Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deregulace nájemného od 1.1.2013

  12:20aktualizováno  12:20
Od 1.1.2013 začíná platit plná deregulace nájemného také v Praze, u krajských měst a v některých obcích Středočeského kraje. Dosavadní zkušenosti však ukazují, že se nebude konat žádná velká revoluce ve změně nájmů.
Deregulace nájmů se bude týkat i mnoha panelových bytů.

Deregulace nájmů se bude týkat i mnoha panelových bytů. | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Poslední fáze deregulace nájemného se týká Prahy, Českých Budějovic, Plzně, Karlových Varů, Liberce, Hradce Králové, Pardubic, Jihlavy, Brna, Olomouce a Zlína a dále obcí Středočeského kraje s počtem obyvatel nejméně 10.000 (podle stavu k 1. lednu 2009).

Základ v občanském zákoníku

Deregulace má základ v zákonu č. 132/2011, kterým se mění zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník a zákon č. 102/1992 Sb. Tento zákon vstoupil v platnost dne 25.5.2011. Úplná deregulace nájemného však byla pro výše uvedená města v důsledku tzv. přechodného ustanovení tohoto zákona odsunuta až na 1.1.2013.

Čl. II odst. 5 zákona č. 132/2011 Sb.

U bytů v hlavním městě Praze, v obcích Středočeského kraje s počtem obyvatel k 1. lednu 2009 vyšším než 9 999 a městech České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary, Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Jihlava, Brno, Olomouc a Zlín se ustanovení § 696 odst. 2 až 4 občanského zákoníku, ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, použije od 1. ledna 2013.

Nové znění zákona vychází primárně z toho, že nájemné by mělo být ve výši v místě a čase obvyklé, přičemž platí, že pokud se nájemce a pronajímatel bytu nedohodnou, rozhodne o výši nájemného soud. Zákon upravuje nejenom možnost pronajímatele požadovat zvýšení nájemného, ale i možnost nájemce požadovat jeho snížení.

§ 696 Občanského zákoníku

(1) Nájemné při uzavírání nájemní smlouvy nebo změna nájemného v průběhu trvání nájemního vztahu se sjednává dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem, nestanoví-li tento zákon nebo zvláštní právní předpis jinak.

(2) Nedošlo-li ke sjednání nájemného dohodou, může pronajímatel písemně navrhnout nájemci zvýšení nájemného. Souhlasí-li nájemce s návrhem na zvýšení nájemného, zvyšuje se nájemné počínaje třetím kalendářním měsícem od doručení návrhu. Nesdělí-li nájemce pronajímateli písemně do dvou měsíců od doručení návrhu, že se zvýšením nájemného souhlasí, má pronajímatel právo navrhnout ve lhůtě dalších tří měsíců, aby výši nájemného určil soud. Soud na návrh pronajímatele rozhodne o určení nájemného, které je v místě a čase obvyklé. Výši nájemného soud určí ke dni podání návrhu soudu.

(3) Soud může rozhodnout podle odstavce 2 také v případě nájmu, kde bylo nájemné sjednáno dohodou, a jde o nájem na dobu neurčitou, jestliže došlo k podstatné změně okolností, z nichž při sjednávání nájemného pronajímatel nebo nájemce vycházel.

(4) Navrhuje-li nájemce snížení nájemného, použijí se ustanovení odstavců 2 a 3 obdobně.

(5) Ustanovení odstavců 2 až 4 se nepoužije pro určení nájemného u družstevního bytu.

(6) Nedohodne-li se pronajímatel s nájemcem jinak, způsob výpočtu úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu a způsob jejich placení stanoví zvláštní právní předpis.

Praktická příručka vám může pomoci

Ministerstvo pro místní rozvoj, do jehož kompetence tato problematika spadá, připravilo ve spolupráci s Občanským sdružením majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR a Sdružením nájemníků ČR praktickou příručku vysvětlující přechod na smluvní – deregulované – nájemné. Celou příručku si můžete stáhnout zde. Na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj dále můžete nalézt cenovou mapu nájmů.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že připojení na pult centrální ochrany objektu snižuje cenu pojištění domácnosti?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

(ilustrační snímek)
Jmenováni tři noví předsedové okresních soudů

Ministryně spravedlnosti dnes jmenovala tři nové předsedy okresních soudů.   celý článek

Státní znak (ilustrační foto).
Veřejná diskuze k proceduře narovnání

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyzval veřejnost k účasti ve veřejné diskusi o Oznámení o proceduře narovnání. Lhůta pro podání připomínek končí dnem...  celý článek

Státní znak (ilustrační foto).
Server justice.cz ochromila chyba systému

Pravděpodobně jste zaznamenali výpadek serveru www.justice.cz, kde je dostupný mj. obchodní rejstřík, insolvenční rejstřík apod. Problémy v centrální síti...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

PRAGMA personální agentura s.r.o.
Samostatná/ý účetní

PRAGMA personální agentura s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.