Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den D: Kuchařka v kroji si řekla o tři miliony na staročeský mekáč

aktualizováno 
Maruška z Vimperka chce po celé republice rozjet obdobu amerických McDrive. Ve svých Staročeských Maruškách by prodávala klasické speciality z brambor a zelí. Investorům se její nápad líbí, dokud nepochopí, že si podnikatelka od nich za pětiprocentní podíl na zisku chce jen půjčit. Podíl ve své firmě jim však rozhodně nedá.

V prvním díle nové řady Dne D dostala příležitost i zkušená kuchařka v kroji Marie Riedlová z Vimperka, která před investory předstoupila s manželem a dcerou. S nimi již 12 let objíždí různé dobové trhy a jarmarky v Česku i v zahraničí a u svého stánku nabízí rychlé staročeské občerstvení. "Ukazujeme našim mladším generacím, jaká jídla a jak se připravovala za dob našich babiček," popisuje Maruška na úvod současné podnikání své rodinné firmy.

Maruška by ráda další podnikání rozjela spuštěním svého projektu Staročeská Maruška, který je podle ní "vlastně takový staročeský McDrive". Od pětice investorů požaduje celkem tři miliony, od každého šest set tisíc, za pětiprocentní podíl na zisku.

"Zákazníci přijedou zde, tady u tohoto okénka si objednají své jídlo, zaplatí. V této výloze uvidí repliku staročeské kuchyně a takové kuchařky v kroji, které jim to jídlo čerstvé, zdravé připraví kvalitní. U dalšího okénka si ho vyzvednou a dalším výjezdem vyjedou na parkoviště, které vlastně bude součástí tohoto projektu a v klidu v pohodlí svého vozu si ho sní," ukazuje Maruška investorům na maketě svého staročeského mekáče.

Pochopitelně by nechtěla zůstat jen u jedné stavby, další by rozmístila po českém venkově, do každého kraje aspoň jednu a nejlépe u silnic I. třídy. Má v plánu jich postavit alespoň patnáct.

co je den d

Česká televize od 13. ledna vysílá třetí řadu pořadu Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může říct investorům o částku od 200 tisíc do 3 milionů korun. Investoři pak do jeho nápadu mohou, ale nemusejí investovat.

Třetí řada má opět 13 dílů jako dvě předchozí řady. Sami žadatelé řeknou, kolik peněz potřebují a jaký podíl nabízejí. Částka, o kterou si podnikatel řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla najdete zde.

První se slova ujímá Tomio Okamura, Marušce pochválí její nápad a zajímá se především o podrobnosti kolem investice, kterou Maruška požaduje. Po několika minutách ujasňování se Okamura dozví, že Marie investorům nabízí pětiprocentní podíl na zisku z toho, co vygeneruje její první Staročeská Maruška, do které oni vloží tři miliony korun.

Po další diskusi s investory, kterým předložila ekonomické propočty, se dozvíme, že Mariina firma už vlastní pozemek u silnice I. třídy mezi Prahou a Strakonicemi a na něm plánuje postavit první Staročeskou Marušku. Její projekt je nyní ve stadiu stavebního řízení.

Po chvíli dojde i na ochutnávání staročeských specialit, na které má Maruška patent. Investoři si pochutnávají na dobrotách připravených ze základních českých surovin – brambor, zelí, česneku, uzeného i klobásek. Oslní je i jejich názvy, jako například čertík v lokši (bramborová placka s česnekem a černou klobáskou - čertíkem) nebo staročeský hambáč (na sobě skládané placky z kysaného zelí a brambor s uzeným a cibulkou).

den d: investoři

Během ochutnávání specialit se další hovor točí především kolem požadované investice. "Paní Maruško, abych já to teda správně pochopila. Vy žádáte, vy nás žádáte o úvěr," pochopí nahlas jako první účel Mariina požadavku Marta Nováková. A nespletla se.

Ovšem to se nelíbí ani jednomu z investorů. Slova se okamžitě ujímá Okamura: "No, Maruško, podívejte se, já bych to za sebe asi urychlil. Já nikomu úvěr dávat nebudu přeci, já mám zájem o podíl v začínající firmě a mám zájem se i do budoucna podílet samozřejmě na zisku. Proč bych měl dávat někomu úvěr? Aby mi někdo splatil úvěr, možná pár procent navíc? Vždyť to nemá pro mě žádnou přidanou hodnotu. Čím bych se bavil? Čím bych se bavil potom třetí, čtvrtý, pátý rok? Možná i šestý a sedmý? To mě nebaví. Já bych chtěl podíl ve firmě, Maruško!"

To ale narazil. Tomio Okamura i ostatní investoři se nakonec dozví, že Marie jim rozhodně za jejich investici nemíní dát podíl ve své firmě. Nikdo z nich tedy v žádném případě nemá zájem, byť se jim nápad líbí sebevíc, své peníze půjčit. Jak se všichni shodli, jsou investoři, ne bankéři.

Maruška odchází s nepořízenou, ovšem dojem se svými pochoutkami na investory rozhodně udělala.

ve čtvrtek na čt1 od 20:50 ještě uvidíte

Adam Čuřín - energetická žvýkačka, 1,5 milionu za 35% podíl
Jaroslav Voldřich - jídelní židlička Koník, 3 miliony za 35% podíl
Jaroslav Příhoda - Studio designu Storia, 1,8 milionu za 35% podíl
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Tři pohledy na stavební spoření: kdy se vyplácí a kdy už ne?

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří ke stálicím finančních produktů českých domácností. Přinášíme tři aktuální pohledy na stavení...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz