Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den D: Šestnáctirozměrné piškvorky z inkubátoru Dona Quijota

aktualizováno 
Milan Šindelář a Jan Peškar přišli do Dne D se zajímavou inovací klasických piškvorek. Šestnáctirozměrné piškvorky je jedna z několika her, kterou tito dva pánové vymysleli. Souhrnně svůj projekt nazývají inkubátor Dona Quijota.

Oba pánové, kteří žádají investory o peníze jsou velmi stydliví, proto si na úvodní prezentaci najali herce Jana Lukavského.

"Hra, kterou právě vidíte, je evolucí klasických piškvorek s tím rozdílem, že ji autoři umístili na kouli, pracovně ji nazývají Gno aneb šestnáctirozměrné piškvorky. Piškvorky ve své dvourozměrné podobě zná prakticky celý svět, což je potenciální výhoda prodeje této složitější modifikace," popisuje hru Lukavský.

Nové piškvorky zvyšují nároky na soustředění, přemýšlení a také umožňují více herních variant. Pánové po investorech požadují 400 tisíc korun a nabízejí 25procentní podíl.

Co je Den D

Česká televize od 13. ledna vysílá třetí řadu pořadu Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může říct investorům o částku od 200 tisíc do 3 milionů korun. Investoři pak do jeho nápadu mohou, ale nemusejí investovat.

Třetí řada má opět 13 dílů jako předchozí dvě řady. Sami žadatelé řeknou, kolik peněz potřebují a jaký podíl nabízejí. Částka, o kterou si podnikatel řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla najdete zde.

Šindelář a Peškar chtějí staronovou hru nejprve prodávat na českém trhu a pak expandovat do zahraničí. V materiálech, které investorům předložili, je napsáno, že se prodá zhruba deset tisíc kusů. Tomio Okamura chce vědět, z jakého průzkumu, či zkušeností tento výsledek pochází.

"Vy chcete mých reálných 400 tisíc, takže mi neříkejte nějaké asi a možná. Těch deset tisíc jste si vymysleli, nebo je to jasný výsledek nějakého průzkumu?" ptá se rázně Okamura.

Šindelář odpovídá, že jednali se zástupcem firmy, která je největší distributor hraček u nás. Hra se mu prý hodně líbila. Navíc už 30 her prodali.

Michaela Rostocka zajímá marže. "Výrobní cena je asi 250 korun a předpokládaná cena je 500 korun, takže 250 korun by měl být zisk," upřesňuje Peškar. Investorům se pořizovací cena zdá vysoká.

Na přehled investorů se podívejte zde

Investoři mají problém i s názvem

Daně Bérové se nezdá název hry. "Název Gno je v podstatě jako z gnosis," upřesňuje jméno Šindelář. Gnosis v řečtině znamená poznání. Hra je jedním z řady nápadů, které duo souhrnně nazývá Inkubátor Dona Quijota. Patří sem například hudební pravítka, čtyřšachy a další hry.

Nejasností kolem projektu je ale mnohem víc. "Vy nemáte nic podloženo. Ukázali jste jednomu distributorovi vzorky a nic víc. Vy v podstatě hledáte obchodníka a investora v jedné osobě," spílá zájemcům o investici Okamura.

Investoři se však začnou zaobírat tím, jestli by nešla výroba nějak zlevnit a dozvídají se, že každá kulička je dělaná ručně. To výrobu hry značně prodraží.

Nabídka nakonec zazní

Dana Bérová má pocit, že hra je nebezpečná. V podstatě je to hra, se kterou si děti nemohou hrát. Ivan Pilný to shrnuje: "Hra je nebezpečná, ošklivá a drahá." Nakonec však právě od něj přichází nabídka.

"Takže já bych vám dal polovinu požadované částky, tedy 200 tisíc korun, ale chtěl bych za to 20procentní podíl," nabízí Pilný. Podle pravidel se však k němu musí někdo připojit. Největší naději dává pánům Marta Nováková.

"Mně se ten nápad hrozně líbí, ale v čem vidím problém, jste vy dva. Protože vy o podnikání moc velkou představu nemáte a já se bojím toho, že opravdu budete očekávat, že to za vás odpracujeme my," odmítá nakonec investici i Marta Nováková. Pánové tedy odcházejí s prázdnou.

Dnes od 20:55 na ČT1 ještě uvidíte:

INTERAKTIVNÍ PODLAHA - Kateřina Kožoušková - milion korun za 20 procent

GNO PIŠKVORKY 3D - Milan Šindelář -  400 tisíc korun za 25 procent

SUPERINVESTICE - Václav Suchý - milion korun za 50 procent

HELMIČKA - Štěpán Knot - tři miliony korun za 10 procent

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz