Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den D: Na lepení zlomených hokejek žádá milion korun. Slepí si přitom jazyk

aktualizováno  12:29
V hokejových zápasech zničí hokejisté za sezonu tisíce drahých hokejek. Petr Hrabčák z Havířova vymyslel, jak zlámané hole levně a snadno spravovat, aby se daly ještě použít. Chce rovný milion za třetinový podíl ve firmě. Dá se na tom slušně vydělat, míní.

Petr Hrabčák má s lámáním karbonových hokejek osobní zkušenost. Jeho syn hrával hokej a všímavý otec na zimních stadionech zjistil, že hokejky z drahého karbonu moc nevydrží a často se lámou.

Koupit novou přijde na tři až pět tisíc korun. Slepit s příruční sadou, kterou vymyslel Petr, to jde za babku. Řada hokejových klubů a rodičů, kteří investují do svých talentovaných synů, by tak mohla ušetřit.

Čtvrtina hokejek nemusí skončit v odpadu

"Hokej u nás hraje deset tisíc aktivních hokejistů, kteří za jednu sezónu zlomí asi 40 tisíc hokejek, zhruba čtvrtina by šla opravit,“ vypočítává Petr Hrabčák před investory. "A opravuje hokejky už někdo jiný, třeba i jinak?" sonduje investor Ivan Pilný.

Konkurence v nápadech, jak hole spravovat, prý v Česku velká není. Petr ví jen o dvou lidech a jeden z nich už chce od něj sadu na lepení zlámaných holí kupovat. Celá vychytávka, jak hokejku opravit za pár korun, spočívá v chytře tvarované vložce, která oba lepené díly propojí. Petr ji vymýšlel a testoval několik měsíců.

"Opravím takto 40 až 80 holí měsíčně," předvádí investorům názorně svou metodu a slova mu najednou začnou na jazyku drhnout. "Už nemůžu mluvit, omlouvám se, mám úplně slepený jazyk, " vyžádá si krátkou pauzu. Pohotový Michael Rostock nabízí svou vodu, aby se Petr napil, jazyk rozlepil a mohl pokračovat. "Buďte rád, že není cukrová," vtipkuje.

Česká vychytávka se dá snadno ukradnout

Opravovat zlámané hokejky Petr Hrabčák ale nemíní. Rodinná firma, kterou chce založit, chce příruční sady na lepení hokejek vyrábět a prodávat i do zahraničí. Martu Novákovou proto zajímají exportní možnosti.

"Chceme se prosadit v České republice, na Slovensku, v Polsku a pak v Rusku. Tedy v zemích, kde lidé myslí na každou "korunu" a raději hokejku opraví, než koupí novou. V západní Evropě nebude odbyt tak velký, kluby mají více peněz, jsou dobře zajištěné," míní Petr.

Propočty nákladů na rozjezd rodinné firmy, ve které mohou investoři za jeden milion korun získat 30procentní podíl, jsou podle nich ale na vodě a nesedí. Petr chce dát do výroby příručních sad celkově 200 tisíc korun a marketingové náklady mají za tři roky dosáhnout 700 tisíc korun. "Budu objíždět stadiony, kontaktovat odběratele osobně, prezentovat svůj systém na veletrzích a výstavách," obhajuje Hrabčák vysoké výdaje za marketing.

Všichni investoři se navíc shodují, že nápad lze snadno ukrást, protože ho Petr nemá patentovaný. Dana Bérová investici odmítá jako první. Ostatní zatím vyčkávají.

"Dělal jste nějakou patentovou rešerši, konzultoval jste to s nějakým patentovým odborníkem?" ptá se Ivan Pilný. Petr přiznává, že získat patent trvá dlouho a navíc to je hodně drahé. Určitě by ale mohl svůj nápad nechat zapsat na patentovém úřadě jako průmyslový vzor. "Řekli mi, že je to možné." Ani Michael Rostock nemíní investovat do něčeho, co lze snadno okopírovat. "Nemám zájem," říká jasně.

Nápad by ho moc neuživil, spočítá Okamura

"Měl jste si dát větší práci, přicházíte si říct o poměrně hodně peněz, podcenil jste přípravu," hodnotí Ivan Pilný. Celý projekt na něj působí nedůvěryhodně a jako investor o něj rovněž zájem nemá. "Vám možná nějakou dobu trvalo, než jste našel správný postup, ostatním to ale nebude trvat tak dlouho. Určitě se tím budete dobře živit se synem a bratrem, ale beze mě. Děkuji, zájem nemám," říká otevřeně i Marta Nováková.

Poslední šanci může dát Petrovi ještě Tomio Okamura. Má ale značné výhrady také k finančnímu plánu "Petře, jestli vás to bude dobře živit, o tom silně pochybuji."  Mzda tří zaměstnanců má totiž v součtu dosáhnout něco přes 400 tisíc korun ročně. "Ale v prvním roce budeme pracovat dva," upřesňuje Hrabčák. "Spokojit se s platem 20 tisíc korun měsíčně, tomu já neříkám dobře se živit, což se asi shodneme," kontruje Okamura a investovat do nápadu rovněž odmítá.

Ve čtvrtek na ČT 1 od 20:50 uvidíte

 • Satelitní dítě:
  Ladislav Kahoun - 200 tisíc korun za jedno procento
 • Sada na opravy karbonových hokejek:
  Petr Hrabčák jeden milion korun za 30 procent
 • Tajemství nesmrtelnosti:
  Marek Gadowski - 500 tisíc korun za 40 procent
 • Stírací losy Jánošík:
  Lucia Závodská a Richard - 2 354 143 korun za 40 procent
Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Škola investora: začínáme investovat s podílovými fondy

Ilustrační snímek

Z hlediska financí panuje jeden zásadní rozdíl mezi USA a Evropou. Lidé ve Spojených státech své volné finanční...

Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Ilustrační snímek

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník...

Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm Cena 28,8 milionů korun...

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz