to pětikoruna denně). Pokud však pokuta nepřesáhne celkovou částku 200 korun, finanční úřad ji nepředepíše.

Autor:
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Zaplaťte daň z nemovitosti. Stát posílá výzvy nově i po e-mailu

Termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí se blíží. Nejpozději do 19. května 2017 by vám měla do schránky dorazit složenka a výzva k uhrazení. Zaplatit daň...  celý článek

Dnes je poslední den, kdy je možné podat daňové přiznání.
Poslední den na daně: Někde fronty, jinde klid. Opozdilcům hrozí sankce

Proč platit státu daň z příjmu v předstihu, když je možné tyto peníze využívat co nejdéle a odevzdat je až na poslední chvíli. Tak uvažuje řada Čechů, a proto...  celý článek

Ilustrační snímek
Podnikáte a řešíte, jak zdanit příjmy? Modelový návod vám to usnadní

Jestliže podnikáte, nebo si podnikáním přivyděláváte při zaměstnání, musíte podat daňové přiznání sami. Přinášíme další modelový návod, který vám tuto práci...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Jedna hloupá otázka: Na co budou vlastně jezdit miliony elektromobilů?
Jedna hloupá otázka: Na co budou vlastně jezdit miliony elektromobilů?

Tak se stále více zdá, že o osudu elektromobility nebude rozhodovat spotřebitel přímo, ale přes své volené zástupce. Ji... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.