Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den D: Výrobce piva představuje nápad z hospody. Chytré odvětrávání WC

aktualizováno  10. června 12:56
Vladislav Buchta s kamarády popil v hospodě. V ranních hodinách šel jeden kamarád na toaletu a po chvíli všichni ucítili, na jakou stranu. Najednou dostali nápad, jak tento problém vyřešit. Vymysleli odvětrávání, které je propojeno s tvarovacím potrubím.

Kamarádi však nezůstali jen u nápadu z hospody, který většinou zanikne, ale opravdu návrh vyzkoušeli. Pracovně tomu říkají Makáto, protože to prý opravdu maká. Buchta požaduje od investorů 400 tisíc korun za 20–25% podíl.

Zatím nikdo z investorů moc nepochopil, jak odvětrávání WC funguje. Buchta tedy vysvětluje: "Je to jednoduché. Do každého splachovače, který momentálně funguje na každém záchodě, uděláme dírku, propojíme tvarovacím potrubím, dáme ventilátor, který se musí zapíchnout, nebo s vypínačem. Napojí se to do stávajícího odsávání, do těch, co jsou pod stropem."

Ondřej Bartoš má na nápady z hospody osobitý názor: "Já jsem vždycky měl pocit, a dokonce jsem doufal, že takové ty nápady z restauračních zařízení z brzkých nebo pozdních ranních hodin skončí dalším ránem, kdy se osazenstvo vzbudí a řekne si, to byla zase pakárna. Mám obavu, že u vás neproběhla akorát tato reflexe. Mně se to zatím zdá bláznivé."

co je den d

Česká televize vysílá pořad Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může investorům říct o částku od 200 tisíc do 1,5 milionu. Investoři pak do nápadu mohou, ale nemusí investovat.

Pořad má 13 dílů, v každém vystoupí pětice uchazečů o peníze. Sami žadatelé si řeknou, kolik peněz potřebují a za jaký podíl. Částka, o kterou si "podnikatel" řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze.

Do druhé řady se můžete přihlásit na stránkách České televize.

Pravidla naleznete ZDE.

Martu Novákovou zajímá marketingový záměr. V tom Buchta bohužel nemá jasno. Okamurovi se projekt zamlouvá, ale vidí určité nedostatky: "Samozřejmě je potřeba to ještě doladit. Hlavně, jak silný má být ten větrák, aby odsával vše, protože myslím, že vše odsáto nebude." O síle větráku Buchta už přemýšlel. Sílu odvětrávání zkoušeli pomocí dýmovnice, takže tenhle problém mají podchycený.

Tomio Okamura se ptá na prodejní cenu. "Nám to vychází od 2 500 do 3 000 korun i s prací a s dopravou na místo," kalkuluje Buchta. Tři tisíce korun za odstraňování zápachu se zdá investorům hodně. Jak říká Ondřej Bartoš, tento produkt nejde zabalit a prodávat ve velkém. "Obávám se, že je to nepatentovatelné. Domnívám se, že z toho nikdy nemůže být produkt, a tudíž pro investora tam není návrat," vzdává se své šance investovat Ondřej Bartoš.

Okamurovi se zdá projekt velmi chytrý, ale podle něj to využije pouze vícečlenná rodina. Buchta ho vyvádí z omylu: "S tím nesouhlasím. Na zápach nemá vliv, jestli chodí na toaletu jeden nebo více lidí. Já jsem žil dlouho v paneláku, tak vím, že je cítit hodně zápachu z toalet." Okamura přiznává, že problém je tedy širší, než čekal.

Ivan Pilný označuje myšlenku za skoro geniální. Nechápe, jak to, že Buchtovi kamarádi jsou první, kdo na jednoduché odvětrávání přišel. Avšak v tom nevidí budoucnost z toho důvodu, že nejde o nějaký produkt či konkrétní službu. "Prostě je to naprosto neuchopitelné," říká Pilný.

na přehled investorů se podívejte v naší infografice

Okamurovi vadí, že Buchta nepřišel s nějakým průzkumem ohledně zájmu o odstranění zápachu nebo s přesným cenovým výpočtem projektu.

"Víte, já se živím výrobou piva. Nedovedu si představit, že bych si ke své práci dělal průzkum tady pro to. Z toho důvodu jsem chtěl využít možnost oslovit vás," obhajuje se Buchta.

Vladislavu Buchtovi peníze investoři nedali. Ale třeba se s jeho odvětráváním zanedlouho na toaletách setkáme. Ondřej Bartoš dokonce vymyslel lepší jméno než Makáto, Vladislavova vrtulka.

V úterý na čt 1 ve 21:45 uvidíte:

Alena Půlpánová - využití lupiny v kuchyni a k výrobě potravin, 1 287 300 korun, 20% podíl
Vladislav Buchta – odstranění zápachu z WC, 400 000 korun, 20% podíl
Jaroslav Meeuwsen - odchov kozorožce horského, 1,5 milionu, 50% podíl
Pavel Trčala – kyslík v plechovce, 800 000 korun, 40% podíl
Hana Laila Fatima Kotálová - taneční terapie, 500 000 korun, 15% podílNejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Kurzy.cz Klienti České pošty si stěžují, že pošta není schopna doručit balíky na určenou adresu, přestože klient doručení zaplat...

Najdete na iDNES.cz