Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset chyb, které zkazí kariéru

aktualizováno 
Chcete být úspěšní zaměstnanci? S dobrým platem, slibně se vyvíjející kariérou? Poradíme vám, čeho se vyvarovat, abyste to zvládli.

Pokud přemýšlíte o kariéře, vyvarujte se zbytečných chyb. | foto: Profimedia.cz

Někteří možná při budování kariéry nehrají zrovna s čistými kartami. A možná jim to vychází. Jenže každé "cinknuté“ eso v sobě nese riziko do budoucna. Někdo odhalí, že jste stavěli na vratkých a šizených základech. A i když neodhalí, stejně nakonec může všechno skončit krachem. Prostě nebudete na své těžce vydobyté místo stačit. Nedovedly vás k němu vaše schopnosti, nýbrž podraz nebo chování, za které by se musel stydět nejen Vinnetou. Jaké chyby vám mohou pokazit kariéru?

1. Strach ukázat, co umíte
Možná toho hodně znáte, umíte a rozumíte spoustě věcem, ale pokud nevíte, jak se "prodat“, úspěšná kariéra vás mine. Obavy z toho, abyste se nepřechválili a nepřecenili a abyste nezklamali očekávání svých nadřízených, vám mohou zbytečně uškodit. Je lepší trochu se pochválit a pokusit se ji překonat. Můžete získat nejen dobré místo, ale i důvod se zlepšovat. Jestliže například řeknete při přijímacím pohovoru, že se domluvíte anglicky, ač znáte svoje "velké mezery“, budete mít nový cíl: rychle mezery zaplnit.

2. Lhaní snižuje důvěryhodnost
Lež má krátké nohy, to je klišé jako hrom, v profesním životě však opravdu platí. Okolo vás je mnoho lidí, kteří vás mohou při lži nachytat, a existuje spousta příležitostí, jak vám ji dokázat. V zaměstnání nejste na schůzi dobročinného spolku, kde můžete, pokud vám to svědomí dovolí, tvrdit bez uzardění, že každý týden pečete nový druh koláče/posečete a pohnojíte celou zahradu. Když se lež provalí v zaměstnání, rázem se z vás stává, alespoň na čas, nedůvěryhodná osoba, reputaci si budete napravovat dlouho. Možná už jednou provždy nad vámi bude svítit červená kontrolka: pozor, lhal/a.

3. Zatloukání chyb
Chybu může udělat každý, v zaměstnání i v osobním životě. Jde o to, jak se s ní vypořádat. Zamést ji pod stůl a dělat, že se nestala, je stejně špatné jako ji hodit na někoho jiného. A chtít ji tutlat a napravit vlastními silami, aby to vypadalo, že se nic nestalo? Tak i na to pozor, vzpomeňte na pracovníka jedné francouzské banky, jehož chyba a její "náprava“ stála zaměstnavatele miliardy. Chybu je nejlepší nadřízenému přiznat a rovnou navrhnout její řešení.

4. Přivlastňování si výsledků práce jiných
To je docela rozšířený nešvar. U nadřízených vám možná krátkodobě přinese zisk, ale u kolegů? Nebudou vás mít rádi, nebudou vám důvěřovat, možná se dočkáte i nějakého naschválu a brzy se ocitnete mimo kolektiv. V takovém prostředí se dlouhodobě pracovat nedá.

5. Sliby, které nemůžete splnit
Možná jste to už zažili: sedíte u šéfa na poradě, on vás pochválí a začne přidělovat další práci. Vy, povzneseni předešlým úspěchem, máte pocit, že zvládnete všechno. A slíbíte i to, co nemůžete splnit. Výsledek? Důvěra ve vás klesne, příště vás šéf nepochválí, naopak...

6. Podlézavost uškodí u kolegů
Podlézavost je protivná všem okolo, vašim kolegům i nadřízeným, pokud zrovna netrpí patologickým nadbytkem ješitnosti. Pochválit novou kravatu nebo kostým ano, ale rovnou je pomáhat vybrat? Rozhodně ne. Nabízet se, že vyzvednete šéfové dítě ze školky, každý den před příchodem nadřízeného postavit na jeho stůl hrnek s kávou a čerstvé květiny, pokud to zrovna není v náplni vaší práce? Zapomeňte. Vzpomínáte na Hujera a jeho švestičky z komedie Marečku, podejte mi pero? Nedopadl zrovna nejlíp...

7. Obcházení nadřízených
Tak trochu opak podlézavosti. Ani obcházení nadřízených i jiných kolegů se nevyplatí. Myslet si, já všechno udělám nejlíp, proč se s někým radit, někomu oznamovat, někoho informovat... Počkejte si na větší samostatnost, až vás povýší. Tahle cesta však k vyššímu postu zpravidla nevede.

8. Pomlouváte? Zůstanete osamocení
Pomluvy a intriky do dobře fungujícího kolektivu nepatří. Možná vám krátkodobě prospějí a díky nim dosáhnete obliby u nadřízených, spolčíte se s kolegou, který vám může pomoci profesně vyrůst, ale dlouhodobě jste na nejlepší cestě zůstat osamocený a přinucený hledat si nové místo.

9. Hádky jen výjimečně
Hádka někdy pročistí vzduch. Když se jí obě strany nakonec zasmějí, není častá a vzejde z ní třeba užitečný nápad, lze ji tolerovat. Ovšem pověst hádavého člověka vám postupně zavře dveře ke kolegům i nadřízeným. Budou se vás bát. Kdo by se rád bavil s neurotikem...

10. Neochota otráví kolegy
Zaměstnanec, který vše dělá s "kyselým“ obličejem a do práce se zrovna nežene, není pro zaměstnavatele žádná výhra. Až bude mít možnost, vymění ho za ochotnějšího. Anebo s ním nebude počítat pro další úkoly, zůstane navždy "bezejmenným“ zaměstnancem.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE / PŘEDÁK

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz