Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset procent za týden! Na jak dlouho?

aktualizováno 
Až desetiprocentního výnosu dosáhly v uplynulém týdnu akciové fondy a fondy fondů. Naproti tomu pokračoval propad na peněžním a dluhopisovém trhu, což rozšířilo záporné výnosy u některých fondů peněžního trhu o další, již čtvrtý, týden. Jak dlouho porostou akcie a proč nejbezpečnější fondy končí v červených číslech?

Uplynulý týden přinesl nejedno překvapení. Největším impulsem pro finanční trhy bylo bezpochyby zahájení války s Irákem. Nejistota z trhů částečně vymizela a ty zažily nebývalou aktivitu a pohyb v cenách. Ropa spadla pod 27 dolarů za barel, na nejnižší úroveň v tomto roce, zlato pokleslo, dolar posílil a akciové trhy poskočily i o dvojciferná čísla nahoru.

 

Ačkoli trhy v Evropě, Americe i v Asii výrazně posilovaly – DAX +12,97 %, S&P 500 +7,51 %, FTSE +7,2 %, Nikkei +4,1 % – český trh si za uplynulý týden připsal nevýrazných 1,42 % (měřeno indexem PX-50). Slabý výsledek můžeme jednoznačně přiřknout na vrub nepříznivých makroekonomických zpráv. Revize hrubého domácího produktu za rok 2002 (růst HDP činil 2,0 % oproti 3,1 % v roce 2001) a snížení výhledu na letošní rok, hlubší schodek platební bilance, to vše přispělo k pesimismu na českém trhu.

 

Nová příloha o podílových fondech vám poradí, jak nejlépe nakupovat podílové fondy. Podílové fondy 2003 - klikněte ZDE

Nicméně uplynulý týden patřil akciovým podílový fondům. Jedna koruna v akciovém fondu se za poslední týden zhodnotila v průměru (průměr výkonností vážený velikostí celkových aktiv fondů) o 4,93 haléřů. Fondy fondů dosáhly ještě lepšího výsledku – průměrný nárůst o 7,73 %, když nejlepšího výsledku ze všech fondů dosáhl ISČS Globaltrend s 10,55 %.

 

Oproti akciovým jsou na tom fondy zaměřené na instrumenty s fixním výnosem o poznání hůře. Již čtvrtý týden v řadě zaznamenaly některé fondy peněžního trhu dokonce záporný výnos (ISČS Sporoinvest a Živnobanka Sporokonto). Tento neočekávaný výsledek je dán z menší části negativním vývojem na trhu dluhopisů, avšak nejvíce se na poklesu těchto dvou fondů podepsala situace okolo holandské společnosti Ahold, která přiznala, že nadhodnocovala zisky za roky 2001 a 2002. (O Aholdu si můžete přečíst zde - Ahold vytahuje kostlivce z účetních spisů, Akcie Ahold ztrácí na NYSE již 65 procent.) Pokles akcií Aholdu a snížení jeho ratingu znamenalo také šok pro dluhopisy jím emitované. Prudký propad cen těchto dluhopisů má na svědomí i propad fondů peněžního trhu. Podíl dluhopisů Aholdu v portfoliu fondu Živnobanka Sporokonto činil 3,1 %, u Sporoinvestu to bylo 2,85 %.

 

Obě investiční společnosti – ISČS i ŽB Trust ujišťují, že dluhopisy Aholdu nejsou špatnou investicí, a že se je vyplatí držet, neboť u Aholdu nehrozí riziko nesplacení závazků. (Dluhopisy jsou splatné až v roce 2005.) Proč vůbec české fondy nakupují i obligace nestátních subjektů, a to se splatností delší než jeden rok – podle metodiky UNISu musejí fondy peněžního trhu udržovat celkovou duraci portfolia pod úrovní 1.

Podrobné informace o podílových fondech naleznete v naší specializované sekci ZDE

 

Zařazením podnikových – tedy více rizikových, ale i výnosnějších – dluhopisů do portfolia si fondy peněžního trhu zajišťují vyšší výkonnost. Bez těchto investic by (v současné době) dosahovaly výkonnosti o několik desetin procenta ročně nižší. Zařadit do portfolia dluhopisy s delší splatností (a tedy i s durací) fondům peněžního trhu dovoluje samotná definice. Pokud mají fondy držet celkovou duraci pod 1, mohou do portfolia zařadit i dluhopisy s durací delší, aby s konečném součtu (v kombinaci s instrumenty s durací mnohem menší než 1) celková durace podmínku splňovala. Vyšší dosahovaný výnos je tak dosahován za cenu vyšší volatility kurzu českých fondů peněžního trhu. (Nutno dodat, že podobnou strategii má většina fondů peněžního trhu, které lze v ČR nakoupit. Striktně konzervativní fondů peněžního trhu je u nás minimum.)

 

Ve srovnání se zahraničím nejsou české fondy peněžního trhu výjimkou, i když v některých zemích jsou limity ještě přísnější. (Např. Lucembursko nebo USA, kde nesmí durace jednotlivých instrumentů u peněžního fondu přesáhnout 90 dnů.) Ačkoli trh na zprávu Aholdu zareagoval propadem, v dlouhodobém horizontu můžeme počítat s tím, že u dluhopisů tento propad nebude mít dlouhého trvání.

 

Obchodování podle UNISu

 

Z tabulky je zřejmý vývoj v oblasti podílových fondů – dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu ztrácejí, akciové nabraly dech. Otázkou zůstává, na jak dlouho.

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové J&T PERSPEKTIVA A 9,95% AKRO SVĚT -1,16%
ISČS EUROTREND 9,90% ISČS SPOROTREND 1,53%
AKRO mezinárodní akciový 9,03% ČPI Fond ropného a energet 3,32%
Dluhopisové IKS Plus bondový 0,68% 1.IN Dluhopisový fond -1,22%
ISČS TRENDBOND 0,39% ISČS BONDINVEST -1,14%
ČPI korp. dluhopisů 0,02% Živnobanka OF -0,82%
Fondy fondů ISČS GLOBALTREND 10,55%    
IKS fond fondů 10,48%    
1.IN Fond fondů 5,93%    
Peněžního trhu OPF AKRO OBLIGACE 0,31% ČSOB český peněžní trh -0,11%
ČSOB výnosový 0,04% ISČS SPOROINVEST -0,11%
ČSOB institucionální Euro peněžn 0,04% 1.IN Fond pen. trhu -0,09%
Smíšené AKRO mezinárod. balancovaný 6,77% 1.IN PIF -1,05%
AKRO Výnosový 6,29% Balancovaný f. nad., ŽB-Trust -0,49%
Pioneer Trust 4,86% ISČS F. řízených výnosů -0,20%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROBOND 217,1 ČSOB výnosový -659,4
IKS Dividendový 128,8 ISČS SPOROINVEST -155,8
IKS dluhopisový 85,1 IKS globální -108,4
Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vánoční pohlednice byly krásné, vzácné a drahé.
Vánoční pohlednice a novoročenky stávaly jako kilogram masa

Jako oko v hlavě opatruje historik Jaromír Polášek z frýdecko-místeckého Muzea Beskyd staré vánoční pohlednice a novoročenky. A není divu, vždyť kdysi stály...  celý článek

Ilustrační snímek
Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení poradců, aniž tušili, že poradci za svá...  celý článek

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Unipetrol - 3Q17 Preview
Unipetrol - 3Q17 Preview

Unipetrol – 3Q17 Preview Outstanding Macro Environment Continues Oil & Gas CURRENT PRICE CZK 345 CZECH REPUBLIC TARGET ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.