Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daňový poradce radí podnikatelům, co je možné odečíst z daní

aktualizováno 
Jak je to s náklady na provoz osobního auta, jak zaúčtovat vedlejší příjmy nebo lze dát do nákladů nákup zdravotnického přístroje pro osobní potřebu? Na tyto a další otázky podnikatelů odpovídá daňový poradce Vlastimil Sojka.

Z daňového základu lze odečíst výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1Příjmy z pronájmu a auto

Podnikatel: Jsem v důchodu, mám příjmy z pronájmu a účtuji si skutečné náklady. Jak to je s náklady na osobní auto a se silniční daní? Odečítám si paušál 4 000 korun měsíčně. Musím vést knihu jízd a musím platit silniční daň?

Poradce: Základ daně z příjmů z nájmu lze snížit o paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem v uváděné výši 4 000 korun měsíčně. To lze při používání auta jak v souvislosti s příjmy z pronájmu, tak i pro jiné (soukromé) účely. Částku 4 000 korun lze uplatnit za každý měsíc, ve kterém byl vůz využíván. 

Nepřehlédněte

Kniha jízd není pro uplatnění této částky podmínkou a nemusíte ji evidovat. Silniční daň se v tomto případě neplatí, vozidlo není předmětem daně. U fyzických osob je osobní auto předmětem silniční daně pouze tehdy, je-li využíváno v souvislosti s příjmy ze samostatné činnosti (podnikání) spadajícími do § 7 zákona o daních z příjmů.

2Cenné papíry

Podnikatel: Jak se vypořádat v daňovém přiznání OSVČ v oboru Výroba, obchod a služby jinde nezařazené se ziskem z prodeje cenných papírů?

Poradce: Když nelze příjem z prodeje cenných papírů osvobodit podle § 4 zákona o daních z příjmů, je zisk zdaňován podle § 10 jako ostatní příjem a uvádí se do přílohy číslo 2 daňového přiznání. Podle pokynů pro vyplnění se příjem z cenných papírů uvede na samostatný řádek a před slovní označení druhu příjmu se uvede označení D. 

Pokud by však byly cenné papíry před prodejem součástí obchodního majetku, tedy byly pořízeny v rámci podnikatelské činnosti, pak zisk z prodeje cenných papírů je součástí základu daně ze samostatné činnosti (podnikání), tedy dílčí základ daně podle § 7 zákona o daních z příjmů.

3Zdravotní pomůcka

Podnikatel: Lze odečíst z daní koupi neurostimulátoru? Jsem OSVČ, provozuji hotel, mám velké potíže s chůzí a neurostimulátory mi umožňují pracovat (dostat se do kanceláře). Jde o novou zdravotní pomůcku neregistrovanou u zdravotních pojišťoven.

Poradce: Z daňového základu lze odečíst výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Podle toho, co uvádíte v dotazu, jde o výdaj na osobní potřebu poplatníka. O tyto výdaje bohužel nelze daňový základ snížit - viz § 25 odst. 1 písm. u) zákona o daních z příjmů.

4Jiné než podnikatelské příjmy

Podnikatel: Podnikám, mám živnostenské oprávnění jako řezník. V roce 2014 jsem měl i jiné příjmy, které s podnikáním nesouvisí, pronajímám garáž, za což jsem utržil 10 000 korun. Když se tento přivýdělek vejde do hranice 15 000 korun, musím ho danit?

Poradce: Do hranice 15 000 korun, která je rozhodná pro povinnost podat daňové přiznání, se zahrnují veškeré roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů. Výjimku tvoří příjmy zákonem osvobozené, a ty zdaněné srážkovou daní.

Ve vašem případě je nutné sečíst příjmy z podnikání (řeznictví) s těmi z pronájmu. Za předpokladu, že tyto celkové příjmy přesáhly hranici 15 000 korun, máte povinnost podat daňové přiznání. V něm můžete k příjmům z pronájmu uplatnit buď skutečné výdaje, nebo využít možnost paušálních výdajů ve výši 30 procent.

5Paušál a odpisy

Podnikatel: Podnikám a k vyčíslení výdajů používám paušál. V roce 2014 jsem si koupil přístroj za 50 000 korun. Mohu nějak uplatnit odpisy u tohoto výjimečně vysokého výdaje?

Poradce: Pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmů, pak tato vypočtená částka zahrnuje veškeré výdaje vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů. Nelze tedy zároveň uplatnit odpis v prokázané výši a k tomu ostatní výdaje procentem z příjmů. Odpisy jste však, uplatňujete-li výdaje procentem, povinen evidovat (sledovat je, ale nezahrnovat do základu daně).

Můžete zvážit, zda vzhledem k dalším okolnostem nezměníte způsob uplatňování výdajů (přechod z výdajů uplatněných procentem na skutečné). Uplatnění výdajů procentem z příjmů však nelze měnit zpětně. Změnu způsobu je nutné provést v souladu s § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů.

Autor:




Finance.iDNES.cz radí

Víte, že připojení na pult centrální ochrany objektu snižuje cenu pojištění domácnosti?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Daňové přiznání za rok 2016: stáhněte si interaktivní formuláře

Zpravidla každý, kdo měl loni nějaké příjmy, musí do konce března přiznat daně. Každoročně se to týká zhruba dvou milionů lidí. Vyplnit růžový formulář a...  celý článek

Ilustrační snímek
Pozor na zálohy na daň z příjmu. Finanční úřad nelituje ani důchodce

Petr Hlaváček patří k těm seniorům, kteří se snaží přivydělávat si i v penzi. Ještě před pár lety, kdy měl více energie než teď, si odbornými pracemi vydělával...  celý článek

Ilustrační snímek
Daně a jak na ně: na daňové otazníky odpovídají zdarma experti

Vyplnit růžový formulář a přiznat daně správně není pro řadu poplatníků snadné. Ve druhém dílu daňové poradny přinášíme 18 odpovědí na dotazy, jak správně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Konečné výsledky voleb do PS 2017
Konečné výsledky voleb do PS 2017

ČSÚ zveřejnil na svých stránkách konečné výsledky voleb. Volby 2017 - Volby do Parlamentu konané ve dnech 20.10. – 21.1... celý článek

Adecco spol. s r.o.
Elektromechanik – Ostrava – 2 směnný provoz

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.