Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den D: Okamura se rozohnil. Nápad na kontrolu alkoholu byl nedotažený

aktualizováno 
Jakub Novotný přišel do pořadu Den D předvést svůj projekt Drink control. Ten má chránit majitele restaurací a hospod před ziskuchtivými číšníky. Po investorech Jakub požaduje milion a půl za dvacetiprocentní podíl.

"Společnost Drink control vznikla v roce 2005 s cílem pomoci majitelům gastroprovozů od nepoctivého personálu. Naše společnost se hlavně zabývá vývojem softwaru a hardwaru pro evidenci a kontrolu výdejů nápojů v restauracích a diskotékách. V tuto chvíli pokrýváme skoro veškerý sortiment, jako je pivo, postmix, víno, rozlévaný alkohol a kávu," uvádí svůj projekt Jakub.

Postupem času by chtěl expandovat i do Anglie a Irska, kde údajně nic takového nemají.

Okamuru dříve okrádali číšníci

Zkušený restauratér Tomio Okamura pokládá zásadní otázku, která bude protkávat celou prezentaci: "Jak váš projekt řeší to, že si v nepřítomnosti majitele číšníci přinesou vlastní nápoje a ty pak hostům prodávají?"

Jakub se nejprve snaží svůj nápad obhájit tím, že není problém systém připojit ke kamerám, které by daný prostor monitorovaly.

co je den d

Česká televize od 13. ledna vysílá třetí řadu pořadu Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může říct investorům o částku od 200 tisíc do 3 milionů korun. Investoři pak do jeho nápadu mohou, ale nemusejí investovat.

Třetí řada má opět 13 dílů jako dvě předchozí řady. Sami žadatelé řeknou, kolik peněz potřebují a jaký podíl nabízejí. Částka, o kterou si podnikatel řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla najdete zde.

To však Okamuru neuspokojí. Jakub ještě ani netuší, jak ho svým projektem rozčílil a připomněl mu jeho minulé podnikání. Okamura už Jakuba nepustí ke slovu a stále se dožaduje odpovědi. Dana Bérová vše uvádí na pravou míru. "Tomio má trauma z toho, že ho v minulosti okrádali zaměstnanci a on tomu nedokázal zabránit, tak to neberte osobně."

Tomio Okamura se ale nedá: "Já jsem investoval do restaurací, to znamená, že jsem měl minoritní podíl, to tady Dana, zase je sice chytrá, ale neví, jak to bylo. Takové okrádání byl palčivý problém a tohle váš projekt prostě neřeší."

Okamura se však jako první investice do projektu nezřekne. Předběhne ho Michael Rostock, kterého Jakubovy odpovědi znepokojují, a má pocit, že tomu nerozumí.

Jakub spoléhá na to, že donášení a prodej vlastních nápojů si podchytí sám provozní. Okamura ho však vyvádí z omylu. Provozní prý bývají často s číšníky domluveni.

Zatím prezentace vypadá, jako by byl přítomen jen jeden investor, Tomio Okamura. Dana Bérová se však také dožaduje slova a Marta Nováková se k ní přidává. Zajímá je, jak vlastně systém funguje a co všechno obsahuje.

"Hardware je krabička, která leží za barem a řídí jednotlivé výdeje. Číšník musí nápoj namarkovat, aby ho mohl nalít. Nemůže tedy vytáčet, co chce a pak to domarkovat do pokladny," vysvětluje Jakub.

Jeden přístroj a padesát nástavců stojí kolem sta tisíc korun. Michael Rostock, který se už investice zřekl, se znovu hlásí o slovo. Investoři mu však už šanci nedají.

na přehled investorů se podívejte v naší infografice

Investice nebude, ale kontakty ano

Ivan Pilný si myslí, že restaurace teď mají problém vůbec se udržet, natož aby kupovaly takto drahý produkt. "Preferuji investice, které znám, protože vím, do čeho jdu a taky ty, které jsou na růstové křivce, takže já nemám zájem," vysvětluje Pilný.

Investovat do projektu nechce ani Tomio Okamura. Jakuba mohou zachránit už jen ženy. Dana Bérová vidí hlavní problém v tom, že není přesně určená obchodní strategie a Jakub moc neví, jak na to. "Nicméně si myslím, že když najdete schopného obchodníka, kterého když vyhodí dveřmi, vrátí se oknem, může to příští rok fungovat, ale jako investor zájem nemám."

Marta Nováková o nabídce dlouho přemýšlela, ale nemůže se zbavit dojmu, že podobný projekt už někde viděla. "Myslím si, že nevíte, jak ta konkurence vypadá. Jsem přesvědčená o tom, že v Anglii a Irsku ta kontrola je a vy nemáte žádný průzkum trhu."

Ani Marta Nováková Jakubovi peníze nenabídne, ale ráda mu poskytne nějaké kontakty, které by pro jeho budoucí podnikání mohly být přínosné.

ve čtvrtek na čt1 ve 20:55 uvidíte

Drink control - Jakub Novotný - 1,5 milionu za 20 procent

Plastový pohár - Peter Dribnak - 1,8 milionu korun za 30 procent

Odklepnuto.cz - Otto Lustig - 1,5 milionu korun za 40 procent

Solar dovdop - Vladimír Hájek - 200 tisíc korun za 100 procent

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Kurzy.cz Český bankovní trh se neustále rozrůstá. Nové banky přibývají a společnosti se doslova předbíhají, která nabídne klient...

Najdete na iDNES.cz