Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dělník, realitní makléř a úvěrový analytik jsou nejohroženější profese

  • 5
Přední zástupci personálních agentur na českém trhu se víceméně shodují. Nekvalifikovaný dělník, realitní makléř anebo úvěrový analytik budou letos zažívat asi horké chvíle. Naopak IT specialisté, státní úředníci, zdravotní sestry anebo učitelé se o své místo bát nemusí.

"Zejména se o své místo nemusejí bát lidé z oborů, které úzce souvisejí s pokrýváním základních životních potřeb, jako je zdraví, bezpečí, potraviny, vzdělání," shrnuje situaci Iva Válková z personální agentury Pragma. Podle ní i naprosté většiny představitelů agentur však bylo velmi obtížné vyjmenovat deset profesí, které krize zasáhne, anebo ne.

"Každá společnost musí hlídat své náklady a zlepšovat svou obchodní pozici, pokud chce finanční krizi přežít. S ohledem na tuto skutečnost můžeme říct, že by všechny profese i pozice mohly být zasaženy finanční krizí, a to od dělnických přes administrativní až po manažerské pozice. Nikdo se dopadům krize nevyhne," konstatuje Serge Dupaux z personálně poradenské agentury Synergie.

Představitelé personálních agentur říkají, že o práci se bát nemusí lékaři a zdravotní sestry, úředníci a státní zaměstnanci, pečovatelky, vojáci, policisté, učitelé a lektoři. Problém pravděpodobně nebudou mít ani obchodníci, včetně zaměstnanců callcenter, a pracovníci v oblasti potravinářství a pivovarů. Dlouhodobě se ukazuje, že velký zájem je o řemesla, například nástrojář, svářeč, obráběč. Stejně tak se uživí ekonomové, účetní a IT specialisté.

Krize naopak ohrožuje dělnické profese v automobilovém a jiném průmyslu, bát by se měli administrativní pracovníci - zejména ti, kteří neznají cizí jazyk. Oprávněné obavy jistě zasáhnou také pracovníky ve stavebnictví, realitní makléře a také lidi ve službách, například kosmetičky a kadeřnice.

Může se hodit

Velký přehled volných pracovních míst s možností vkládat inzeráty na www.jobdnes.cz

O práci pravděpodobně přijdou i lidé z doposud velmi lukrativního oboru - reklamních agentur. Menší zájem bude také o finanční poradce, bankovní úředníky, pracovníky cestovních kanceláří a agentur a o úzce specializované pracovní a personální agentury. O luxus nebude zájem. Dojde také ke snížení poptávky nadstandardních služeb a výrobků, bez kterých se člověk obejde. Jako je například kosmetika, nové auto a zahraniční dovolená. Lidé začnou více přemýšlet, co je pro ně nutností a co nadstandardem. To by mohlo poškodit právě výše uvedené obory.

Co na to odborníci?

 Iva Válková, Pragma

O kvalifikované je stále nouze

V této fázi jsou postiženy především obory, které vyrábí nebo prodávají luxusní zboží, jehož spotřebu mohou lidé odložit.

Proto se finanční krize dotkla v první fázi automobilového průmyslu, kde se propouštění především týká nekvalifikovaných dělníků. Zpomaluje se prodej nemovitostí a cestovní kanceláře hlásí pokles prodejů zájezdů. Firmy i jednotlivci využívají méně bankovních služeb, protože odkládají investice a spotřebu, což ovlivňuje zaměstnanost i v tomto sektoru (úvěrový analytik, bankovní úředník, finanční poradce…). Stále perspektivní je IT segment. Firmy nadále intenzivně hledají kvalifikované zaměstnance především technického vzdělání. Jedná se jak o technické inženýry, tak i lidi s výučním listem: obráběče, svářeče, nástrojáře, zámečníky atd.

Jaroslava Rezlerová, Manpower

Stále se budou hledat noví zaměstnanci

Vývoj trhu a vzniklá krize byly impulzem pro firmy, aby prověřily své aktivity, proto nyní procházejí očistným procesem. V době poměrně slušného růstu posledních let nebyl takový důraz na efektivitu. To se dnes mění, škrtají se nezbytné náklady a společnosti se zaměřují na výkon. Znamená to, že nebudou potřebovat tolik lidí, některé služby omezí či zcela eliminují.

Mnoho společností v ČR bylo ke konci loňského roku v panice a vyčkávalo, co přijde. Počet pracovních míst se určitě sníží, ale na druhou stranu se stále hledají a obsazují určité pozice. Věřím, že ze situace, kdy na trhu byl nedostatek kvalifikovaných lidí, se nemůžeme najednou dostat do situace, kdy všechny společnosti budou saturované a nebudou nabírat nové lidi.

Barbora Tomšovská, Touchdown

Regiony na tom budou hůř

Zatímco ještě nedávno byly žádané dělnické profese - nyní v období hospodářské krize výrobní firmy propouštějí a je přetlak dělnických profesí na trhu, který jim však nemůže nabídnout náhradní alternativu. Bohužel od státu nelze očekávat žádná efektivní řešení - ta měl přijmout již v době, kdy například sklárny, v nichž byl akcionářem, vyráběly měsíce na sklad a nikomu - ani managementu to nepřipadalo špatné. Takže dále bude vzrůstat již tak dost vysoká míra nezaměstnanosti v určitých regionech.

Jana Horáková, Perspektiva Praha a Agency4study

Zaměstnanec se musí přizpůsobit

Pracovní trh byl v posledních několika letech "tažen" zaměstnanci. Zaměstnavatelé museli čelit problému, jak být pro zaměstnance atraktivní, a museli být velmi flexibilní při náboru nových lidí.

Nyní kritéria flexibility změnila stranu a naopak zaměstnanec musí být ten, kdo se přizpůsobí svou mobilitou i platovými požadavky, pokud chce řídit svou profesní kariéru. Na základě toho musím dodat, že profesionálové budou trpět krizí vždy méně než ti ostatní, protože jsou více flexibilní, orientování na cíle a mají opravdu velmi silnou pracovní motivaci.

Serge Dupaux, Synergie

Ti nejlepší práci mít budou

V následujícím období se bude sice propouštět v různých oborech, ale v každém případě si firmy budou chtít udržet své nejlepší zaměstnance.

Lidé by se měli soustředit na svůj pracovní výkon a využívat maximum svých schopností, pokud se chtějí vyhnout vlně propouštění. Pracovní výkon a loajalita budou hrát důležitou roli při rozhodování.

Některé segmenty jsou nicméně ohroženy velmi a v těchto případech je potřeba se připravit na vstup na trh práce. Nečekat, shrnout si své zkušenosti a praxi, připravit kvalitní životopis, sledovat nabídky práce, a to nejen ve svém regionu.

Milan Novák, Grafton

Ani pracovníci v IT nejsou za vodou

Z našich informací, které jsou vystavěny na sledování pohybu na pracovním trhu, je evidentní, že zájem lidí o pracovní nabídky se v současnosti zhruba zdvojnásobil oproti stejnému období loňského roku a je zhruba o třetinu vyšší oproti poslednímu čtvrtletí 2008, přičemž poptávka firem po pracovnících klesá. To potvrzuje, že krize se v lednu skutečně projevila i na trhu práce. Oproti minulému roku jsou na tom hůře i pracovníci v IT. Nejsou primárně ohroženi, ale i tuto oblast postihla redukce. Naopak dobře se drží strojní a elektrotechnické firmy. Velká poptávka je po zkušených a kvalitních obchodnících.

"V kurzu" budou finanční a "krizoví" manažeři, kteří dokáží najít úspory a zachránit firmu před úpadkem.

Daniela Čajánková, Stimul

Nebojte se změnit obor

Zatím hospodářská krize nejvíce postihuje automobilový a stavební průmysl a dopravu. Očekáváme, že pracovní místa v těchto oborech jsou v následujícím období ohrožená. Zaměstnancům bychom obecně doporučili větší flexibilitu a otevřenou mysl - nebát se změnit obor, nebránit se dojíždění za zaměstnáním, které je naprosto obvyklé v jiných zemích.