Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den D: Odvykací futrál na cigarety odsoudili investoři do soutěže kuriozit

aktualizováno 
Jiří Paluda chce ušetřit náklady kuřákům. Jeho nápad je jednoduchý, cigarety si zamknou do krabičky s časovým zámkem a po zvolenou dobu se k nim nedostanou. Díky tomu kuřák ušetří až 75 procent nákladů určených na kouření. Po investorech ve Dni D za svůj projekt C-breaker požaduje 1,2 milionu korun.

Investici by rozdělil na několik částí: na formu pro plastové odlitky, na technologii na plošné spoje, na mzdy zaměstnancům v prvních měsících, na reklamu i na rezervní výdaje. Investorům na oplátku nabízí 35% podíl na zisku.

Paludu k nápadu přivedla jeho vlastní marná snaha omezit kouření. Investory ihned seznamuje se svými plány, bohužel jen na papíře, prototyp C-breakeru se mu prý rozbil. "Vypadá to jako obyčejné pouzdro na cigarety s tím rozdílem, že v téhle části je umístěný časový zámek. Já jako kuřák si naskládám cigarety, zvolím si čas, třeba jednu hodinu. Když zavřu krabičku, začne se odpočítávat automaticky čas a v podstatě se otevře až po jedné hodině." Momentálně prý má plošný spoj s programem na jednu, dvě a nebo tři hodiny.

co je den d

Česká televize začala vysílat pořad Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může investorům říct o částku od 200 tisíc do 1,5 milionu. Investoři pak do nápadu mohou, ale nemusí investovat.

Pořad má 13 dílů, v každém vystoupí pětice uchazečů o peníze. Sami žadatelé si řeknou, kolik peněz potřebují a za jaký podíl. Částka, o kterou si "podnikatel" řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze.

Pravidla naleznete ZDE.

Iniciativy se hned chopil jediný kuřák mezi investory, Ondřej Bartoš, a okamžitě odhalil slabinu Paludova přístroje – kuřák si cigarety sice zamkne a nedostane se k nim, ale co mu brání koupit si další? Paluda přiznává, že tohle riziko tu je.

Na Bartošovu myšlenku posléze navazuje i investor Ivan Pilný, kterému není jasné, proč by měl investovat do něčeho, o čem ví, že může kdykoliv a jakýmkoliv způsobem překonat, prostě si cigarety koupí jinde.

Paluda mu oponuje, že ten, kdo si to pořídí, chce omezit kouření. Sice po třech až čtyřech hodinách bude mít abstinenční příznaky a cigarety by si koupil jinde, ale když si to nastaví jen na hodinu, tak vydrží, protože ví, že za hodinu je mít bude.

Marta Nováková debatu utne prohlášením: "Já jsem to neměla a přestala jsem kouřit. To je otázka vůle a ne tý krabičky."  

na přehled investorů se podívejte v naší infografice

Konečně přichází řeč na prodejní cenu C-breakeru. První se na ni ptá Tomio Okamura. "Prodejní cena by byla okolo 700 korun," odpovídá Paluda. Okamuru cena zajímala především proto, že když do přístroje kuřák investuje nemalé peníze, bude mít motivaci kouření omezit. 

V další debatě se investoři shodují, že jim přístroj nepřipadá pro omezení kouření nejvhodnější. Okamura si například myslí, že když má člověk, který plní zásobník cigaretami, ty cigarety v ruce, svádí ho to ke kouření. Na druhou stranu, když si nezapálí, nepotřebuje přístroj vůbec. A co se týče časovače, má možnost si nastavovat i krátit limit podle toho, jak mu vyhovuje.

Nezájem investorů jako první vyjadřuje Dana Bérová a zdůvodňuje ho slovy: "Já si dovedu představit, že když má někdo zamčenou tu cigaretu, tak se jeho vášeň ke kouření ještě prohlubuje, protože hodinu nemyslí na nic jiného, než že se mu odemkne ten zámek a bude si moct tu cigaretu zapálit. Takže zkuste vymyslet něco lepšího a zkuste přestat kouřit bez toho, ale já jako investor nemám zájem."

Postupně se přidávají s odmítnutím do C-breakeru investovat i ostatní, například Ondřej Bartoš: "Existuje spousta způsobů, jak přestat kouřit nebo snížit spotřebu cigaret. Ve finále funguje jediná – rozhodnutí přestat kouřit nebo rozhodnout se, že snížím počet cigaret, které budu kouřit. Nevěřím, že by ten váš vynález tomu mohl pomoct, přispět a z toho důvodu nemám zájem."

Ale šanci "uspět" Jiří Paluda ještě má, zmínila se o ní Marta Nováková: "Nevím, co bych ještě řekla k tomu, co řekli moji kolegové, i k tomu, co jsem řekla už před tím. Soutěžíte o největší kuriozitu, která nám tady byla prezentována."

V úterý na čt 1 se ve 21:50 představí

Jaroslav Kučera - speciální nazouvák ponožek, žádá 500 000 korun
Jiří Paluda - C-breaker, žádá 1,2 milionu korun
Bronislav Zajonc - Zvysoka - zařízení, kterým je možno vynést do výšky různá snímací zařízení, např. fotoaparát, videokameru, žádá 500 000 korun
Petra Součková, Štěpán Svoboda - hravé boty s fantazií - variabilní boty, pantofle, žádají 1 milion korun
David Seidl: - Stick and Shade - plážová pomůcka, reklamní předmět, který si lidé zapíchnout vedle sebe a stíní si s ním, žádá 1,5 milionu korun



Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....



První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz