Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den D: To je zákazníkovi platné jak delfínovi pádlo, slyšel podnikatel

aktualizováno 
Ján Fúzek patří k tvůrčím lidem, kteří zdokonalují již vymyšlené. Svůj nápad si cení na 17 milionů korun. K vyhledání člověka kdekoliv v terénu nepotřebuje žádný centrální dispečink ani internet. Postačí SIM karta v terénu, obyčejný mobil a kód odeslaný esemeskou.

Do investorského doupěte přijel Ján Fúzek až ze Slovenska, aby požádal o 850 tisíc korun za pětiprocentní podíl ve firmě. Svoji budoucnost vidí ve službě umožňující lokalizaci lidí či zvířat přes GPS a SMS.

"Je to o malých GPS zařízeních, které se dají lokalizovat prostřednictvím esemesek. Funguje mi to už na Slovensku a stačí k tomu starý mobilní telefon," vysvětluje Fúzek.

Projekt zatím nefunguje, je ve vývoji

Jeho princip na vyhledávání pohyblivých objektů není složitý. Malé GPS zařízení, které má sledovaný u sebe, má své identifikační číslo. Toto číslo pak stačí odeslat prostřednictvím SMS do terénu a zpět do mobilu přijde adresa, kde se objekt právě nachází. Autorem softwaru, který to umí, je právě Ján Fúzek.

Z jeho vyjádření nabývají investoři dojem, že projekt již na Slovensku funguje. Jak se však dozvídají, vše je ve stádiu vývoje a testování v terénu, tedy na samotném začátku. "Lidé se ale nechtějí nechat sledovat a naráží to na zákon," namítá Ivan Pilný. "Můj projekt má jinou filosofii," reaguje Fúzek.

Na přehled investorů se podívejte v naší infografice

Investoři se dozvídají, že nejde o neustálé šmírování. Sledovat objekt prostřednictví SMS lze jen tehdy, když je to účelné. Třeba když rodiče chtějí občas zkontrolovat, zda dítě nechodí místo školních kroužků za jinou zábavou. Nebo v situaci, kdy firemní vůz využívají zaměstnanci pro své soukromé cesty a zaměstnavatel se nestačí divit, jak mu rostou náklady.

Nemusí přitom jít pouze o vyhledávání lidí. Dá se takto ohlídat i třeba domácí pes, který se rád toulá. Nebo se malá krabička připne ke svazku klíčů a pro řadu lidí tak odpadne jeho neustálé hledání.

Co je Den D

Česká televize vysílá od 13. ledna 2011 třetí řadu pořadu Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může říct investorům o částku od 200 tisíc do 3 milionů korun. Investoři pak do jeho nápadu mohou, ale nemusejí investovat.

Třetí řada má opět 13 dílů jako dvě předchozí řady. Sami žadatelé řeknou, kolik peněz potřebují a jaký podíl nabízejí. Částka, o kterou si podnikatel řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla najdete zde.

Někomu se nápad může přece jen hodit

"Co vás vedlo k tomu, že jste to celé vymyslel," ptá se Marta Nováková. "Mám dceru, která začne chodit do školy. Někdy bych ji chtěl mít pod kontrolou a stejně tak i své blízké."

"Váš produkt je konečnému zákazníkovi platný jako delfínovi pádlo. Nepřesvědčil jste mě, nemám zájem," odmítá Michael Rostock.

"Nevěřím, že se to může prosadit jako samostatné řešení. Na vašem místě bych software nabídla společnostem, které se sledováním objektů zabývají a mají již hotovou celou síť. Některým zákazníkům se toto zjednodušené řešení může hodit," říká Dana Bérová a vzápětí investici rovněž odmítá. Ani Marta Nováková není ochotná investovat. Je to podle ní jen krátkodobý obchod, kterému dává nejvýše dva roky. "Nemám zájem," zazní do třetice.

Ve čtvrtek na ČT 1 od 20:55 uvidíte

Moderní doprava.cz: Petr Šmidrkal, 600 tisíc korun za 20 procent

Lokalizace pomocí GPS a SMS: Ján Fúzek, 850 tisíc korun za pět procent

Rax Ski: Tom Podešva, jeden milion korun za 40 procent

Help: Fabio Jungmann Fiory, tři miliony korun za 10 procent

Tomio Okamura nepovažuje projekt za unikátní a začíná se rozohňovat. "Už jsem viděl podobné nápady. U vás mi neladí náklady, ty mě až rozčilují…Na marketing a reklamu máte čtyři tisíce korun."

"To jsou eura, Tomio," usměrňují ho Marta a Dana.

"To je úplně jedno," přepočítává Okamura eura na koruny a zpochybňuje i to, proč by měl za vysokou investici získat jen pěti procentní podíl. "O tom můžeme ale diskutovat," chytá se stébla Ján Fúzek. Tomio je však neoblomný: "Unikátní nejste. Stojí to strašně moc peněz, úsilí a profesionální práce. Nemám zájem."

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz