Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den D: Šestnáctirozměrné piškvorky z inkubátoru Dona Quijota

aktualizováno 
Milan Šindelář a Jan Peškar přišli do Dne D se zajímavou inovací klasických piškvorek. Šestnáctirozměrné piškvorky je jedna z několika her, kterou tito dva pánové vymysleli. Souhrnně svůj projekt nazývají inkubátor Dona Quijota.

Oba pánové, kteří žádají investory o peníze jsou velmi stydliví, proto si na úvodní prezentaci najali herce Jana Lukavského.

"Hra, kterou právě vidíte, je evolucí klasických piškvorek s tím rozdílem, že ji autoři umístili na kouli, pracovně ji nazývají Gno aneb šestnáctirozměrné piškvorky. Piškvorky ve své dvourozměrné podobě zná prakticky celý svět, což je potenciální výhoda prodeje této složitější modifikace," popisuje hru Lukavský.

Nové piškvorky zvyšují nároky na soustředění, přemýšlení a také umožňují více herních variant. Pánové po investorech požadují 400 tisíc korun a nabízejí 25procentní podíl.

Co je Den D

Česká televize od 13. ledna vysílá třetí řadu pořadu Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může říct investorům o částku od 200 tisíc do 3 milionů korun. Investoři pak do jeho nápadu mohou, ale nemusejí investovat.

Třetí řada má opět 13 dílů jako předchozí dvě řady. Sami žadatelé řeknou, kolik peněz potřebují a jaký podíl nabízejí. Částka, o kterou si podnikatel řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla najdete zde.

Šindelář a Peškar chtějí staronovou hru nejprve prodávat na českém trhu a pak expandovat do zahraničí. V materiálech, které investorům předložili, je napsáno, že se prodá zhruba deset tisíc kusů. Tomio Okamura chce vědět, z jakého průzkumu, či zkušeností tento výsledek pochází.

"Vy chcete mých reálných 400 tisíc, takže mi neříkejte nějaké asi a možná. Těch deset tisíc jste si vymysleli, nebo je to jasný výsledek nějakého průzkumu?" ptá se rázně Okamura.

Šindelář odpovídá, že jednali se zástupcem firmy, která je největší distributor hraček u nás. Hra se mu prý hodně líbila. Navíc už 30 her prodali.

Michaela Rostocka zajímá marže. "Výrobní cena je asi 250 korun a předpokládaná cena je 500 korun, takže 250 korun by měl být zisk," upřesňuje Peškar. Investorům se pořizovací cena zdá vysoká.

Na přehled investorů se podívejte zde

Investoři mají problém i s názvem

Daně Bérové se nezdá název hry. "Název Gno je v podstatě jako z gnosis," upřesňuje jméno Šindelář. Gnosis v řečtině znamená poznání. Hra je jedním z řady nápadů, které duo souhrnně nazývá Inkubátor Dona Quijota. Patří sem například hudební pravítka, čtyřšachy a další hry.

Nejasností kolem projektu je ale mnohem víc. "Vy nemáte nic podloženo. Ukázali jste jednomu distributorovi vzorky a nic víc. Vy v podstatě hledáte obchodníka a investora v jedné osobě," spílá zájemcům o investici Okamura.

Investoři se však začnou zaobírat tím, jestli by nešla výroba nějak zlevnit a dozvídají se, že každá kulička je dělaná ručně. To výrobu hry značně prodraží.

Nabídka nakonec zazní

Dana Bérová má pocit, že hra je nebezpečná. V podstatě je to hra, se kterou si děti nemohou hrát. Ivan Pilný to shrnuje: "Hra je nebezpečná, ošklivá a drahá." Nakonec však právě od něj přichází nabídka.

"Takže já bych vám dal polovinu požadované částky, tedy 200 tisíc korun, ale chtěl bych za to 20procentní podíl," nabízí Pilný. Podle pravidel se však k němu musí někdo připojit. Největší naději dává pánům Marta Nováková.

"Mně se ten nápad hrozně líbí, ale v čem vidím problém, jste vy dva. Protože vy o podnikání moc velkou představu nemáte a já se bojím toho, že opravdu budete očekávat, že to za vás odpracujeme my," odmítá nakonec investici i Marta Nováková. Pánové tedy odcházejí s prázdnou.

Dnes od 20:55 na ČT1 ještě uvidíte:

INTERAKTIVNÍ PODLAHA - Kateřina Kožoušková - milion korun za 20 procent

GNO PIŠKVORKY 3D - Milan Šindelář -  400 tisíc korun za 25 procent

SUPERINVESTICE - Václav Suchý - milion korun za 50 procent

HELMIČKA - Štěpán Knot - tři miliony korun za 10 procent

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz