Roční zúčtování daně provádí plátce, u kterého jste podepsali prohlášení.

Roční zúčtování daně provádí plátce, u kterého jste podepsali prohlášení.

Daňovému přiznání se lze vyhnout ročním zúčtováním příjmů

  • 18
Daňovému přiznání neuniknou ani některé skupiny zaměstnanců. Pokud však splníte určité podmínky, stačí vám pouze roční zúčtování příjmů od zaměstnavatele. Podívejte se, jak můžete vyřešit daň z příjmu vy a co vás v případě ročního zúčtování čeká.

V dnešním článku se zaměříme na různé souběhy vašich příjmů a na to, zda z nich pro vás plyne povinnost podat daňové přiznání či možnost požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování. Toto dilema musí v podstatě řešit v těchto měsících každý poplatník, a tudíž jde o vysoce aktuální téma.

Roční zúčtování slouží zjednodušeně řečeno k vypořádání vašich daňových povinností (tedy povinností poplatníka) prostřednictvím zaměstnavatele. Bohužel ne všechny vaše příjmy nutně musí pocházet ze zaměstnání a v takových případech jste pak povinni podat daňové přiznání (dále jen DP).

V obecné rovině platí, že o roční zúčtování příjmů mohou požádat ti, kdo měli po celý rok pouze jednoho zaměstnavatele anebo dva či více zaměstnavatelů postupně za sebou. Na druhé straně stačí taková maličkost, jako je zájem o společné zdanění manželů, a vy byť jako spokojený zaměstnanec musíte podávat DP.

V ročním zúčtování jde o nezdanitelné částky a slevy na dani
Svobodným rozhodnutím zaměstnance je podepsání takzvaného prohlášení. Jeho smyslem je možnost promítnutí slev na dani do měsíčně odváděných záloh. Kromě toho v zákoně o daních z příjmů ještě existují nezdanitelné částky od základu daně (například úroky ze stavebního spoření nebo hypotéky), které je možné v ročním zúčtování vypořádat (pokud splníte příslušnými doklady průkaznost svého nároku). V následující tabulce naleznete paletu modelových souběhů příjmů poplatníka a jejich vliv na možnost požádat o roční zúčtování.

Provedení ročního zúčtování vyžaduje některé dokumenty, šibeniční termín je již 15. 2. 2008
Roční zúčtování daně provádí plátce, u kterého jste podepsali prohlášení. Plátcem není nikdo jiný než váš zaměstnavatel a v rámci podniku tuto agendu mají na starosti mzdové účetní.

Ti z vás, pro které nejsou mzdy a daňová agenda denním chlebem, se připraví na následující okruhy, které musí v případě nutnosti podložit dokumenty nebo doklady (alespoň pokud chcete roční zúčtování nechat provést).

  1. Prohlášení o tom, že jste jako poplatník nepobíral od jednoho nebo postupně několika plátců žádné další příjmy a zároveň nepobíral žádné jiné příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob vyšší než 6 000 Kč.
  2. V případě uplatnění slevy na dani na manželku potvrzení o tom, že její příjem nepřevýšil 38 040 Kč.
  3. V jaké výši jste zaplatil úroky z hypotéky, stavebního spoření nebo jiného úvěru na bytové potřeby (včetně dalších doprovodných dokumentů).
  4. V jaké výši jste zaplatil příspěvky na penzijní připojištění.
  5. V jaké výši jste zaplatil pojistné na soukromé životní pojištění.
  6. V jaké výši jste jako člen odborové organizace zaplatil členské příspěvky.
  7. Zda jste uplatňoval u předchozích plátců slevy na dani a daňové zvýhodnění.
  8. V jaké výši jste zaplatil úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.

Má-li mzdová účtárna řádně a včas všechny podklady, tak nastupuje proces provedení vlastního zúčtování. Ten lze rozčlenit do následujících kroků:

  • Úhrn zdanitelné mzdy v roce 2007
  • Mínus pojistné
  • Výpočet dílčího základu daně
  • Uplatnění nezdanitelných částek (dary, úroky z hypoték a stavebního spoření, příspěvky na penzijní připojištění, pojistné na soukromé pojištění, příspěvky odborové organizace, další vzdělávání)
  • Výpočet daně
  • Uplatnění slev na dani (na poplatníka, na manželku, na částečnou invaliditu a plnou invaliditu atd.)
  • Porovnání s odvedenými zálohami a výpočet rozdílu

Výsledek ročního zúčtování pocítíte na výplatě
Nyní jsme již skutečně v závěru celého procesu. Předpokládejme, že vám v ročním zúčtování vyjde vratka. O tu vám zaměstnavatel poníží zálohu odváděnou za měsíc březen. Jinými slovy se v březnové výplatě můžete těšit na vyšší čistou mzdu než obvykle.