Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dědictví není jen majetek, ale také daň z něj. Kdo ji může snížit, nebo se jí zcela vyhnout

aktualizováno 
Ani úmrtí člověka se neobejde bez daňových povinností. Prinášíme přehled o tom, kdo a za jakých podmínek je zproštěn daňových povinností v případě dědění a na jakém základě se určuje daň dědická.
V případě I. a II. dědické skupiny je dědictví od daňových povinností osvobozeno.

V případě I. a II. dědické skupiny je dědictví od daňových povinností osvobozeno. | foto: Profimedia.cz

Při úmrtí blízkého člověka již jeho příbuzní tuší, nebo alespoň si mohou v Občanském zákoníku najít, kdo bude dědit majetek zůstavitele a v jakém podílu. Platí ovšem zásada, že okamžikem smrti se tyto osoby stávají z pohledu daňového práva pouze potenciálním dědicem s daňovými povinnostmi. Je to logické, neboť dědická daň se samozřejmě odvíjí od zůstavitelova majetku a také zejména od příbuzenské vazby mezi zůstavitelem a dědicem.

Poslední daňové změny s účinností od roku 2008 rozšířily osvobození, které dědicové využívají. K tomu, aby se se stoprocentní určitostí mohl zjistit stav zůstavitelova majetku, musí proběhnout dědické řízení. Ukončené dědické řízení je důležité pro splnění daňových povinností.

. Blíží se konec zdlouhavým dědickým řízením

V těchto dnech se projednává návrh změn občanského soudního řádu, který by měl zrychlit dědické řízení. Čtěte, jak vypadá celý proces řízení dnes a jak by měl vypadat po změnách.

V případě úmrtí manžela (manželky) se nejprve vypořádá společné jmění
Jestliže nabývá dědictví více dědiců, tak každý z nich se stává poplatníkem daně dědické a zdaňuje se jemu připadající část dědictví. 

V řízení o dědictví se provádí soupis aktiv a pasiv dědictví a určí se čistá hodnota dědictví. Tou není nic jiného než na peníze oceněný veškerý zůstavitelův majetek ponížený o existující závazky zůstavitele. Jestliže dojde k úmrtí jednoho z manželů, tak se nejprve musí vypořádat to, co patří do společného vlastnictví, a teprve potom se získává zbytek pro účely dědického řízení.

Někdy se stává i to, že dědické řízení je předlužené. V takové situaci lze dědicům doporučit vzdát se dědictví, což musí být schváleno soudem. Následkem toho vůbec nedojde ke vzniku daňové povinnosti.

. daň dědická se platí i za právo na výplatu dědictví

Dědickou daň platí nejen dědicové konkrétního druhu majetku (nejčastěji nemovitosti), ale i ten, kdo nabývá pouze právo na výplatu svého dědického podílu od ostatních spoludědiců.

Základ daně dědické lze snížit o dluhy, osvobozený majetek a náklady
Zákon vymezuje položky, o které se daň dědická snižuje:

  • Cena majetku dle zákona osvobozeného
  • Přiměřené náklady spojené s pohřbem
  • Odměna notáře pověřeného soudem
  • Dědická dávka (v případě zaplacení daně nebo poplatku na základě dědictví jinému státu)

Dědění v I. a II. dědické skupině je osvobozeno
Pro účely výpočtu daně dědické jsou osby zařazeny do tří skupin vyjadřujících vztah poplatníka k zůstaviteli.

  • Do I. skupiny patří – příbuzní v řadě přímé a manželé.
  • Do II. skupiny patří: a) příbuzní v řadě pobočné, a to sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety, b) manželé dětí (zeťové a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s nabyvatelem, dárcem nebo zůstavitelem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem nebo smrtí zůstavitele ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na nabyvatele, dárce nebo zůstavitele.
  • Do III. skupiny patří – ostatní fyzické osoby a právnické osoby.

Lidé, spadající do I. a II. skupiny, jsou osvobozeni od daňových povinností.

Daňové přiznání podat musíte, daň vám bude vyměřena platebním výměrem
Jestliže dojde k ukončení dědického řízení, tak jako dědic byste měli zbystřit z pohledu vašich daňových povinností. Jste povinni bez ohledu na míru osvobození podat daňové přiznání k dani dědické a uvést v něm všechny rozhodné skutečnosti nutné pro vyměření daně. Jako poplatník daně dědické ovšem nemáte povinnost daň spočítat.

Finanční úřad daň dědickou spočítá za vás a pošle vám platební výměr. Na něm bude obsažena částka, kterou jste povinni do 30 dnů od obdržení výměru finančnímu úřadu uhradit. Pokud máte pocit, že finanční úřad daň vyměřil nesprávně (například zdaňuje osvobozený majetek), tak do třiceti dnů se proti výměru můžete odvolat.

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Sazba daně z nabytí nemovitosti je 4 % a počítá se z kupní ceny či z výše...
Kvíz: Víte, co znamená odhad ceny nemovitosti?

Kupujete nebo prodáváte dům či byt? Pak jste možná v situaci, kdy sháníte odhad ceny nemovitosti. Víte, k čemu odhad potřebujete a kdo jej může zpracovat? A...  celý článek

Používejte bezpečná bankovní hesla
Hesla a PINy jsou slabinou Čechů. Mnozí doslova nahrávají hackerům

Svět virtuálních peněz dostává stále větší rozměr. Výplata nám přichází na účet, výdaje hradíme bezhotovostně trvalými příkazy, v obchodech a e-shopech platíme...  celý článek

Ilustrační snímek
Peníze od státu: Víte, jaké je v Česku životní a existenční minimum?

Naše měsíční příjmy rozhodují o tom, co si každý může dovolit a jaká je jeho životní úroveň. Řada Čechů ovšem nemá na vyskakování a žije od výplaty k výplatě.  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Akciový býk se transformuje, oslabující akcie již investory nezajímají
Akciový býk se transformuje, oslabující akcie již investory nezajímají

Vypadá to, že investoři již nechtějí nakupovat akcie, jejichž cena zkorigovala. Možná je to ale dobré znamení. Od červe... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.