Dejte si peníze pod polštář - vyděláte

  8:53aktualizováno  8:53
Ne, to není vtip, ale skutečnost. Kdo by si před rokem strčil peníze pod polštář, letos by za ně nakoupil mnohem více než vloni. Důvod je jednoduchý – ceny mnoha výrobků klesají a tak si letos za stokorunu nakoupíte více zboží než před rokem.

Pro analytiky nebylo žádným velkým překvapením, když Český statistický úřad začátkem února zveřejnil inflaci za leden a vyšlo najevo, že v meziročním srovnání ceny poklesly o 0,4%. Dokonce i domácí spotřebitelé si pomalu zvykají na to, že se ceny výrobků po léta nemění a že některé z nich dokonce výrazně klesají. Přesto stojí za to se trochu zamyslet nad tím, co pokles cen znamená a jak se má spotřebitel či investor v takovéto situaci chovat.

 

Zaprvé je zřejmé, že již dávno neplatí pravidlo: čím dříve koupíš, tím méně zaplatíš. Na začátku 90. let se například mnohé domácnosti předzásobily zbožím dlouhodobé spotřeby (pračky, lednice,auta,..) v oprávněné obavě z růstu cen. I v pozdějších letech mnozí lidé nakupovali proto, že růst cen v obchodech byl větší než úrok z uložených peněz. Dnes jsou ale tyto úvahy liché a platí přesný opak: čím dříve koupíte, tím více zaplatíte. Proto je dnes zbytečné se zbožím předzásobovat či nakupovat zboží, které nutně nepotřebujeme. Později bude levnější a lze dokonce očekávat, že v lepší kvalitě (to platí především pro elektroniku apod.)

 

Vývoj míry inflace za posledních 10let

 

Zdroj:ČSÚ

 

Co však s takto ušetřenými penězi? Pokud nemáte strach ze zlodějů, klidně si je můžete nechat doma, protože svoji hodnotu neztratí, naopak ji získají. Schovávat si peníze pod polštář se ale vyplatí pouze u těch peněz, které byste jinak měli uloženy na běžném účtu. Za uložení peněz pod polštář totiž neplatíte žádné poplatky za vedení účtu, uložení, výběr peněz či za účetní položku. Ušlý úrok je dnes zanedbatelný a zdaleka nižší než ušetřené poplatky.

 

V následující tabulce je orientační výpočet roční výnosnosti nejrozšířenějšího běžného účtu v ČR – sporožira. Předpokládáme, že hotovost je z účtu vybírána kartou dvakrát měsíčně, je založen jeden trvalý příkaz a výpisy z účtu jsou zasílány poštou. Je zřejmé, že ve srovnání s uložením peněz pod polštář, které nese nulový čistý výnos, je sporožiro výhodnější pokud máme na účtu 100 000 Kč a více. Pokud máte na sporožiru méně než 100 000 Kč, je výhodnější si tyto peníze schovat doma.

 

vklad 10 000 Kč 50 000 Kč 100 000 Kč 200 000 Kč
měsíční poplatky 60 Kč 60 Kč  60 Kč 60 Kč
úrok 1% 1% 1% 1%
úrok po zdanění 0,85% 0,85% 0,85% 0,85%
výše vkladu po roce  9 365 Kč 49 705 Kč 100 130 Kč 200 980 Kč
čistý výnos -6,4% -0,6 % 0,1% 0,5%

 

Zdroj: výpočty Fincentra

 

Existují ale možnosti, jak i dnes získat vyšší výnos, avšak musíte počítat s tím, že na peníze nebudete moci sáhnout delší dobu. Stále je velice výhodné stavební spoření (i bez státní podpory), kladný čistý výnos (tj. výnos očištěný o poplatky) poskytují i fondy peněžního trhu. Mít peníze pod polštářem delší dobu než rok se tak nevyplatí. Dalším důvodem proč si peníze nenechávat pod polštářem na delší dobu je, že nelze očekávat, že by ceny klesaly dlouhodoběji. Expanzivní hospodářská politika, deregulace některých regulovaných cen a vstup do Evropské unie bude určitě tlačit mnohé ceny směrem vzhůru a inflace začne růst.

Hledáte informace o podílových fondech? Více zajímavých rad a článků  naleznete ZDE

 

Pokud již máte založeno stavební spoření se státní podporou a výnos fondů peněžního trhu okolo dvou procent Vás neuspokojuje, nezbývá Vám nic jiného než vložit peníze do více rizikových investic, jakými jsou dluhopisové, smíšené či dokonce akciové fondy, vklady v cizích měnách či netradiční investiční příležitosti jako jsou nemovitosti, komodity nebo různé deriváty. Je však nutné mít na paměti, že riziko plynoucí z těchto typů investic je únosné pouze tehdy, pokud investujete na relativně dlouhou dobu.

 

Co říkáte poklesu cen nakupovaného zboží? Ukládáte peníze raději doma do prasátka než na drahý běžný účet? Napište nám svůj názor!

 

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

MONETA MB: Akvírovaná aktiva Air Bank a Home Credit jsou drahou hračkou - (Koupi...

MONETA MB: Akvírovaná aktiva Air Bank a Home Credit jsou drahou hračkou - (Koupi...

Kurzy.cz Moneta Money Bank (MMB) ke konci října zveřejnila podrobnější informace k zamýšlené akvizici Air Bank, českého a sloven...

Najdete na iDNES.cz