Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děda vymyslel kontaktní čočky, vnuk staví větrné elektrárny

aktualizováno 
Martin Wichterle, vnuk geniálního vědce Otto Wichterleho, se sice vědě nikdy nevěnoval, ale z jeho podnikatelských úspěchů by měl jeho děda určitě radost. Po revoluci začal podnikat, nyní vlastní mimo jiné firmu, která má ojedinělé zaměření - vyrábí převodovky do větrných elektráren a větrné elektrárny. První dvě uvedl do provozu také v Česku.

Martin Wichterle | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Proč se součástky pro elektrárny, které stojí v moři, vyrábějí na suchu ve střední Evropě?
Je to strašně složitý výrobek, který umí udělat jenom pár firem na světě, takže zákazníci si moc nemůžou vybírat, kdo to bude dělat. My jsme pro tento účel vyvinuli speciální převodovku. Začali jsme v roce 2004, takže máme výrazný náskok před konkurencí.

Když jsem procházela historii vašich firem, je to široký záběr: na jedné straně porcelánky, na druhé strojírenství. Jak se tak rychle můžete zorientovat v nových oborech?
Naprosto mizerně. Jsem vystudovaný geolog, takže je pro mě nesmírně komplikované pochopit strojírenství po technické stránce, ale ten podnik se dá nějakým způsobem manévrovat, i když tomu nerozumíte do posledního šroubku. Ty podniky řídí lidé, kteří tomu rozumějí. Aspoň doufám.

Kvůli práci hodně cestujete. Na kterém místě vás napadají nejlepší obchodní myšlenky?
Ty nejlepší nápady přijdou, když je člověk v dobré náladě a má klid, to může být kdekoli. Osobně mám nejraději Norsko. Když tam vyjde počasí, je to nádherná zem, fascinující krajina, hezká architektura. Téměř ideální země. Jezdím do Norska často, protože tam máme dceřinou firmu - dodáváme zařízení pro olejářský průmysl.

A jak to vypadá s vašimi větrnými elektrárnami v Česku?
Po šílených peripetiích jsme dostali stavební povolení, což bylo něco neskutečného, a já bych už nikdy nechtěl něco podobného v této zemi absolvovat. Ten proces je nepopsatelně složitý, kdokoli se proti čemukoli může odvolat. Nám to trvalo víc než tři roky, teď už dvě elektrárny stojí v Janově u Litomyšle a uvádíme je do provozu. Jsou to první větrné elektrárny české výroby postavené u nás. Nemyslím si ale, že jich u nás postavíme víc. Naše hlavní aktivity vidím v zahraničí. Tam je to výrazně snazší než tady.

Teď od elektráren trochu odbočím. Nemáte sice rád, když se vás ptají na slavné jméno, ale stejně: bylo rodinné prostředí pro vás inspirativní?
To je přece vždycky.

Není někdy spíš ubíjející?
To je pravda. V čem ale konkrétně zformovalo mě? V podnikání určitě ne, dětství jsem prožil úplně mimo podnikatelské prostředí v čistém socialismu, kde se o něčem takovém ani neuvažovalo. Možná, že mi rodina vnukla myšlenku nevzdávat se a za některé věci bojovat.

Říkal jste, že váš dědeček si nikdy nestěžoval, i když na konci šedesátých let to pro něj nebylo úplně dobré. Na co si stěžujete vy?
Já si taky nestěžuji. Opravdu nemám na co. Jsou maličkosti, které mě trápí, ale že bych si stěžoval na nějaké externo, které mi ublížilo, tak to ne.

Vizitka Martin Wichterle

Narodil se v rodině chemiků, vědě se nikdy nevěnoval: po revoluci začal podnikat. Vlastní skupinu Wikov Industry, pod kterou patří bývalá Škoda Gear nebo ČKD Hronov.

Název firmy odkazuje na předválečnou značku patřící jeho prapradědečkovi Františku Wichterlemu. Tehdejší Wikov vyráběl i osobní automobily, Martin Wichterle sám vlastní jednoho veterána. Patent na vynález dědečka Otto Wichterleho - kontaktní čočky - nicméně nemá, komunistické Československo se ho v roce 1977 lehkomyslně vzdalo.

Martin Wichterle rád cestuje a miluje dobré víno. Je ženatý, má tři dcery ve věku 10, 13 a 15 let.

Jaká je vaše nejtypičtější vzpomínka na dědečka?
Vždycky se mi vybaví kešu oříšky, které měl rád. To jsem po něm zdědil. Nejvíc si ho pamatuji z dovolených na Moravě a z tenisu, který jsme spolu hráli.

Geniálního vědce si představuji jako nepraktického člověka, který má problém najít si vztah k dětem.
Ne, on byl extrémně šikovný, na rozdíl ode mě. Praktický byl až až. Ještě ve vysokém věku, asi v osmdesáti letech, si udělal výuční list na soustružníka.

Jeho nejznámějším vynálezem jsou měkké kontaktní čočky. Nosil je on sám?
Nevím proč, ale nenosil, možná je nesnesl. A co vím, tak je nepotřebuje nikdo z rodiny. Je to zvláštní, ale všichni vidíme dobře.

Jaké jsou pro vás další výzvy v podnikání?
Chystáme se stavět elektrárny v mořích, to je pro nás velká výzva pro následující léta. A samozřejmě se musíme poprat se současnou krizí. Dodáváme do různých oblastí průmyslu a některé obory se úplně zhroutily. Jiné ale naštěstí naopak rostou - to jsou například obnovitelné zdroje. Před lety jsme vsadili na dobrou kartu, když jsme se vrhli na zmiňované větrné elektrárny.

Když tak sleduji váš životní příběh, narážím jen na samé úspěchy. Byly i nějaké slepé uličky?
Samozřejmě že byly, ale rychle jsem z nich vycouval. V devadesátých letech jsme pracovali hodně v cizině, asi v padesáti různých zemích, a někde jsme zjistili, že jsme tam spoustu peněz investovali zbytečně. V takových chvílích jde o to, abyste potenciální neúspěch včas rozpoznali a neplácali se v něm.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Grafton Recruitment Praha
TECHNOLOG | BEROUN

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz