Den D: Je to hezké, jásali investoři. Rovné tři miliony ale nedali

aktualizováno 
Projekt, se kterým chtějí prorazit Milan Švec a Antonín Janda, je ve Spojených státech velký byznys. Zvládnout technologii výroby betonových kuchyňských desek je však poměrně náročné. Čeští podnikatelé to dokázali a přidali i něco navíc.

Na rozjezd výroby, na kterou mají vlastní originální recept, si přicházejí do dračího doupěte říct o tři miliony korun za 25 procentní podíl ve firmě.

"To je hezké, vypadá to pěkně," sklidí uznání Margarety Křížové i dalších investorů. Ukázky betonových desek vypadají nevšedně, že jsou z betonu, by hádal málokdo. Antonín Švec investory přesvědčuje, že umí s betonem dělat dokonalá kouzla, například do něj zalít polodrahokamy, nebo mušličky přivezené z dovolené. "Na přání jsme schopni udělat prakticky cokoliv. Spolupracujeme s architekty," říká.

Každý kus je originál

"Líbí se mi to, je to hezky provedené," připojuje se Michal Hanus a zajímá se, jak přišli na nápad začít desky vyrábět. "Ve Spojených státech vyrábí betonové kuchyňské desky spousta firem, sem se to zatím nedostalo," reaguje Milan. Jde totiž o zakázkovou výrobu, každý kus je originál a navíc pořádně těžký.

Fotogalerie

Oba podnikatelé mají ale vše promyšlené. Oslovili již několik kuchyňských studií, aby mohli své desky předvádět zákazníkům. Rozdávat jen vzorky podle nich nestačí, tím zákazníky nepřesvědčí, aby si takovou kuchyňkou desku pořídili. Cena totiž není nízká. Získají investory na svou stranu?

John Vanhara sonduje, jak jsou desky drahé. "Tato přijde na 30 tisíc," ukazuje Milan Švec, "zařízení jedné kuchyně vyjde průměrně na 50 až 60 tisíc, ale i na 150 tisíc, podle toho, kdo si co vymyslí." Na to, aby vyrobili desky pro kuchyňská studia potřebují podnikatelé zhruba 800 tisíc korun, další peníze chtějí investovat do výrobní haly a samotné výroby.

Na přehled investorů se podívejte zde

"Jde to i do koupelen?" dostávají od investorů další otázku. Technologii výroby mají oba podnikatelé propracovanou, materiál je nenasákavý a dá se použít i do jiných interiérů, tedy nejen do kuchyní či koupelen. Dokonce již vyzkoušeli také výrobu speciálních solitérů, například točivého schodiště či betonových laviček, které si u nich objednali renomovaní čeští architekti.

V bance by úvěr nedostali

Michalu Hanušovi ale vrtá hlavou, proč chtějí podnikatelé investici od nich a nešli raději do banky. Jak se dozvídá, v bance by nepochodili. Podnikání ve výrobě průmyslových podlah, kterému se Milan Švec věnoval, totiž přestalo vynášet. Postupně si musel vzít několik úvěrů a i když závazky hradí, stále mu zbývá splatit zhruba 1,5 milionu korun.

Co je Den D

Čtvrtá řada pořadu Den D má opět 13 dílů a uchazeči si v ní mohou říct pěti investorům o částku od 200 tisíc do 3 milionů korun. Investoři pak do jejich nápadů mohou, ale nemusejí investovat.

Částka, o kterou si uchazeč řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla najdete zde.

Petru Rychnovskou zajímá, kolik lidí chtějí podnikatelé zaměstnávat a jak dlouho trvá, než se betonová deska vůbec vyrobí. Jak zjišťuje, celý proces je poměrně zdlouhavý, samotná výroba zabere asi deset dní, pak ale musí deska dalších 28 dnů zrát. Milan Švec chce přitom výrobu zvládat sám a teprve výhledově počítá s osmi lidmi do výroby. "To nechápu… třeba dostanete deset poptávek z kuchyňských studií během jednoho měsíce. To přece v jedné osobě nemůžete ustát," reaguje Petra Rychnovská a začíná o investici pochybovat.

Michael Rostock má již zcela jasno: "Dělejte solitery za dvojnásobnou cenu, vybodněte se na kuchyňské linky, nemám zájem." A podobný názor nakonec mají i ostatní investoři. "Běžte za architekty, ne do kuchyňských studií. Vrazit 800 tisíc do studií je úplně promarněná investice," odmítá investovat jako poslední i Margareta Křížová.

Místo peněz si tak podnikatelé odnášejí alespoň radu. Zda si ji vezmou za svou a začnou ve spolupráci s architekty vyrábět pro bohatou klientelu exkluzivní betonové výtvory, nejspíš ukáže čas.

  • Hynek Horák, Vlasta Zapletal – Made In Poland, 1,3 milionu korun za 10 procent
  • Milan Švec, Antonín Janda – Kuchyňské desky z betonu, 3 miliony korun za 25 procent
  • Jaroslav Hejnic – KUL!, 200 tisíc korun za 50 procent
  • Miloslav Vodička, Petr Tinka – Obložení, 1,3 milionu korun za 15 procent
  • Tomáš Heřmanský, Jan Krásenský, Jiří Čížek – Týmový manažer, půl milionu korun za 10 procent
Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Další z rubriky

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

ČNB opět zpřísňuje úvěrové podmínky, a to především v oblasti hypoték

ČNB opět zpřísňuje úvěrové podmínky, a to především v oblasti hypoték

Kurzy.cz ČNB přistoupila k dalšímu zpřísnění úvěrových podmínek, primárně těch na hypotečním a potažmo nemovitostním trhu. Zvýši...

Najdete na iDNES.cz