Desatero levnějšího telefonování

Chystáte se na dovolenou, ale bez mobilního telefonu si ji nedokážete představit? Může se stát, že po návratu budete nemile překvapeni z výši účtů, které budete muset zaplatit. Chcete předejít nepříjemnému překvapení?

1. Vyberte nejlevnějšího operátora

Ve většině zemí máte na výběr z několika operátorů. Při přejezdu hranic se vám na displej telefonu dostane automaticky jeden z nich. Ten může, ale nemusí být nejvýhodnější. Je proto dobré před cestou porovnat ceny, a to za volání i SMS. Eurotel, Oskar i T-Mobil je uvádějí na svých internetových stránkách. Oskar nabízí i „roamingovou kalkulačku“, která za vás spočítá, kolik zaplatíte celkem za zadaný počet provolaných minut a krátkých textových zpráv.
Zároveň se informujte, nejlépe na zákaznické lince domácího operátora, zda v oblasti vaší dovolené, má vybraný operátor pokrytí.  

2. Zjistěte, zda nenabízí operátor výhodnější službu v rámci letní nabídky

Před prázdninami se často díky konkurenci objeví výhodnější nabídky volání ze zahraničí, například v rámci různých „balíčků“ či programů.

3. Pozor na přejezdy hranic

Ještě na českém území může v příhraničí vytlačit cizí operátor tuzemského. Než zavoláte, zkontrolujte si displej.

4. Ať vám nikdo zbytečně nevolá

V zahraničí se platí i příchozí hovory. A mnohde mohou být dokonce dražší než odchozí.

 Ve které zemi lze strávit prázdniny nejlevněji?  Více ZDE.

5. Zrušte si na dobu dovolené hlasovou schránku

Pokud se vám někdo dovolá do hlasové schránky, platíte za to podobně, jako byste hovor přijali. A platíte samozřejmě i za vyzvednutí vzkazu. 

6. Spíše než volání používejte SMS

Krátké textové zprávy jsou také sice několikanásobně dražší než v tuzemsku, ale pořád mnohem levnější v porovnání s hovorem. 

7. Delší hovory se vyplatí z pevné linky

Například s kartou X nebo službou Telekonto Českého Telecomu lze ušetřit v porovnání s mobilem i několikanásobné částky.

8. Volejte raději z telefonu s tarifem

Volání z předplacených mobilních telefonů (Go, Oskarta, Twist) je dražší. Pokud máte v rodině oba typy programů, tedy předplacený a tarifní, vezměte si s sebou raději telefon s tarifem.

9. Zkuste místní předplacenou kartu

Zjistěte, kolik by stálo volání pomocí předplacené karty některého z tamních operátorů. Například při telefonování ze Slovenska se ji vyplatí pořídit, podobně jako v některých přímořských evropských zemích. 

10. Funguje v zahraničí váš přístroj a nabíječka?

Aby vám mobilní telefon v zahraniční k něčemu byl, měli byste před odjezdem ověřit, zda v dané zemi bude váš typ fungovat. A také jestli bude v místní elektrické síti použitelná nabíječka. První si můžete ověřit například u vašeho mobilního operátora, informace o nabíječce by měly být součástí údajů o přístroji a jeho příslušenství. V rámci Evropy by obvykle neměl být s výbavou problém. Potíže mohou nastat například na americkém kontinentě. Pro tento případ je možné si přístroj pronajmout.

Také vám dělá dobře pohled na přeškrtnuté ceny, které signalizují podstatné slevy? Tak to jste ideálními kandidáty na zájezd na poslední chvíli. Více čtěte ZDE.