Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dávejte pozor, co vám nový šéf slibuje

aktualizováno 
Najít práci, která člověka baví, není daleko od bydliště a kde vychází se svým šéfem, to je přáním každého zaměstnance. Bohužel splnění všech těchto přání je spíše snem. Postupně většina lidí slevuje z výhod, které mu byly při nástupu do práce nabídnuty. Ale jsou záležitosti, které byste neměli jen tak přejít.
Se svým šéfem si raději hned ujasněte, jaká je náplň vaší práce.

Se svým šéfem si raději hned ujasněte, jaká je náplň vaší práce. | foto: Profimedia.cz

Mít jasnou koncepci
V praxi si zaměstnanci stěžují na nekorektní jednání některých majitelů firem, kteří jsou současně jejich nadřízenými. K neshodám dochází často proto, že šéfové firem nemají jasnou koncepci, neumí sobě ani svým podřízeným správně zorganizovat, čas, jasně popsat, zadat a vysvětlit pracovní úkoly. Protože sami nemají dobře zorganizovanou práci, na kontrolu jim nezbývá čas.

K odchodům zaměstnanců přispívá fakt, že vykonávají jiný druh práce, než na jaké byli domluveni. Někdy se majitelé firem dostávají do platební neschopnosti, proto se jejich podřízeným zpožďují platy. Někdy nemají majitelé firem peníze ani na řádně placenou dovolenou, na kterou má zaměstnanec nárok.

Jasně daná pravidla, a to i písemně
Již při prvním pohovoru by si měly obě strany jasně zadat druh práce, časové rozložení, přesně stanovit plat včetně motivační složky a toto dodržet. V opačném případě musí nadřízený informovat, proč nemohl dané podmínky dodržet. Pravidla určuje zaměstnavatel. Zaměstnanec je buď přijme, nebo ne.

Pokud se dohodnou, musí zaměstnavatel dodržet, co slíbil. Na druhou stranu zaměstnanci o sobě také často neříkají pravdu, snaží se mnoho skutečností zamlčet hlavně ze strachu, aby o práci nepřišli. Přesto, že stačí ústní dohoda, rozhodně je pro obě strany výhodnější sepsat všechny pracovní podmínky písemně. Potom se nemůže ani jedna strana vymlouvat, že vše bylo ujednáno jinak.

. pracovní smlouva musí obsahovat:

Den vzniku pracovního poměru, pracovní zařazení, výši platu, místo výkonu práce, sjednání pracovního poměru na dobu určitou/neurčitou, zda se ujednává zkušební doba a na jak dlouho, nárok na řádnou dovolenou, výpovědní lhůtu, rozvržení a stanovení pracovní doby.

Motivace je základ úspěchu
Zaměstnanci často utíkají jinam, protože je šéf neumí motivovat, nemá potřebnou energii, vůli nebo má velké problémy, které se promítají do jeho práce. Je potřeba, aby uměl vytvořit správnou atmosféru pro to, aby určitý projekt, myšlenka zvítězila. Měl by mít základní inteligenci, patřičné vzdělání, umět komunikovat s podřízenými, vědět kdy, jak a koho přesvědčit.

Velkou výhodu je charizma, které k sobě jako magnet přitahuje další lidi. S tím přichází autorita, respekt a hodnoty, které jsou člověku dané. Na základě toho je možné vytvořit tým lidí, se kterým lze dosáhnout určitého úspěchu. Důležitá je kombinace nejen těchto vlastností, ale také obrovské vůle a nekonečná trpělivost. Okamžiků, kdy se majiteli postaví denně do cesty různé překážky, je mnoho.

Získat respekt podřízených není jednoduché
Jedním z úspěchů je, že šéf přesně ví, o čem hovoří, má jasně stanovené cíle a v neposlední řadě svá rozhodnutí a názory nemění pětkrát denně. Na druhou stranu, čím větší rozhodující pravomoci nadřízený má, tím častěji se dostává do konfrontace se zaměstnanci, protože se jim většinou jeho rozhodnutí nelíbí.

Čím vyšší pozice, tím více podřízených je s rozhodnutím nadřízeného nespokojených. Úctu získá šéf také tím, že umí říct na rovinu a bez urážek věci nepříjemné, dokáže komunikovat o problému nebo ví, jak kritizovat. Úspěšný šéf si umí lidi udržet. Pokud se zaměstnanci často střídají, ve firmě není dobrá atmosféra, pak je chyba vždy na straně vedení.

V některých profesích by mělo být samozřejmostí nabídnout zaměstnancům odborné školení, různé kurzy, které by jim pomohly stát se odborníky. Pokud zaměstnanec své práci rozumí, ví, co od ní může očekávat, dokáže nejen produktivněji pracovat, ale umí lépe argumentovat ve chvílích, kdy není vše v pořádku.  

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz