Podpora rodin s dětmi formou vyššího daňového zvýhodnění je finančně výhodnější a efektivnější. Ilustrační snímek

Podpora rodin s dětmi formou vyššího daňového zvýhodnění je finančně výhodnější a efektivnější. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vláda zvýší daňovou slevu pro rodiče s více dětmi. Nebude pro každého

  • 86
Daňové změny jsou poslední dobou jako na houpačce. Jednou jsou to nižší paušály, pak zase nulová sleva na poplatníka. Jeden den se je dozvíme, další se zruší, nebo aspoň poopraví. Jen jediná avizovaná změna zatím zůstává stabilní, a tou je zvýšení slevy na dítě.

Poslední vládní dohoda počítá s tím, že se od příštího roku zvýší daňové zvýhodnění o 200 korun na druhé dítě a o 300 korun na třetí a další dítě. 

"Podpora rodin s dětmi formou vyššího daňového zvýhodnění je finančně výhodnější a efektivnější než zvyšování porodného či přídavků na děti," říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně ze společnosti Mazars.

V roce 2014 mohou všichni zaměstnanci a podnikatelé, kteří neodečítají náklady paušálem, uplatnit daňové zvýhodnění na každé dítě ve výši 1 117 korun měsíčně. Pokud by návrh prošel, mohli by si rodiče odečítat o 200 i 300 korun více.

"Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů, rodina se dvěma dětmi by si tak za celý rok finančně polepšila o 2 400 korun, a to bez ohledu na výši hrubé mzdy," vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Úloha rodinné politiky ve vyspělých evropských zemích stoupá, může za to zejména nízká porodnost. A tak vlády těchto zemí podporují rodiny s dětmi formou daňové slevy či přídavků na děti. Daňové zvýhodnění je přitom jednou z nejefektivnějších forem finanční pomoci. Čtyři důvody, proč to tak je, připravila daňová a auditorská společnost Mazars. 

1. Rodiny nedostávají peníze automaticky

Částku daňového zvýhodnění nedostávají rodiny přímo na svůj bankovní účet, jako je tomu u porodného nebo přídavku na děti. Aby rodič získal daňový bonus, musí mít vlastní příjem, ať už ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti, z kapitálu či pronájmu.

Daňové zvýhodnění snižuje daňovou povinnost, čistá mzda zaměstnance, kterou obdrží na svůj bankovní účet, se tedy zvýší proto, že zaplatí méně na dani z příjmu fyzických osob.

2. Působí motivačně

Daňové zvýhodnění hraje také důležitou motivační roli pro to, aby lidé pracovali, byť i jen za nízkou mzdu. Pokud je daňová povinnost nižší než daňové zvýhodnění, vzniká nárok na daňový bonus. A výše daňového bonusu je právě rozdílem mezi daňovým zvýhodněním a vypočtenou daní z příjmu fyzických osob.

Nárok na daňový bonus mají pouze rodiny, kde alespoň jeden z rodičů pracuje, je samostatně výdělečně činný nebo pobírá jiný typ pravidelného příjmu v dostatečné výši. Zaměstnanci s nízkou mzdou tak v praxi nezaplatí žádnou daň z příjmů fyzických osob a ještě navíc obdrží zmiňovaný daňový bonus. Maximálně je možné na daňovém bonusu za celý rok 2014 získat
60 300 korun, stejná částka by měla platit i pro rok 2015. 

Příklad: Zaměstnanec má hrubou mzdu 11 200 korun a dvě nezletilé děti. Podívejte se, jaký je jeho čistý příjem nyní a jak by vypadal podle návrhu Ministerstva financí.

Rok 2014Rok 2015
Hrubá mzda11 200 Kč11 200 Kč
Zdravotní pojištění- 504 Kč- 504 Kč
Sociální pojištění- 728 Kč- 728 Kč
Daň z příjmů0 Kč0 Kč
Daňový bonus+ 2 039 Kč+ 2 239 Kč
Čistá mzda12 007 Kč12 207 Kč
Zdroj: Mazars

Z tabulky vidíme, že zaměstnanec se dvěma dětmi a měsíční hrubou mzdou 11 200 korun dostane letos 12 007 korun čistého, příští rok by to mohlo být dokonce 12 207 korun. Tedy v obou případech více, než je hrubá mzda. Rodičům s dětmi se tak vyplatí přijmout i hůře placenou práci. 

3. Není to administrativně náročné

Když chce rodič získat od státu porodné či přídavky na děti, musí splnit zákonné podmínky a o dávky si zažádat na příslušném úřadu. Je tak nutné vyplnit předepsané tiskopisy a předložit potřebné přílohy.

Pro uplatnění daňového zvýhodnění není potřeba vyplňovat žádné speciální formuláře ani dokládat výši příjmu za uplynulé období. Zaměstnanci pouze po narození dítěte doručí mzdové účetní rodný list dítěte a OSVČ či osoby, které pobírají jiný druh příjmu, doloží k daňovému přiznání kopii rodného listu. 

4. Spravedlivé a jednoznačné

U většiny dávek se testuje rodinný příjem. Nárok na většinu dávek (například porodné nebo přídavky na děti) mají pouze rodiny s příjmem do určeného limitu.

Daňové zvýhodnění

  • Podmínky jsou v § 35c zákona o dani z příjmu.
  • Může ho uplatnit vždy pouze jeden z rodičů, podmínkou je společná domácnost.
  • Poprvé se uplatní za měsíc, kdy se dítě narodilo (když se narodí 10. června 2014, platí daňové zvýhodnění již za červen 2014).
  • Pokud dítě studuje, je možné je uplatňovat do 26 let věku dítěte (při dovršení 26 let
    15. května 2014 se uplatní ještě za květen 2014).
  • Rodiče studentů, kteří ukončí studium na střední škole maturitou a udělají si poslední prázdniny, mají nárok na daňové zvýhodnění ještě za měsíce červenec a srpen.
  • Daňový bonus je možné čerpat pouze do maximální částky
    60 300 korun za celý kalendářní rok.
  • Pro možnost čerpání daňového bonusu je nutné mít roční příjem ve výši šestinásobku minimální mzdy, v roce 2014 ve výši
    51 000 korun.

Daňové zvýhodnění mohou uplatnit všechny rodiny, kde má alespoň jeden z rodičů příjem, ze kterého je možné daňové zvýhodnění uplatnit. Příjem rodiny testován není. Daňové zvýhodnění je tedy vůči rodinám s dětmi spravedlivé. Rodiny s více dětmi mají nárok na vyšší daňové zvýhodnění. U daňového zvýhodnění navíc nehrozí zneužití, jako je tomu v případě sociálních dávek.

Dočkají se daňového zvýhodnění také "paušalisté"?

Za roky 2013 a 2014 nemůže daňové zvýhodnění na děti uplatnit OSVČ nebo ten, kdo má pouze příjmy z pronájmu a zároveň uplatňuje výdaje paušálem. Kromě slev na děti si tito lidé nemohou uplatnit slevu na manželku s vlastními příjmy do 68 tisíc korun za rok. Původní návrh Ministerstva financí počítal s tím, že toto opatření zruší. Jenže neuběhl ani týden a už se opět objevily zprávy, že se slevy paušalistům vracet nebudou.

Jak to nakonec dopadne, se teprve ukáže, ale podle Gabriely Ivanco by se mělo ministerstvo k možnosti využít daňové zvýhodnění vrátit. "Jednalo se jistě o krok správným směrem, neboť například daňová zátěž živnostníka uplatňujícího výdajové paušály se dvěma dětmi, jehož manželka je na rodičovské dovolené s mladším dítětem, stoupla za rok 2013 oproti roku 2012 při stejném ročním hrubém zisku 550 tisíc korun o
51 648 korun. Což je vůči mladým rodinám necitlivé. Naproti tomu pro svobodné a bezdětné OSVČ se nic nezměnilo," doplňuje daňová poradkyně.