Deset rad pro začínajícího investora

aktualizováno 
Co byste měli vědět před tím, než svěříte své peníze podílovému fondu? Jakým způsobem byste měli postupovat při vybírání fondu pro vaši investici. Můžeme postupovat podle obecných zásad nebo je rozhodování pro každého jiné. Jak vybrat nejlepší fond a na co si dát pozor?

1. Rozmyslete si proč a s jakým cílem investujete.

 

Od vašeho investičního cíle se dále odvíjí způsob a konkrétní umístění investice. Jinak budete investovat, pokud budete chtít zajištění příjmu na stáří a jinak, když budete investovat přebytečné finanční prostředky pro co nejvyšší výnos ve střednědobém horizontu.

 

2. Zamyslete se nad tím, jakou míru rizika jste ochotni přijmout.

 

Investování je na rozdíl od spoření vždy spojeno s rizikem. Záleží však na vás, jak velké riziko podstoupíte. Ve fondech peněžního trhu podstupujete nízké riziko, hodnota investice v průběhu času jen mírně kolísá, neměla by nikdy klesnout pod počáteční úroveň. Naproti tomu u fondů dluhopisových a zejména akciových podstupujete riziko větší, tedy hodnota investice se v čase mění, kolísá. Ztráta může krátkodobě dosahovat i několik desítek procent. Výnos a riziko jsou dvě strany téže mince, abyste dosáhli vyššího výnosu, musíte podstoupit větší riziko. Nalezněte si svou rovnováhu mezi požadovaným výnosem a rizikem.

 

3. Určete si investiční horizont

 

Investiční horizont je doba, po kterou plánujete investovat prostřednictvím podílového fondu. Čím delší je tato doba, tím nižší je pravděpodobnost nepříznivého vývoje hodnoty investice. Proto se u různých fondů uvádí odlišný minimální investiční horizont. Nejkratší je u fondů peněžního trhu (6 měsíců) a roste s rizikem, které ve fondech podstupujete – 2 – 3 roky u dluhopisových fondů, 5 let u akciových. Ujasněte si, jak dlouhou dobu nebudete peníze potřebovat a podle toho vybírejte fond.

 

4. Vyberte si měnu, ve které budete investovat

 

U domácích a některých zahraničních fondů jsou investice v korunách. U většiny zahraničních fondů však musíte investovat v eurech, dolarech nebo britských librách a podstupujete tak měnové riziko. Zvažte proto, zda je vhodné konvertovat peníze do cizích měn před investicí a po ukončení investice. Měna, ve které platíte své závazky, a ve které vám přicházejí příjmy, se nazývá referenční měna. V té by měla být i vaše investice, pokud budete chtít minimalizovat měnové riziko.

 

5. Nevybírejte si fond podle výnosu dosaženého v minulosti.

 

Platí zde pravidlo, že minulá výkonnost není zárukou výkonnosti v budoucnu. Žebříčky top fondů jsou každý rok jiné. Nejlepší fondy v loňském roce často bývají pouze průměrné v  roce dalším. Ale platí to i naopak, fond s horší výkonností letos, může být nejlepší za rok. Nikdo na finančních trzích nedokáže odhadnout budoucí vývoj. Nalézt kvalitní fond není lehké. Mohou vám pomoci další informace, např. jak se prezentuje správce fondu, jaké má internetové stránky, jakou používá propagaci, zda upozorňuje na možná rizika a na to, že příslušný fond je vhodný jen pro určitý investiční horizont,…

 

6. Zjistěte si co nejvíce informací

 

U fondu do kterého budete investovat byste si měli prostudovat co možná největší množství informací. Nejvíce jich naleznete ve statutu fondu, který vám musí být k dispozici při nákupu podílových listů. Pozornost byste měli věnovat především investičnímu zaměření fondu, kde je definováno, kam fond investuje prostředky podílníků a jaké jsou podíly jednotlivých tříd aktiv v portfoliu. To by mělo odpovídat vaší představě a riziku, které jste ochoten podstoupit.

 

7. Minimalizujte náklady a maximalizujte výnos

 

Nezapomínejte na vstupní a výstupní poplatky u fondů, ale také na správcovský poplatek. Ten je sice již započten ve zveřejňované výkonnosti, takže ho vlastně „nevidíte“, ale jeho výše značně ovlivňuje výnos pro podílníka, u delších horizontů mnohem více než vstupní či výstupní poplatky. Nezapomínejte na daně. Kapitálové zisky jsou pro fyzické osoby osvobozeny od daně, pokud je doba mezi nákupem a prodejem delší než šest měsíců. Pro fyzické osoby jsou rovněž efektivnější fondy, které výnosy reinvestují a zvyšují hodnotu podílového listu. Dividendové, výnosové fondy vyplácejí zisk z investic, který podléhá srážkové dani 15 %. Investujte

Nenašli jste odpověď na to, co vás z oblasti podílových fondů zajímá? V sekci Jak na to vám jistě poradíme, novinky naleznete v této specializované sekci

pravidelně, čímž snížíte riziko nákupu podílových listů za vysokou cenu, tato strategie se také nazývá průměrování nákladů – dosahujete tak nižších průměrných nákladů na 1 podílový list, než kdybyste investovali jednorázově.

 

8. Neinvestuje do něčeho, čemu nerozumíte

 

Pokud nerozumíte způsobu, jak se investuje, jak je možné z investice vystoupit a hlavně, jaká rizika a náklady ponesete, měli byste s investováním počkat. Poraďte se s odborníky, nechte si vysvětlit, na jakých trzích fond investuje a jaké poplatky vám budou strženy. Hledejte informace na internetu, v médiích, v odborné literatuře, časopisech.

 

9. Neinvestujete všechny peníze – udržujete si rezervy

 

Investovat všechny své úspory ať už do jednoho nebo více podílových fondů není nejlepší strategií. Vždy si nechte minimálně hotovostní rezervu nebo držte část svých prostředků v likvidních aktivech. (I u nejlikvidnějších fondů peněžního trhu je minimální investiční horizont 6 měsíců.)

 

10. Nesledujte hodnotu podílových listů každý den

 

Neočekávejte, že vaše investice bude výnosná hned první týdny a měsíce. Ceny aktiv kolísají, kladný výnos lze očekávat až v delším horizontu (minimálním investičním horizontu). Proto nepodléhejte panice a neprodávejte podílové listy při každém poklesu ceny. Investice do podílových fondů jsou na delší časové období, proto buďte trpěliví.

 

Autor:

Nejčtenější

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Další z rubriky

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Rychlý výprodej akcií O2 ČR je zajímavou příležitostí

Rychlý výprodej akcií O2 ČR je zajímavou příležitostí

Kurzy.cz „Současný výprodej akcií O2 Č.R. může pro investory představovat příležitost. O2 Č.R. neohlásila žádné špatné výsledky,...

Najdete na iDNES.cz