Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Davidovy finance: život rodiny převrátila naruby autonehoda

aktualizováno 
Davidovi je 40 let, Lence 35 let. Starší syn chodí do druhé třídy, mladší příští rok půjde do školy. Život rodiny náhle převrátí vzhůru nohama Davidova vážná autonehoda. Jak zvládnout výpadek hlavního příjmu? V sedmém dílu seriálu rodině radí analytici a poradci Partners.

Byť přišla rodina kvůli dlouhodobé léčbě o většinu peněz na spořícím účtu, neskončila v minusu. V právě v těžkých životních chvílích bývají finanční rezervy důležité. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

David byl před dvěma roky povýšen v práci na manažerskou pozici a dostal přidáno. Jeho příjem je nyní 31 tisíc korun čistého, zaměstnavatel mu také více přispívá na penzijní spoření, a to tisíc korun místo původní pětistovky. Dostal k dispozici firemní auto, protože na nové pozici častěji cestuje k zákazníkům. Lenka je již druhým rokem zpátky v práci, její příjem je 17 tisíc korun čistého.

Rodina v uplynulých šesti letech investovala do vylepšení dětského pokoje pro děti, David s Lenkou si koupili nové auto, ke kterému si sjednali povinné ručení i havarijní pojištění. Zároveň se jim dařilo šetřit, v posledních dvou letech si na spořicí účet pravidelně ukládali přibližně 2 500 korun měsíčně.

Nyní mají na spořicím účtu rezervu přibližně 105 tisíc korun. Vedle toho se jim dařilo vytvářet i další rezervy v doplňkovém penzijním spoření, stavebním spoření a investováním do podílových fondů. Celková rezerva rodiny nyní činí 694 248 korun.

Celková rezerva rodiny (v Kč)
David: Stavební spoření40 800
Lenka: Stavební spoření40 800
David: Doplňkové penzijní spoření 360 000
Lenka: Doplňkové penzijní spoření 24 000
David: Investice140 000
Lenka: Investice24 000
Spořící účet105 448
Celkem694 248

David s Lenkou již 10 let splácejí hypotéku, refinancováním hypotéky do jiné banky se jim podařilo dosáhnout na roční úrokovou sazbu 3,5 % se splátkou ve výši 6 525 korun při době splatnosti 20 let.

Příjmy a výdaje

Rodinnou pohodu naruší autonehoda

Klidný život rodiny převrátí naruby Davidova autonehoda. Přehlédl jiné osobní auto a nedal mu přednost. Následky byly poměrně vážné: David utrpěl několik menších zranění a také otevřenou tříštivou zlomeninu bérce. Léčba zlomeniny si vyžádala dlouhou dobu.

Davidova nemocenská

  • 1. měsíc 18 030 Kč
  • Další měsíce 18 660 Kč

David byl tři měsíce v nemocnici a následně se léčil dalších osm měsíců. Celkem si jeho léčba vyžádala necelý rok a Davidovi zanechala trvalý následek. Noha mu špatně srostla, zůstal mu pakloub bérce a lehčí omezení hybnosti v oblasti kotníku.

David byl prvních devět měsíců v pracovní neschopnosti, poslední dva měsíce léčby se domluvil v zaměstnání a částečně pracoval z domova. Během prvních devíti měsíců dostával pouze nemocenskou, která činila 18 660 korun. Rodinný rozpočet se tedy dostal téměř o 14 tisíc korun měsíčně do minusu.

Vzhledem k tomu, že Davidova pojistka nebyla nastavena na léčení úrazu ani na pracovní neschopnost, musela rodina situaci řešit z rezerv a částečně také omezením rozpočtu. Rodina omezila výdaje zejména na dovolenou, Lenka byla během léčby s dětmi pouze u prarodičů na chatě. Tím ušetřili přibližně 2 500 korun měsíčně.

V minulých dílech

Museli ovšem čerpat devět tisíc korun měsíčně z rezerv na spořicím účtu a omezit i tvorbu této rezervy. Za devět měsíců se jejich rezerva na spořicím účtu ztenčila o 81 tisíc korun a po konci léčení zbylo na spořícím účtu jen 20 tisíc korun. Ostatní pravidelné platby se dařilo po celou dobu léčení zachovat.

Rodinnému rozpočtu pomůže vyplacení pojistky

I když ze zdravotního pohledu přinesla autonehoda rodině značné problémy, z pohledu finančního, ačkoliv to tak v prvních týdnech nevypadalo, rodina vyvázla beze šrámů. Stačilo zachovat chladnou hlavu, přehodnotit priority a sáhnout do krátkodobých rezerv, které jsou tvořeny právě pro tyto nečekané události.

Správnou tvorbou rezerv tak rodina mohla čerpat prostředky pouze ze spořicího účtu a své investice na delší dobu nemusela nijak omezovat ani z nich čerpat. Přestože si Davidovo léčení vyžádalo velmi dlouhý čas, rodina neskončila v minusu, nevyčerpala své rezervy, a co je nejdůležitější, ani nijak výrazně finančně nestrádala.

Životní pojištění na míru

Neplaťte zbytečně. S on-line kalkulačkou si sjednáte životní pojištění přesně podle vašich potřeb.

David měl navíc uzavřenou pojistku na vážné nemoci a úrazy s progresivním plněním. Plnění ovšem nepřišlo z pojišťovny hned, ale až po ustálení trvalých následků. Přibližně rok a půl po nehodě pojišťovna ohodnotila následek na 40 procent trvalého tělesného poškození podle oceňovacích tabulek. Díky progresivnímu plnění to znamenalo plnění ve výši 70 procent sjednané pojistné částky pro případ trvalých následků úrazu. Pojišťovna tedy vyplatila částku 700 tisíc korun.

Protože rodina během Davidova zotavování vyčerpala likvidní rezervy, 100 tisíc z pojistky si pošle na spořící účet. Zbylých 600 tisíc uloží poměrně konzervativně, protože za 3,5 roku při refixaci pravděpodobně splatí část jistiny hypotéky. Zvolí kombinaci termínovaného vkladu a rizikovějšího, ale výnosnějšího fondu firemních dluhopisů.

Autor:Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

Stravenka není stravné. Za služební cesty si zpětně vybojoval 22 tisíc

Ilustrační snímek

Kdo jezdí na služební cesty, které trvají alespoň pět hodin, má nárok na stravné. Někteří zaměstnavatelé to však řeší...

Chcete převést dům na děti? Poradíme vám, jak na to a na co si dát pozor

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Manželé Novákovi vlastní dům na malém městě na jižní Moravě. Vzhledem k tomu, že jim oběma letos bude osmdesát, řekli...

Další manažer ČEZ prodal firemní akcie

Další manažer ČEZ prodal firemní akcie

Kurzy.cz Měsíc poté, co generální ředitel a předseda představenstva firmy ČEZ Daniel Beneš využil opční manažerský program ...

Najdete na iDNES.cz