Dárkové karty kupují nejčastěji ženy k Vánocům a k narozeninám

  14:00aktualizováno  14:00
Dárkové karty lidé nejčastěji kupují k narozeninám a na Vánoce. Průzkumy z Británie a Německa ukazují, že je zpravidla dostávají především přátelé a příbuzní v rodině.

Karta Dárkomatu - k nákupu knih v Neoluxoru za tisíc korun | foto: MAFRA

V Česku nabízí dárkové poukázky téměř každý obchodník. Projekt Dárkomat, která je součástí mediální skupiny MAFRA, vybrané vouchery shromáždil na jedno místo - do prodejen Albert. Kartou z Dárkomatu lze darovat poukaz třeba na knížku, kosmetiku nebo zážitek.

Podle zahraničních průzkumů lidé dárkové karty nakupují nejčastěji k příležitosti narozenin, v Německu je to 75 procent lidí, ve Velké Británii pak 68 procent. Druhou nejčastější příležitostí jsou Vánoce (21 procent v Německu a 32 procent ve Velké Británii). Průzkumy ukazují, že dárkové karty jsou též oblíbeným způsobem, jak někomu za něco v Německu poděkovat, nebo osvědčeným dárkem v Británii k svatbě.

Kde karty Dárkomat uplatnit

Neoluxor
NakupvAkci.cz
Lekarna.cz
Answear
časopis Téma
Allegria
Marionnaud
Pepa.cz
České dráhy

V České republice zatím nikdo podobný průzkum nezpracoval. Podle obchodníků, kteří jsou do projektu Dárkomat zapojeni, však v Česku nejvíce táhnou Vánoce. „Během roku je prodej dárkových voucherů konstantní a nedá se z něj vysledovat, kolik z nich jde třeba k narozeninám. Silně u nás převažuje prodej v období Vánoc,“ potvrdila marketingová manažerka slevového serveru Pepa.cz Jana Bačová.

„Dárkové poukazy se u nás nakupují nejčastěji k narozeninám, ale sezónnost v prodeji tam určitě je. Nejvíce se jich prodá od půlky listopadu až do Štědrého dne. Tam jsou obzvlášť populární elektronické poukazy v okamžiku, kdy už se nestíhá doručení balíčku pod stromeček,“ doplňuje marketingový manažer serveru Lekarna.cz Milan Duda. Stejný trend potvrzuje i ředitel marketingu knihkupectví Neoluxor Jiří Hiemer.

Dárkové karty putují nejčastěji přátelům

Kdo dárkové kartičky nejčastěji nakupuje a proč? Podle průzkumů jsou v Británii nejčastěji obdarovávanými lidmi přátelé (37 procent), následují členové širší rodiny (36 procent) a poté jsou karty nejčastěji darovány synům a dcerám (22 procent). I v Německu se nejčastěji z dárkových kartiček radují kamarádi a známí (47 procent), dále je často dostávají ostatní rodinní příslušníci a často i rodiče (22 procent).

Čím je kupujícímu člověk bližší, tím nákup dárkových karet klesá. Z průzkumu vyplývá, že to souvisí s hlavní nevýhodou karet - někteří je považují za neosobní (v Německu si to myslí 40 procent respondentů, v Británii téměř polovina - 46 procent). Za hlavní výhodu karet však lidé považují fakt, že se zavděčí, protože obdarovaní si pořídí, co chtějí. V Německu je o tom přesvědčeno 73 procent, ve Velké Británii 74 procent.

V České republice nakupují dárkové poukazy častěji ženy. „U nás jsou to jistě nejčastěji ženy, které tvoří silnou základnu zákazníků. Nejvíce voucherů darují rodičům a partnerům,“ uvedla Jana Bačová z Pepa.cz.

Proč Dárkomat?

 • Protože nevíte, co přesně vybrat
 • Protože hledáte dárek na poslední chvíli
 • Protože nechcete darovat peníze
 • „I v Neoluxoru nakupují častěji ženy, asi z 55 procent. Přesná čísla neznáme, ale předpokládáme, že u dárkových voucherů je ten trend velmi podobný. Velmi záleží na zrovna probíhající akci či titulu, který je právě populární. Ale vysledovali jsme, že ženy více sledují akce a slevy a jsou při nákupu tímto více ovlivněny,“ konstatoval Jiří Hiemer z Neoluxoru. Nedá se určit, kdo si do knihkupectví přijde dárek vyzvednout, zda jsou to spíše přátelé či příbuzní. Dárkové poukazy na knihy jsou ale velmi oblíbené například u firem, které je darují svým zaměstnancům.

  Milan Duda ze serveru Lekarna.cz trend potvrzuje. „Nejčastěji nakupují ženy svým příbuzným,“ doplnil.

  Autor:

  Nejčtenější

  Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

  Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

  Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

  Bývalá špičková manažerka šije „cáklé“ kačeny a vydělává statisíce

  Podnikavá Pavlína už zkusila kdeco. A je šťastná.

  Když Pavlína Kropáčková před lety zjistila, že čeká dvojčata, praštila s prací špičkové manažerky a s rodinou se...

  Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

  ilustrační snímek

  Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

  Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

  Ilustrační snímek

  Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

  Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

  Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

  Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

  Další z rubriky

  Společný majetek si rozděluje či zužuje stále více manželů

  ilustrační snímek

  Během manželství patří vše oběma manželům společně a nerozdílně. V principu je to správně. Jenže co když bude jeden...

  Kvíz: Umíte předejít rizikové půjčce a vyznáte se v pojmech?

  Ilustrační snímek

  Chystáte se nakupovat vánoční dárky na splátky? Nebo si na ně půjčíte? Než podepíšete smlouvu, důkladně vše zvažte,...

  Pokladna v obchodě může posloužit i jako šikovný bankomat zdarma

  Ilustrační snímek

  Služba cashback v Česku existuje už dvanáct let, ale od července má nová pravidla. K nákupu při platbě kartou si můžete...

  Vánoční výzdoba a zdobení – adventní věnce a vánoční stromky

  Vánoční výzdoba a zdobení – adventní věnce a vánoční stromky

  Kurzy.cz Vánoční výzdoba skýtá mnoho možností. Začínáme připravovat adventní věnce, postupně vánočně nazdobíme celý byt a ráno n...

  Najdete na iDNES.cz