Dárkové karty kupují nejčastěji ženy k Vánocům a k narozeninám

  14:00aktualizováno  14:00
Dárkové karty lidé nejčastěji kupují k narozeninám a na Vánoce. Průzkumy z Británie a Německa ukazují, že je zpravidla dostávají především přátelé a příbuzní v rodině.

Karta Dárkomatu - k nákupu knih v Neoluxoru za tisíc korun | foto: MAFRA

V Česku nabízí dárkové poukázky téměř každý obchodník. Projekt Dárkomat, která je součástí mediální skupiny MAFRA, vybrané vouchery shromáždil na jedno místo - do prodejen Albert. Kartou z Dárkomatu lze darovat poukaz třeba na knížku, kosmetiku nebo zážitek.

Podle zahraničních průzkumů lidé dárkové karty nakupují nejčastěji k příležitosti narozenin, v Německu je to 75 procent lidí, ve Velké Británii pak 68 procent. Druhou nejčastější příležitostí jsou Vánoce (21 procent v Německu a 32 procent ve Velké Británii). Průzkumy ukazují, že dárkové karty jsou též oblíbeným způsobem, jak někomu za něco v Německu poděkovat, nebo osvědčeným dárkem v Británii k svatbě.

Kde karty Dárkomat uplatnit

Neoluxor
NakupvAkci.cz
Lekarna.cz
Answear
časopis Téma
Allegria
Marionnaud
Pepa.cz
České dráhy

V České republice zatím nikdo podobný průzkum nezpracoval. Podle obchodníků, kteří jsou do projektu Dárkomat zapojeni, však v Česku nejvíce táhnou Vánoce. „Během roku je prodej dárkových voucherů konstantní a nedá se z něj vysledovat, kolik z nich jde třeba k narozeninám. Silně u nás převažuje prodej v období Vánoc,“ potvrdila marketingová manažerka slevového serveru Pepa.cz Jana Bačová.

„Dárkové poukazy se u nás nakupují nejčastěji k narozeninám, ale sezónnost v prodeji tam určitě je. Nejvíce se jich prodá od půlky listopadu až do Štědrého dne. Tam jsou obzvlášť populární elektronické poukazy v okamžiku, kdy už se nestíhá doručení balíčku pod stromeček,“ doplňuje marketingový manažer serveru Lekarna.cz Milan Duda. Stejný trend potvrzuje i ředitel marketingu knihkupectví Neoluxor Jiří Hiemer.

Dárkové karty putují nejčastěji přátelům

Kdo dárkové kartičky nejčastěji nakupuje a proč? Podle průzkumů jsou v Británii nejčastěji obdarovávanými lidmi přátelé (37 procent), následují členové širší rodiny (36 procent) a poté jsou karty nejčastěji darovány synům a dcerám (22 procent). I v Německu se nejčastěji z dárkových kartiček radují kamarádi a známí (47 procent), dále je často dostávají ostatní rodinní příslušníci a často i rodiče (22 procent).

Čím je kupujícímu člověk bližší, tím nákup dárkových karet klesá. Z průzkumu vyplývá, že to souvisí s hlavní nevýhodou karet - někteří je považují za neosobní (v Německu si to myslí 40 procent respondentů, v Británii téměř polovina - 46 procent). Za hlavní výhodu karet však lidé považují fakt, že se zavděčí, protože obdarovaní si pořídí, co chtějí. V Německu je o tom přesvědčeno 73 procent, ve Velké Británii 74 procent.

V České republice nakupují dárkové poukazy častěji ženy. „U nás jsou to jistě nejčastěji ženy, které tvoří silnou základnu zákazníků. Nejvíce voucherů darují rodičům a partnerům,“ uvedla Jana Bačová z Pepa.cz.

Proč Dárkomat?

 • Protože nevíte, co přesně vybrat
 • Protože hledáte dárek na poslední chvíli
 • Protože nechcete darovat peníze
 • „I v Neoluxoru nakupují častěji ženy, asi z 55 procent. Přesná čísla neznáme, ale předpokládáme, že u dárkových voucherů je ten trend velmi podobný. Velmi záleží na zrovna probíhající akci či titulu, který je právě populární. Ale vysledovali jsme, že ženy více sledují akce a slevy a jsou při nákupu tímto více ovlivněny,“ konstatoval Jiří Hiemer z Neoluxoru. Nedá se určit, kdo si do knihkupectví přijde dárek vyzvednout, zda jsou to spíše přátelé či příbuzní. Dárkové poukazy na knihy jsou ale velmi oblíbené například u firem, které je darují svým zaměstnancům.

  Milan Duda ze serveru Lekarna.cz trend potvrzuje. „Nejčastěji nakupují ženy svým příbuzným,“ doplnil.

  Autor:


  Nejčtenější

  Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

  Ilustrační snímek

  Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

  Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

  Ilustrační snímek

  Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...  Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

  Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

  Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...

  Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

  Ilustrační snímek

  V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

  Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

  Ilustrační snímek

  Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...

  Další z rubriky

  Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

  Ilustrační snímek

  Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

  Peníze od státu: kolik a na co přispěje stát chudým lidem

  Ilustrační snímek

  Myslíte, že v době, kdy zaměstnavatelé zoufale shánějí každého, komu by mohli posílat výplatu, není důvod žádat o...

  Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

  Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

  Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...

  Moneta plánuje spojení s Air Bank a Home Credit CZ/SK - podrobný rozbor - hlavní...

  Moneta plánuje spojení s Air Bank a Home Credit CZ/SK - podrobný rozbor - hlavní...

  Kurzy.cz Erste v rámci sektorového reportu na banky ponechala doporučení na akcie Monety na stupni „koupit“. Cílová cena zůstává...  Najdete na iDNES.cz