Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset rad investorům do podílových fondů

aktualizováno 
1) Určete si, jakou míru rizika jste ochotni přijmout – Investování je, narozdíl od spoření, spojeno s rizikem. Míru investičního rizika si ale můžete určit sami. Pokud budete investovat do fondu peněžního trhu či do dluhopisového fondu, riskujete pouze nulový či mírně záporný výnos z investice. Pokud nakoupíte podílové listy akciového fondu, riskujete ztrátu až do celkové výše vaší investice. Přijatému riziku odpovídá výkonnost fondu – fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy vynášejí řádově procenta, zatímco akciové fondy řádově i desítky procent. Určitý kompromis mezi rizikem a výkonností představují smíšené fondy a fondy fondů.

2) Ujasněte si, na jakou dobu chcete peníze investovat – Při výběru správného typu fondu je zapotřebí zvážit i to, kdy budete investované peníze potřebovat. Doba, na kterou chcete peníze investovat by měla převyšovat tzv. minimální investiční horizont fondu. Nejkratší investiční horizont mají fondy peněžního trhu (6 měsíců), následované dluhopisovými fondy (1,5-2 roky), smíšenými fondy a fondy fondů (3-4 roky) a akciovými roky (5 let).

3) Rozhodněte se, zda chcete investovat do domácího nebo zahraničního podílového fondu – Zahraniční podílové fondy jsou oproti domácím zatíženy nižšími daněmi a obvykle i nižšími poplatky za správu. Na druhé straně při investování v zahraničních fondech musíte většinou počítat s vyšší minimální vstupní investicí, vyššími vstupními poplatky a také s konverzí korun do zahraniční měny.

4) Ujasněte si, zda má mít váš fond ve svém portfoliu převahu domácích nebo zahraničních cenných papírů – Zatímco fondy sídlící v zahraničí investují výhradně do zahraničních instrumentů, domácí fondy investují jak do zahraničních tak i do českých instrumentů. Investováním ve více zemích a měnách fond snižuje teritoriální a měnové riziko, zároveň ale dochází k rozmělňování výkonnosti portfolia. Při rozhodování o tom, zda chcete investovat více v Čechách nebo v zahraničí bude záležet i na vaší osobní důvěře v český kapitálový trh.

5) Přečtěte si statut fondu – Největší pozornost pak věnujte těm částem, jež jsou věnovány investiční strategii fondu, maximálním vstupním a výstupním poplatkům a poplatkům za správu. Investiční strategie fondu by měla být co nejpřesněji definována a měla by zhruba odpovídat vaším představám. Vysoké poplatky snižují čistou výkonnost fondu, a proto je vhodné vybírat fondy s nejnižšími poplatky. Argument, že dražší fondy zaměstnávají lepší odborníky, byl empiricky vyvrácen a je tudíž irelevantní.

6) Zjistěte si informace o správci fondu – Prohlédněte si internetové stránky správce fondu. Úroveň stránek a především množství na nich uvedených informací svědčí o transparentnosti správce a jeho ochotě poskytovat podílníkům informace o jejich penězích. Zelená telefonická linka a pravidelné informování podílníků o vývoji fondu i trhu by měly být samozřejmostí.

7) Nehleďte příliš na výkonnost fondu v minulosti a na název fondu – Fondy, které se dnes umístí na vrcholu pomyslné stupnice výkonnosti, nemusejí v budoucnu toto umístění zopakovat. Na tuto skutečnost poukazují obvykle i prospekty fondů. Název fondu může být mnohdy zavádějící a nemusí odpovídat investičnímu zaměření fondu.

Další informace o podílových fondech:

Jaká rizika tyto investice skýtají, jaké výnosy slibují a kdo je u nás nabízí? Navštivte speciální přílohu PODÍLOVÉ FONDY 2002.

Hledáte detailní informace o podílových fondech? Navštivte sekci věnovanou podílovým fondům.

Zpět na hlavní téma Podílové fondy od A do Z se dostanete tudy.

8) Preferujte fond, který dosažené zisky reinvestuje a nevyplácí je prostřednictvím dividendy. Dividendy totiž podléhají dani z příjmu, nehledě na délku držby podílového listu. Naopak výnos z prodeje podílového listu nepodléhá zdanění, pokud ho držíte déle než šest měsíců.

9) Investujte pravidelně – vzhledem ke skutečnosti, že hodnota podílového listu akciových a smíšených fondů je značně kolísavá, vyplatí se namísto jednorázového nákupu většího množství podílových listů pravidelně nakupovat menší množství podílových listů. Tím se sníží riziko nákupu podílového listu za příliš vysokou cenu.

10) Buďte trpěliví – Neočekávejte, že hned první měsíc budou vaše peníze zhodnoceny, nebo že zrovna vy naleznete fond, který bude mít nejvyšší výkonnost ve své kategorii. Nereagujte na zbrkle na pokles ceny podílového listu jeho prodejem. Pokud nemáte spoustu volného času a pevné nervy, nesledujte cenu podílového listu každý den. Investování do podílového fondu je nutno vnímat jako dlouhodobý investiční proces, výnos lze očekávat až po uplynutí minimálního investičního horizontu.

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Pět metod, jak správně využít autosugesci ve svůj prospěch

Ilustrační snímek

Autosugesce není ničím mimořádným ani složitým. Ať už si to uvědomujete nebo ne, velmi pravděpodobně ji využíváte po...

Školák stojí bezmála šest tisíc korun, nejdráže vyjde aktovka a pomůcky

Ilustrační snímek

Základní náklady na dítě, které jde kupříkladu poprvé do školy, vycházejí na necelých šest tisíc korun. Jsou tu však i...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz