Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je dobré pořídit si datovou schránku? Pro a proti v devíti bodech

Odhodláváte se už nějakou dobu ke zřízení datové schránky? Není to složité. Navíc teď, v době nouzového stavu, posíláte zprávy zadarmo všem. Rychle a doporučeně. Co je ale užitečné vědět předem a jak si datovku nastavit?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Patřím k většině nazývané BFU (Běžný Franta uživatel). Když se před časem objevila možnost zřízení datové schránky, odradily mne od ní hlavně dvě věci. Když si ji zřídím, nelze ji zrušit. A to ani v případě, kdybych se třeba rozhodla stát se technologickým poustevníkem a přestala používat počítač. Vadilo mi také, že stát vyhlásil povinnost podávat daňové přiznání majitelům datovek výhradně touto cestou, pod hrozbou dvoutisícové pokuty.

Jenže teď je covid. Úřady občas píší, případně já potřebuji něco sdělit jim a nikomu se nechce stát frontu na poště. Nejprve sonduji zkušenosti u svých kamarádů. A překvapivě, 12 z 12 oslovených si tuto službu opravdu nadšeně chválí. Jen mne upozorňují, že si mám vše řádně nastavit, abych se nedivila, že to nefunguje, jak bych si představovala.

Sedám tedy k počítači, otevírám stránku datoveschranky.info a podle návodu se snažím vytvořit si e-identitu, abych si pak mohla zřídit datovou schránku. Narážím na to, že nemám občanský průkaz s čipem, objednávám se tedy přes rezervační systém na CzechPoint našeho obecního úřadu. Tam stačí přijít s občankou a datovku mi zdarma založí. Netrvalo to ani deset minut a odnáším si lejstro se všemi možnými identifikačními údaji, s jejichž pomocí pak doma datovou schránku oživím.

Co byste měli vědět předem, případně si hned na počátku nastavit/přenastavit:

1 Je to navždy

Datovku máte opravdu napořád. Už vzhledem k tomu bych si představovala, že bude existovat nějaká demoverze, kde si nedůvěřivci mohou osahat, jak funguje. Tak nic takového není a ani na CzechPointu mi datovku nepředvedli. „My ji tu jen sjednáváme, ale nemáme ji. Jsem ráda, že si ji nedávno pořídili moji rodiče, alespoň vím, co lidem nabízím,“ prozradila mi vtipně jedna z úřednic. Až si datovou schránku zřídíte, můžete ji v nastavení „znepřístupnit“ pak vás úřady zase budou obesílat písemně.

2 Člověk, nebo podnikatel?

I když jste osoba samostatně výdělečně činná a ne velká společnost, datové schránky potřebujete dvě – jednu jako občan, druhou jako podnikatel. Vzhledem k nulové ceně to není problém, jen budete mít dvakrát tolik dlouhých hesel a komplikovaných uživatelských jmen k zapamatování. Nebo si můžete nainstalovat do telefonu takzvaný mobilní klíč a k přihlašování používat aplikaci.

3 Základem je bezpečné heslo

Heslo si musíte změnit hned po prvním přihlášení. Automaticky bude platit 90 dní. Pokud jste si jisti, že jste zvolili heslo bezpečné, můžete si je v nastavení překliknout na neomezenou dobu. Pak vás systém nebude obtěžovat výzvami ke změně.

4 Na nedoručení se nevymluvíte

Stejně jako u dopisů s modrým pruhem existuje i u datové schránky fikce doručení. Prostě dopis do schránky spadne a po deseti dnech se považuje za doručený, a to i když jste ho vůbec neotevřeli, ba i pokud jste se do datovky ani nepřihlásili.

5 Nechte si posílat oznámení

Jestli víte, že nejste stejně jako já schopni pravidelně schránku kontrolovat, můžete si nastavit, abyste dostávali zprávy o doručené poště esemeskou, na mail či do jiné datovky. Existují hned dvě volby. Buď se dozvíte, že „něco“ přišlo, nebo si můžete zvolit, že chcete vidět i předmět zprávy, takže hned máte jasno, jestli vám jen potvrzují příjem nějakého dokumentu, či budete platit pokutu.

6 S úředníky zadarmo

Když si budete psát jen s úřady, nic neplatíte. Pokud však chcete „oficiálně“ poslat zprávu nějaké firmě či soukromé osobě, platí se za to. Cena je 15 korun za zprávu, což je méně než klasické poštovné. A navíc – v době nouzového stavu je tato služba zdarma. Systém mne sice upozorňoval, že služba je zpoplatněna, ale když jsem se nedala, nakonec vyčíslil cenu na 0 korun.

7 Datovka není e-mail

Z datové schránky se po 90 dnech doručená zpráva automaticky vymaže a vy už se k ní nedostanete. Je proto třeba si zprávu včas stáhnout a uložit do svého počítače. Jednoduše přeposlat do e-mailové schránky nejde. Kdo nechce stahovat, může ji uložit do „trezoru“– jeho cena je podle počtu uložených zpráv od 120 korun ročně (20 zpráv).

8 Úložiště není trezor

Trochu matoucí pro mne byla možnost vytvoření takzvaného úložiště, ve kterém mohu mít 15 dní až 30 zpráv zdarma. Na infolince (954 200 200) mi celkem ochotně vysvětlili, že to je jen taková drobnost, třeba kdybych chtěla stejnou přílohu posílat na několik stran – abych ji nemusela hledat v počítači. Rozhodně ale nejde o místo, kde by byly zprávy a přílohy dlouhodobě zachovány.

9 Daňové přiznání jen přes schránku

Daňové přiznání budu skutečně muset podat elektronicky, jinak hrozí, že mi stát nasolí pokutu. V praxi se to však podle vyjádření úředníků ministerstva vnitra neděje.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...