Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dejte si pozor na falešné banky!

aktualizováno 
Pod názvem banka si většina z nás přestaví finanční ústav, kterému svěřuje své úspory, navštěvuje jeho kamenné pobočky kvůli založení běžného účtu či vkladu hotovosti. Všechny skutečné banky mají řádnou licenci a splňují podmínky dané zákonem. Je však možné najít i banky, které nabízejí své služby na internetu a o kterých nemá ČNB ani tušení. Jak taková banka vypadá?

Jak banku definuje zákon?


Podle Zákona o bankách č 21/92 Sb. v paragrafu 3 odst. 1 jasně definuje kdo může používat slovo banka: „Slovo "banka" nebo "spořitelna", jeho překlady nebo slova, od nich odvozená, smí užívat v obchodní firmě pouze právnická osoba, které byla udělena licence, pokud není zřejmé ze souvislosti, v níž se slovo "banka" nebo "spořitelna" používá, že tato osoba se nezabývá činností uvedenou v § 1 odst. 1.“ Výjimka se vztahuje pouze na firmy nebo názvy, které jsou definovány zákonem.

 

Zákon tedy jasně říká, že ani slovo „BANK“ tedy anglický překlad slova banka, není přípustné používat pro firmu, která se zabývá rychlými úvěry v Moravskoslezském kraji a prezentuje se jako Financial Bank.

 

Možnost zjistit, zda příslušná instituce má bankovní licenci, je jí přidělen bankovní identifikační kód a další náležitosti, máte u České národní banky, která na svých stránkách čtvrtletně zveřejňuje změny, které se na bankovním poli odehráli. V jejích seznamech naleznete nové banky, změny u stávajících nebo i to, zda je některá z bank v likvidaci. 

 

Malý, ale hezký!

Co můžete získat jako klient malé banky?
Proč mít účet v malé bance? Více ZDE.

Co najdete na internetu? To se nestačíte divit


Firma schovávající se pod názvem Financial bank, jen využívá dobrého jména bank a je i s podivem, že její logo je poměrně podobné jedné z velkých bank na trhu, která se spolu se svou dceřinnou společností na půjčky fyzickým osobám specializuje. Své webové stránky prezentuje od roku 2003 na internetové doméně net-box.cz, rozhodně však bankou není!

 

„Banka“ nabízí rychlé půjčky a jejím sloganem je „Půjčíme Vám na cokoliv“. Patří tedy do skupiny společností, které Vám půjčí peníze za neuvěřitelné úroky na dobu 12 až 72 měsíců nebo na 1 – 5 let (nebylo možné ověřit, který z údajů je platný, neboť na uvedeném kontaktním telefonu nebyl nikdo dostupný). Výše půjčky je vymezena od 20 do 94 tisíc korun. Zároveň vám „banka“ slibuje posouzení a schválení úvěru zdarma, či potvrzení o půjčce do 30 minut.

 

Velmi zvláštní nabídka je vám učiněna v případě, že poskytnete při podání žádosti své rodné číslo. Pak je vám nabídnuto „SKÓROVÁNÍ - tedy zda máte 70% úspěšnost k vyřízení půjčky. Zbylých 30 % zjistí po dodání podkladů na schvalovacím místě“, tolik citace z webových stránek Jinak se formulář podobá těm, které vyplňujete při žádosti o úvěr u kterékoli banky. Uvádíte své jméno, adresu, telefon, povolání, věk, stav, počet dětí, výši měsíčního příjmu a pokud chcete, pak i rodné číslo. K němu je připsaná poznámka: „ Nemusí být, ale usnadníte tím žádosti – 70% úspěšnost!“

 

Milou „banku“ jsme zkusili kontaktovat a získat od ní informace o poskytované půjčce. I přestože slibuje nejpozději do 24 hodin informace, zda máte na půjčku nárok a jaké nezbytné podklady k vyřízení půjčky je třeba, ani po týdnu nás nikdo nekontaktoval (zřejmě proto, že je nabídka určena pouze pro neexistující Severomoravský kraj – chybné označení Moravskoslezského kraje).

Při zjišťování, kdo za tímto projektem stojí, nás stopy dovedly k rodinné firmě – dvěma fyzickým osobám, které provozují stránky „banky“ i doménu, pod kterou je vedena.

 

Co tedy s takovou bankou?

 

háčik

Výběr banky: rozhodují ceny služeb. Vyzkoušet nabízené služby zdarma většinou trvá 1až 6 měsíců
Více ZDE.

Dle zákona 21/92 Sb. par. 3: Česká národní banka může požadovat


a) změnu navrhované obchodní firmy zakládané banky v případech, kdy existuje nebezpečí záměny s obchodní firmou jiné již existující právnické osoby nebo její organizační složky,


b) změnu obchodní firmy pobočky zahraniční banky spočívající v doplnění rozlišovacího dodatku v případech, kdy existuje nebezpečí záměny s obchodní firmou jiné již existující právnické osoby nebo její organizační složky.

Nenechte se napálit

 

Bohužel nic takového se v případě Financial Bank nestane. Firma není vedena v žádném rejstříku a existuje jen na internetových stránkách. Jedna z fyzických osob, která příslušné stránky provozovala dokonce v letošním roce přerušila provozování živnosti a Financial bank tak stále můžete nalézt na internetu, pokud hledáte instituci, o které byste si rádi půjčili třeba na novou kuchyň.

 

Co z toho plyne?

 

Nenechte se ošálit názvem, který ve vás navozuje pocit důvěryhodnosti. Ani označení, že se jedná o „banku“ nemusí nic znamenat. S požadavky o finanční služby se vždy obracejte na renomované společnosti, u kterých máte jistotu, že nenarazíte na žádný problém, který vás připraví o peníze.

 

Setkali jste se s podobnou institucí? Půjčili byste si od banky, která na vás nepůsobí důvěryhodně? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

 

 


 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak se správně pojistit na cestu do zahraničí?

Ilustrační snímek

Jedete k moři, chcete vylézt na Mount Everest anebo musíte na zahraniční služební cestu? Ve všech těchto případech...

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz