Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dejte lidem padáka a zvyšte si zisk

aktualizováno 
Uplynulých několik dní (přesněji pondělí 8.března) přinesly naší ekonomice hned dva rekordy. Pražská burza dosáhla svého dalšího maxima, kdy její nejznámější index byl výše naposledy 16.5.1994 (jde tedy o téměř desetileté maximum). MPSV publikovalo nezaměstnanost za únor. Míra nezaměstnanosti dosáhla rekordní výše 10,9%. Nezaměstnanost v novodobé éře ČR nikdy nebyla vyšší.
box

box - Fragment ze zápasu Karoly Balzsay -Konstantin Machankov. | foto: David NeffMF DNES

Z  prvního se raduje několik nadšenců, kteří jsou aktivní na naší neduživé burze, levně nakoupili a vydrželi s nervy až dosud a brzy prodají s nebývalým ziskem. Druhé číslo neudělá radost asi nikomu (zvlášť těch, co se týká), protože jistým způsobem přináší informaci o tom, jaký podíl lidí pravděpodobně má existenční starosti. Tyto dva na první pohled nesouvisející ukazatele mají něco společného, určitý způsobem se ovlivňují. Nyní zkusme objasnit jak.

Nezaměstnanost lze rozkládat na tři složky (sezónní, cyklickou a strukturální). Únorová sezónní složka je obvykle příznivější než lednová, za jinak stejných podmínek tedy dochází k poklesu míry nezaměstnanosti.

Strukturální nezaměstnanost

Ke strukturální nezaměstnanosti dochází, ztrácí-li pracovníci své zaměstnání díky rozpadu neefektivních podniků vyrábějících nežádanou produkci starých odvětví a v důsledku likvidace umělé přezaměstnanosti. Změna struktury ekonomiky vyžaduje i nové profese, kvalifikace, dovednosti. Tak se mění poptávka po práci, které se struktura její nabídky jen obtížně přizpůsobuje. Část strukturální nezaměstnanosti tvoří nezaměstnanosti technologická, při které osoby ztrácejí zaměstnání v důsledku nahrazení živé práce technickou. Bohužel do strukturální nezaměstnanosti mohou upadnout i vysoce kvalifikovaní pracovníci, jejichž kvalifikace v důsledku změn výroby ztrácí na trhu práce smysl a není nadále potřebná.

Cyklická nezaměstnanost

Nezaměstnanost z nedostatečné poptávky - Je-li cyklická nezaměstnanost "pravidelná" a spojená s přírodním cyklem, hovoří se o ní jako o sezonní nezaměstnanosti.

Letos tomu tak poprvé od února 1999 nebylo, nárůst cyklické a strukturální složky tedy převážil nad poklesem sezónní. Proč strukturální nezaměstnanost roste? Nadále dochází k restrukturalizaci našeho průmyslu, kdy výstupy neefektivních domácích producentů jsou nahrazovány provozy většinou lépe řízených zahraničních firem. Do těchto provozů pak bývá najímáno méně pracovníků, zaměstnanost tak klesá.

V posledních měsících se navíc zdá, že absorpční potenciál přímých zahraničních investic klesá. K dalším trvalým faktorům pokračujícího růstu strukturální nezaměstnanosti lze jistě připočíst nízkou flexibilitu nabídky práce v důsledku špatně fungujícího trhu s nájmy, špatnou dopravní dostupnost pro vrstvy zasažené nezaměstnaností. Zlepšení na trhu práce se nedočkáme ani díky krokům současné „proevropské“ vlády, která mimo jiné zrušila možnost řetězení smluv na dobu určitou a zvažuje na zaměstnavatele přenést další díly odpovědnosti, které dosud leží na bedrech státu.

 

Zdroj: MPSV

Burzovní indexy pak více než cokoliv jiného odrážejí očekávání pokud jde o hospodaření firem a jedním z významných faktorů majícím vliv na hospodaření jsou mzdové náklady. A právě společnosti mající největší váhu v indexu PX 50 v posledních několika měsících (kdy také pražská burza roste) procházejí odtučňovací kůrou a snižují počty pracovníků.

Ve stejný den, kdy u nás vyšla čísla o nezaměstnanosti, však americké trhy po úvodním růstu prošly výraznou korekcí, kterou ohodnotily zprávu o příliš nízkém nárůstu pracovních míst. Proč americký trh na zprávu o neočekávaně malém zlepšení na trhu práce zareagoval poklesem, kdežto český trh na mediálně výraznou a jistě negativní (a navíc experty neočekávanou) zprávu o rekordní úrovni nezaměstnanosti se poklesu nedočkal a dál stoupal k výšinám.

Zdroj: BCPP

Příčinou může být například rozdílná funkčnost akciového trhu v obou zemích. U nás neexistuje primární trh, firmy dosud na akciovém trhu neobchodované, tak například nemohou využít poklesu mzdových nákladů jako impulsu pro veřejnou nabídku akcií. Do značné míry jde o předvstupní běsnění, které se koná na všech trzích přistupujících zemí. A asi nejvýznamnějším důvodem bude naprostá nereprezentovativnost našich akciových indexů vzhledem k výkonnosti ekonomiky, vždyť index PX 50 zahrnuje pouze 16 společností a chybí tam tak významné společnosti jako Česká pošta, Česká spořitelna, Transgas, ČSA, Skanska, Škoda Auto a stovky dalších.

Výnos 48 % a "pojištění zdarma" Vyplatí se kombinace pojištění se zajištěným fondem? Více ZDE.

Dokud naše burza a celý kapitálový trh nezačne plnit ty funkce, které ve standardních ekonomikách plní a kvůli kterým snad byla založena, bude z ní nadále místo pro překupování klesajícího počtu titulů a možná i kusů akcií, spekulace na privatizace, mimořádné dividendy a vydírání jedněch akcionářů druhými. Problém je v tom, že na vylepšení tohoto stavu se musí podílet všechny zúčastněné strany.

Vláda musí konečně zefektivnit fungování rejstříkových soudů (samotný akt zápisu zvýšení základního kapitálu je nyní o několik měsíců delší než samotný akt navýšení cizích zdrojů o bankovní úvěr). Vláda může zvážit, zdali prodej státních podílů na trhu (zvlášť těch, kde nelze najít slušného strategického partnera z oboru, tedy například Český Telecom) nebude transparentnější a rychlejší než zdlouhavé výběry poradce, zájemců, exkluzivita, atd. Investiční pobídky lze jistě aplikovat také pro firmy, které si pro kapitál dojdou na akciový trh. Sama burza pro veřejné nabídky akcií již udělala hodně, ale dosud jsme svědky žádné veřejné nabídky akcií nebyli.

 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Ilustrační snímek

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení...

Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své...

Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.