Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset procent téměř bez rizika

aktualizováno 
Nizozemská finanční skupina s oranžovým lvíčkem ve znaku, která operuje na našem trhu již od začátku devadesátých let, v současné době útočí na vaše peníze novou akcí. Ti, kdo si otevřou do konce května letošního roku Oranžové konto, získají tisícikorunovou prémii.
Samotné Oranžové konto je spořící účet bez výpovědní lhůty, který, ač se povahou blíží spíše běžnému účtu, nabízí zhodnocení, dosahující výše krátkodobých termínovaných vkladů. Vaše finance jsou zde totiž zhodnoceny úrokovou sazbou 3,5%. 

Pokud si spočítáte, kolik vám vydělá minimální uložená částka 50 000 ještě se zmíněnou tisícikorunou za tři první měsíce, zjistíte, že máte šanci dosáhnout částky 51 222 korun, tedy čisté zúročení 9,8% p.a.. Dostanete se tedy výš, než kolik vám mohou nabídnout termínované vklady, podílové fondy či hypoteční zástavní listy. Škoda, že nelze využít tohoto zúročení déle než jen po tři první měsíce. Pokud se rozhodnete nechat zmíněných 50 000 korun na účtu celý rok, vyděláte 2 271 korun, čímž dosáhnete zhodnocení 4,54%.

ING se skutečně snaží a vybavila svůj produkt opravdu silnými zbraněmi. Oranžové konto totiž nabízí vedle výhodné úrokové sazby ještě nulové poplatky za zřízení a vedení účtu a zdarma jsou také veškeré transakce, které budou na účtu provedeny. Motivací pro budoucí klienty banky je také odbourání omezení hranic minimálního vkladu, stejně jako minimálního zůstatku. Nicméně, je nutné si uvědomit, že se jedná čistě o doplňkové spořící konto. Proti využívání tohoto účtu jako účtu běžného pak hovoří několik důležitých specifik. Předně nejsou se zmíněným kontem spojeny žádné platební produkty, jakými jsou například platební karty. Současně také nemůžete převádět na Oranžové konto z jiných účtů, než které jsou zaregistrovány na vaše jméno. Posledním bodem, který hovoří proti je pak minimální vybíraná částka, která činí 10 000 korun. Pokud by byl váš zůstatek menší, museli byste vybrat vedle zamýšlené částky částku celou. Jak vidět, Oranžové konto nelze v žádném případě používat jako jediný účet.

Chcete-li se dozvědět více o termínovaných vkladech, další informace naleznete ZDE.

ING se tímto produktem jistě dotkla konzervativních obyvatel, kteří nechávají své peníze ležet na běžných účtech, místo toho, aby je zhodnotili jakýmkoli druhem investice. Tím, že nejsou u Oranžového konta zpoplatněny transakce a klienty neomezuje ani výpovědní lhůta, nechává ING klientům otevřená vrátka pro operativnější využití peněz, uložených na výhradně spořícím Oranžovém kontu. Ovšem pozor na převody malých částek na toto konto a zpět. Musíte si uvědomit, že za převod peněz si vaše současná banka jistě zaplatit nechá. Nejprve zvažte, zda by se vám nevyplatilo využít některý ze spořících produktů vaší banky, na něž vás převody vyjdou mnohem levněji (převody v rámci jedné banky bývají zvýhodněny).

Ačkoli je tato nabídka vcelku výhodná, má jisté pihy na kráse. V případě, že si zmíněné konto opravdu zřídíte za požadovaných podmínek,  nedostanete proklamovaných tisíc korun, ale pouze 850 Kč. Zmíněná tisícikoruna vám totiž bude zdaněna. Tento fakt se z leckteré reklamy nedozvíte. Nadšení z výhodnosti této nabídky vám také může zkazit další okolnost, která není na první pohled viditelná. Jde o to, že zmíněných tisíc korun nedostanete, pokud nebudete mít na Oranžovém kontu nejméně 50 000 korun po dobu tří měsíců. Kolik lidí však volně disponuje touto nebo vyšší částkou bez toho, aby ji už dávno neinvestovala?

Související článek na téma Oranžového konta naleznete ZDE.

Tato kampaň není jediná, kterou nás ve spojení s Oranžovým kontem oslovila. Zhruba před půl rokem propagovala společnost ING stejný produkt, ovšem ne s úrokovou sazbou 3,5%, nýbrž s úrokem 4,2%. Jaká bude situace za dalších šest měsíců?  Nesníží se úroková sazba znovu?

A ještě drobná rada na závěr. Pokud chcete vydělat na Oranžovém kontu co nejvíce, oběhněte své babičky, dědečky a další příbuzné a přimějte je, aby si zřídili spořící účet u ING. Nabídka se totiž vztahuje jen na jeden účet daného klienta.

Jak na vás působí Oranžové konto? Vidíte v něm reálnou šanci, jak zhodnotit své volné peníze při výši částek, které jste schopni uvolňovat? Těšíme se na váš názor.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Bankéř České spořitelny: George letos čeká na milion klientů, Servis24 končí

"Pro běžné klienty a drobné živnostníky chceme Servis24 vypnout do konce tohoto...

Česká spořitelna letos spustila nové internetové bankovnictví nazvané George. Novinku již aktivně využívá přes 400...

SONDA: Má dostupnost bydlení řešit stát? Co říká historie a odborníci

Blok celkem čtrnácti činžovních domů v Praze na Letné, známý jako Molochov,...

Vlastní bydlení má dnes v Česku 61 procent lidí, v nájmu žije jen 24 procent Čechů, v družstevním bytě 10 procent lidí...

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Kurzy.cz Americká centrální banka bude tento měsíc zvyšovat sazby. Jde o krok, který obecně bývá impulsem pro nákup „zasažené“ m...

Najdete na iDNES.cz