Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset rad, jak umět chytře prodat či koupit byt

aktualizováno 
Pokud byt kupujete, poohlédněte se po takovém, který prošel rekonstrukcí. Když však chcete byt v paneláku prodat, s opravou se nezatěžujte. Vaše investice zvedne cenu bytu jen o málo. Navíc odradíte zájemce, kteří by si chtěli zrenovovat byt po svém.
V každé čtvrti se vždycky najde pár bytů s přemrštěnou cenou. Ilustrační snímek

V každé čtvrti se vždycky najde pár bytů s přemrštěnou cenou. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Abyste na koupi či prodeji bytu zbytečně netratili, je užitečné řídit se osvědčenými radami a doporučeními odborníků.

Když panelový byt kupujete

1. V jakém stavu je dům?
Nedívejte se jen na kvalitu bytu, ale pátrejte i po stavu celého domu. "Jako spolumajitel se budete podílet na nákladech na celý panelák. Proto si také zjistěte, jestli společenství vlastníků řádně hospodaří," doporučuje Tomáš Duda z pražské realitní kanceláře Professionals.

2. Je to dobrá lokalita?
Nejde jen o to, jak na vás místo působí, ale i jaká je tam infrastruktura (obchody, školy, zdravotnictví, doprava). Zajímejte se také o to, jaká sociální skupina lidí v okolí bydlí - obojí bude hrát roli v případě, že budete chtít byt jednou zase prodat.

3. Není nemovitost předražená?
V každé čtvrti se vždycky najde pár bytů s přemrštěnou cenou. Přijdete na ně nejspíše tak, že si porovnáte ceny bytů v dané lokalitě na realitních serverech či v časopisech.

Může se hodit

Budete kupovat, prodávat nebo pronajímat byt? Chystáte si vzít hypotéku na bydlení? Potřebujete s tím poradit? Zeptejte se odborníků v naší Realitní poradně.

4. Není cena bytu podezřele nízká?
Může to znamenat nějakou skrytou potíž - problémové sousedy, velké výdaje za budoucí opravy či třeba to, že v domě jsou vysoké poplatky spojené s bydlením. Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality, nabízí ještě další vysvětlení: "Prodávající mohou mít finanční problémy, tlačí tedy na rychlost prodeje, a tím jde i cena dolů," popisuje.

5. Dostanu na byt v paneláku hypotéku?
Ano, pokud tomu budou odpovídat vaše příjmy a také stav - a tím pádem hodnota - nemovitosti. Tu pro banku stanovují jí najatí znalci.

6. Mám koupit rekonstruovaný byt, nebo ten v původním stavu?
Ceny zrekonstruovaných bytů a těch, které renovace teprve čeká, se až na výjimky zásadně neliší, proto - pokud vám provedená rekonstrukce vyhovuje - kupte si byt opravený. Jestliže nemáte mnoho vlastních finančních prostředků, vyplatí se to i kvůli hypotéce. "U nerekonstruovaných panelových bytů se může častěji stávat, že kupní cena výrazně převýší odhad banky a zájemce o koupi tak musí složit větší část kupní ceny z vlastních prostředků," uvádí důvod Milan Roček z Hyposervisu.

Když panelový byt prodáváte

1. O stavu bytu a domu nelžete
Nesnažte se přechválit lokalitu či stav bytu ani v inzerátech, ani při osobní návštěvě zájemců. Upoutat může spíše nabídka snížení ceny.

2. Sežeňte si údaje, které budou kupujícího zajímat
Mějte pohromadě kontakty na vedení společenství vlastníků bytů, projektovou dokumentaci k bytu, informace o tom, jak staré jsou rozvody či třeba okna, netajte se tím, kolik protopíte či jak velké jsou výdaje za vodu. Sepište i to, kde je školka, škola, zdravotnické středisko a jak je místo dopravně dostupné.

3. Nesnažte se byt před prodejem renovovat
Byt můžete před prodejem vymalovat, působí to lépe, ale do nějaké celkové opravy se rozhodně nepouštějte. "Peníze na vylepšení jakékoliv nemovitosti se plně nevrátí, nestojí to za to," potvrzuje i Tomáš Duda.

4. Zvyšte svou šanci kvalitními fotografiemi
Ať už byt prodáváte sami či s realitní kanceláří, nechte ho hezky nafotografovat - to ostatně platí u všech nemovitostí. Hlavní zásada pro tyto snímky zní: čím uklizenější byt a čím méně věcí na poličkách a podobně, tím lépe bude interiér na obrázcích vypadat.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz