Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset kroků k daním bez chyb

aktualizováno 
Daňové přiznání. Nechce se vám do něj, ale stejně mnohé z vás nemine. Ještě je čas se připravit na jeho vyplňování. I člověk, který vidí formulář poprvé, to může zvládnout bez problémů a chyb. Poradíme vám jak.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Uvařte si kávu, pusťte si oblíbenou hudbu, vezměte čistý papír a tužku. Jste na dobré cestě, aby se vám podařilo spočítat své daně.

1. krok: Opravdu musím?

Ubezpečte se, že daňové přiznání skutečně musíte podávat. Nevyhnete se mu, když si chcete snížit daně o úroky z hypotéky a jestliže se rozhodnete společně danit s manželem či manželkou. Budete ho vyplňovat pokud jste podnikatelé a vaše příjmy přesáhly 15 tisíc korun za rok nebo jste ve ztrátě. Tiskopis vyplňují i zaměstnanci, kteří si přivydělali ke mzdě více než šest tisíc korun. Avšak pozor, do těchto příjmů se nezahrnují příjmy již zdaněné zvláštní sazbou, například honoráře do tří tisíc korun za měsíc z jednoho zdroje nebo příjmy od daně osvobozené, například příležitostné příjmy v celkové výši do dvaceti tisíc korun za rok.

2. krok: Společně, nebo sami?

Rozmyslete si, zda je pro vás výhodné společné zdanění manželů. Vyplatí se především rodinám, kde jeden z partnerů má vysoký a druhý nízký příjem. Lze tak ušetřit až desetitisíce ročně. Pokud společné zdanění využijete, musíte podat daňové přiznání oba vždy každý za sebe.

3. krok: Opatřete si vše potřebné

Abyste dokázali správně spočítat daň, musíte mít potřebné doklady. Pokud jste zaměstnaní, vyzvedněte si potvrzení o zdanitelných příjmech. Budete potřebovat i potvrzení o studiu dětí, příjmech partnera, úrocích zaplacených hypotéční bance a stavební spořitelně a částkách daných do penzijního fondu a životního pojištění.

4. krok: Sežeňte si formulář

Na finančním úřadě si vyzvedněte tiskopis daňového přiznání. Můžete si ho také vytisknout z internetu. Najdete ho například
na adrese dane.idnes.cz nebo www.mfcr.cz.

5. krok: Směle do toho

Na formulář daňového přiznání prozatím zapomeňte. Lepší je všechny údaje soustředit nejprve na čistém papíře. A za pomoci selského rozumu, bez bázně z kolonek, začněte počítat.

6. krok: Neošiďte se

Ujasněte si, které příjmy musíte zdanit a jaké výdaje od nich můžete odečíst. Co můžete odečíst z příjmů? Všechny výdaje související s podnikáním, a to skutečné nebo paušální podle zákona. Paušály se oproti minulému období zvýšily. Například u řemeslných živností stouply z 25 na 60 procent. Paušální náklady mohou odečítat nejen podnikatelé, ale i zaměstnanci od přivýdělků, například z pronájmu, autorské činnosti. Nezapomeňte na odčitatelné položky, mezi které patří zaplacené úroky z úvěrů na bydlení, příspěvky penzijnímu fondu či životní pojišťovně, dary na charitu nebo odborové příspěvky. Základ daně snižují i takzvané nezdanitelné položky, například na „poplatníka" nebo manžela/ku s nízkými příjmy. Pozor: zmizela nezdanitelná částka na děti, nahradila ji sleva na dani.

7. krok: Počítejte, počítejte

Máte všechny údaje potřebné pro výpočet daně. Nejdříve sečtěte jednotlivé příjmy a od nich odečtěte vše, co odečíst lze. Z daňového základu zaokrouhleného na celá sta dolů vypočtěte podle tabulky, kterou najdete například v pokynech k daňovému přiznání nebo v zákoně, daň. Nezapomeňte si z ní odečíst za každé dítě šest tisíc korun. Výslednou daň porovnejte se
zaplacenými zálohami.

8. krok: Hledejte, pátrejte

Nyní máte čísla, pro která je třeba najít příslušné kolonky. Nenechte se znervóznit a odradit složitě vypadajícím formulářem.  Návod, kde je hledat a co do nich vepsat, je v pokynech přiložených k daňovému přiznání. Nebo se poraďte na finančním úřadě.

9. krok: Podepište se

Nezapomeňte, že se formuláře na několika místech podepisují. Dbejte také na správné vyplnění čísla účtu, na který má finanční úřad poslat případný přeplatek daně.

10. krok: Vzhůru na úřad

Podejte daňové přiznání co nejdříve, i když máte termín do 31. března, abyste měli dost času opravit případné chyby bez sankcí. Daň nemusíte platit současně s podáním daňového přiznání. Tiskopis odevzdejte co nejdřív, ale zaplatit můžete až těsně před koncem března.

Chcete vyzrát na daně a ušetřit? Kalkulačku pro výpočet výhodnosti společné zdanění, daňový kalendář naleznete na stránkách DANE.IDNES.CZ.

9 RAD: Jak zvládnout bez potíží společné zdanění

1. Dítě je podmínkou

 • Důležitým předpokladem pro uplatnění společného zdanění je, že s vámi žije dítě, které živíte. Potomek však nemusí být vlastním dítětem obou partnerů, ale třeba jen jednoho z nich.

2. Manželství prokazujete prohlášením

 • To, že jste manželé a pečujete o dítě, potvrzujete podpisy a čestným prohlášením přímo v daňovém přiznání. Finanční úřad si u vás uvedené skutečnosti může ověřit.

3. Obstarejte si správné tiskopisy

 • Pro vyplnění daňového přiznání budete potřebovat formulář, který najdete na finančním úřadě nebo si ho vytisknete z internetu. Najdete ho například na dane.idnes.cz nebo www.mfcr.cz.

4. Jeden formulář nestačí

 • Abyste mohli uplatnit společné zdanění, musíte vyplnit oba dva formulář daňového přiznání. Nemusíte ho však odevzdávat v jeden den a společně, stačí dodržet stejný termín odevzdání a to buď do 31. března nebo do 30. června v případě, že využijete služeb daňového poradce. Pokud máte různá místa trvalého bydliště, musíte napsat čestné prohlášení o tom, že bydlíte spolu a oba ho přiložte k přiznání.

5. Sežeňte doklady o studiu dětí

 • Pokud s vámi bydlí student, kterému už bylo 18 let, ale ještě nedovršil 26 let, budete potřebovat potvrzení o jeho studiu.

6. Pamatujte na kopie dokladu

 • Všechny doklady, které přikládáte k daňovému přiznání přikládáte, si okopírujte. Potvrzení o výši příjmů obou a studiu dětí dejte k oběma daňovým přiznáním. V originále k tomu, ke kterému se vztahuje, v kopii k partnerovi.

7. Nezapomeňte na odpočty za partnera

 • Pokud si chcete snížit daňový základ o odpočitatelnou položku na partnera, nesmí jeho roční příjem přesáhnout 38 040 korun. Pozor však na to, že mateřská, která se do příjmů počítá, bývá různě vysoká, takže v souhrnu můžete tento limit překročit a odpočet pak není možný.

8. Požádejte o přeplatek

 • Nezapomeňte požádat vyplněním správné rubriky ve formuláři o vrácení přeplatku daně. Dávejte pozor na uvedení správného čísla účtu a zaškrtnutí příloh, které k přiznání přidáváte.

9. Nechte si formuláře orazítkovat

 • Než ponesete vyplněné daňové přiznání na finanční úřad, udělejte si pro sebe jeho kopii. Nechte si na úřadě potvrdit všechny stránky kopie formuláře a uschovejte je na místo, kde je pak najdete při případném dalším jednání s finančním
  úřadem.

Jaké na vás čekají novinky v daních si přečtěte
v našem aktuálním tématu Daně bez chyby.

Zabýváte se již daňovým přiznáním, nebo to necháváte na poslední chvíli? S kým se radíte, pokud si nejste jisti správností svých postupů? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Peníze od státu: kdy máte nárok na porodné, přídavky i daňové úlevy

Ilustrační snímek

S dětmi se dá ušetřit. Rodiče, kteří vydělávají a platí daně, mohou využít úlevy při platbách daně z příjmů. A rodiče s...

Od narození do maturity stojí dítě až tři miliony. Jak to ustát?

Ilustrační snímek

Vychovat dítě je jeden z největších finančních závazků. Už samotné narození potomka výrazně ovlivní rodinný rozpočet po...

Vyznáte se v reklamacích? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Pokud krátce po nákupu zjistíme, že náš nový fén, vysavač či rádio fungují s poruchami nebo nefungují vůbec, máme jako...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.