Den splatnosti výplaty

  • 2
Zaměstnavatel nám poukazuje mzdy na účty. Má zajistit, aby tam peníze byly ve výplatní den? Co když mi nevyhovuje, že zaměstnavatel poukazuje mzdu až v den splatnosti výplaty?

R. Tomášek, Plzeň

V případě vyplácení mzdy či platu na účet je zaměstnavatel podle zákona o mzdě i zákona o platu povinen zabezpečit poukazování mzdy či platu zaměstnance na jeden jeho účet vedený u peněžního ústavu. Termín výplaty je zachován, jestliže zaměstnavatel nejpozději v pravidelném výplatním termínu poukáže mzdu či plat ze svého účtu na účet zaměstnance. Zákon tedy nestanoví, že mzda či plat mohou být připsány na účet zaměstnance ve výplatním termínu. Stanoví pouze, že mzda musí být v tomto termínu poukázána z účtu zaměstnavatele. Tato úprava platí od 1. 1. 2001. Změna spočívala v tom, že mzda či plat musely být ve výplatní den připsány na účet. Oproti vyplácení mzdy či platu v hotovosti je tu tedy jistá nevýhoda, protože při vyplácení v hotovosti je povinností zaměstnavatele vyplácet mzdu či plat ve výplatním termínu na pracovišti.

Jestliže však zaměstnavatel neposkytne zaměstnanci mzdu či plat řádně a včas, má zaměstnanec v obou případech nárok na úroky z prodlení. V případě, že zaměstnavatel poukazuje mzdu či plat na účet zaměstnance až v den splatnosti výplaty, tedy ve výplatním termínu, a zaměstnanci to nevyhovuje, může požádat zaměstnavatele o změnu způsobu vyplácení. Nechá si pak vyplácet mzdu či plat hotově na pracovišti v řádném výplatním termínu. Zaměstnavatel totiž nemůže zaměstnance k vyplácení mzdy či platu formou poukazování na bankovní účet nutit, protože bezhotovostní výplata je výjimkou obecné zásady, že mzda či plat se vyplácejí na pracovišti a v pracovní době. Taková forma vyplácení je podmíněna žádostí zaměstnance. Tuto žádost může vzít zaměstnanec kdykoliv zpět a vrátit se ke klasickému způsobu vyplácení mzdy či platu.