Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dávejte pozor, co vám nový šéf slibuje

aktualizováno 
Najít práci, která člověka baví, není daleko od bydliště a kde vychází se svým šéfem, to je přáním každého zaměstnance. Bohužel splnění všech těchto přání je spíše snem. Postupně většina lidí slevuje z výhod, které mu byly při nástupu do práce nabídnuty. Ale jsou záležitosti, které byste neměli jen tak přejít.
Se svým šéfem si raději hned ujasněte, jaká je náplň vaší práce.

Se svým šéfem si raději hned ujasněte, jaká je náplň vaší práce. | foto: Profimedia.cz

Mít jasnou koncepci
V praxi si zaměstnanci stěžují na nekorektní jednání některých majitelů firem, kteří jsou současně jejich nadřízenými. K neshodám dochází často proto, že šéfové firem nemají jasnou koncepci, neumí sobě ani svým podřízeným správně zorganizovat, čas, jasně popsat, zadat a vysvětlit pracovní úkoly. Protože sami nemají dobře zorganizovanou práci, na kontrolu jim nezbývá čas.

K odchodům zaměstnanců přispívá fakt, že vykonávají jiný druh práce, než na jaké byli domluveni. Někdy se majitelé firem dostávají do platební neschopnosti, proto se jejich podřízeným zpožďují platy. Někdy nemají majitelé firem peníze ani na řádně placenou dovolenou, na kterou má zaměstnanec nárok.

Jasně daná pravidla, a to i písemně
Již při prvním pohovoru by si měly obě strany jasně zadat druh práce, časové rozložení, přesně stanovit plat včetně motivační složky a toto dodržet. V opačném případě musí nadřízený informovat, proč nemohl dané podmínky dodržet. Pravidla určuje zaměstnavatel. Zaměstnanec je buď přijme, nebo ne.

Pokud se dohodnou, musí zaměstnavatel dodržet, co slíbil. Na druhou stranu zaměstnanci o sobě také často neříkají pravdu, snaží se mnoho skutečností zamlčet hlavně ze strachu, aby o práci nepřišli. Přesto, že stačí ústní dohoda, rozhodně je pro obě strany výhodnější sepsat všechny pracovní podmínky písemně. Potom se nemůže ani jedna strana vymlouvat, že vše bylo ujednáno jinak.

. pracovní smlouva musí obsahovat:

Den vzniku pracovního poměru, pracovní zařazení, výši platu, místo výkonu práce, sjednání pracovního poměru na dobu určitou/neurčitou, zda se ujednává zkušební doba a na jak dlouho, nárok na řádnou dovolenou, výpovědní lhůtu, rozvržení a stanovení pracovní doby.

Motivace je základ úspěchu
Zaměstnanci často utíkají jinam, protože je šéf neumí motivovat, nemá potřebnou energii, vůli nebo má velké problémy, které se promítají do jeho práce. Je potřeba, aby uměl vytvořit správnou atmosféru pro to, aby určitý projekt, myšlenka zvítězila. Měl by mít základní inteligenci, patřičné vzdělání, umět komunikovat s podřízenými, vědět kdy, jak a koho přesvědčit.

Velkou výhodu je charizma, které k sobě jako magnet přitahuje další lidi. S tím přichází autorita, respekt a hodnoty, které jsou člověku dané. Na základě toho je možné vytvořit tým lidí, se kterým lze dosáhnout určitého úspěchu. Důležitá je kombinace nejen těchto vlastností, ale také obrovské vůle a nekonečná trpělivost. Okamžiků, kdy se majiteli postaví denně do cesty různé překážky, je mnoho.

Získat respekt podřízených není jednoduché
Jedním z úspěchů je, že šéf přesně ví, o čem hovoří, má jasně stanovené cíle a v neposlední řadě svá rozhodnutí a názory nemění pětkrát denně. Na druhou stranu, čím větší rozhodující pravomoci nadřízený má, tím častěji se dostává do konfrontace se zaměstnanci, protože se jim většinou jeho rozhodnutí nelíbí.

Čím vyšší pozice, tím více podřízených je s rozhodnutím nadřízeného nespokojených. Úctu získá šéf také tím, že umí říct na rovinu a bez urážek věci nepříjemné, dokáže komunikovat o problému nebo ví, jak kritizovat. Úspěšný šéf si umí lidi udržet. Pokud se zaměstnanci často střídají, ve firmě není dobrá atmosféra, pak je chyba vždy na straně vedení.

V některých profesích by mělo být samozřejmostí nabídnout zaměstnancům odborné školení, různé kurzy, které by jim pomohly stát se odborníky. Pokud zaměstnanec své práci rozumí, ví, co od ní může očekávat, dokáže nejen produktivněji pracovat, ale umí lépe argumentovat ve chvílích, kdy není vše v pořádku.  

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz