Desatero investora od KCP

(Jak postupovat a čeho se vyvarovat)

Ani nejdokonalejší právní předpisy nemohou plně zabránit podvodům. Komise pro cenné papíry (KCP) se snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro čestné, poctivé a kompetentní chování firem, které podléhají jejímu dozoru. Komise prověřila licence všech investičních společností a obchodníků s cennými papíry.

Opatrnost a informovanost investorů není možné ničím nahradit!

Následující pokyny představují několik základních doporučení, která by investoři měli vždy brát v úvahu:

  • Nejednejte s firmou, která nemá patřičné povolení. Taková firma nepodléhá dozoru KCP a navíc se dopouští nezákonné činnosti. Pokud máte pochybnosti, obraťte se na KCP, která Vám podá příslušné informace.
  • Nekupujte investice nabízené v nevyžádané poště nebo po telefonu neznámým volajícím, ani se nenechejte obchodníkem k nakoupení investic přemluvit. Dříve, než uděláte konečné rozhodnutí, obstarejte si písemné informace a dbejte na to, abyste jim porozuměli. Pokud máte jakékoli obavy či nejasnosti, obraťte se na odborníka.
  • Neinvestujte do něčeho, čemu nerozumíte. Poraďte se s odborníky. Čtěte informace ze všech dostupných zdrojů (odborná literatura, denní tisk, odborné časopisy, Internet…). Věnujte pozornost i zdánlivým maličkostem.
  • Neočekávejte, že se Vám investované peníze určitě vrátí. Důkladně prověřte všechny investice, které nabízejí předem stanovený výnos. Ujistěte se, že rozumíte tomu, co takové investice nabízejí a za jakých podmínek.
  • Nedůvěřujte lákavým nabídkám rychlého zisku nebo neobvykle vysokých výnosů. Vysoké výnosy obvykle znamenají vysoké riziko! Zní-li nabídka až neskutečně dobře, nejspíše neskutečná je. Nezapomeňte, že lákavé výsledky investování v minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů.
  • Zvažte svůj postoj k riziku. Různé investice přinášejí různý stupeň rizika. Vadilo by Vám, kdyby hodnota Vašich investic klesla?
  • Uvědomte si, co je Vaším cílem. Udržet krok s inflací? Dosáhnout co největšího zhodnocení svých peněz? Přemýšlejte také o tom, jak dlouho si můžete dovolit své peníze blokovat, tedy nemít k dispozici - investice jsou většinou střednědobé nebo dlouhodobé.
  • Porovnávejte výši poplatků. Jsou rozumné? Odpovídají těm, které si účtují jiné firmy?
  • Předpokládejte, že osoba, která Vám poskytuje rady, nemusí být nestranná. Zeptejte se, zda pro společnost pracuje nebo zda je s ní určitým způsobem svázána, i když to může jen znamenat, že doporučuje produkty firmy, která ji zaměstnává.
  • Dělejte si poznámky ze všech diskusí a jednání, která s příslušnou firmou vedete. Pečlivě uschovejte kopie veškeré korespondence a dokumentů.