Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset tipů, jak ušetřit v rodinném rozpočtu

aktualizováno 
Zdá se vám, že příliš mnoho peněz projíte? Udělejte si nejdřív inventuru rodinné kasy a možná zjistíte, že jsou rezervy jinde.
Udělejte si inventuru rodinného rozpočtu.

Udělejte si inventuru rodinného rozpočtu.

Znáte to: Miláčku, potřebuju dva tisíce na nákup. Ty už zase nemáš? Za co ty peníze pořád utrácíš? Jestli se kvůli penězům dohadujete často, udělejte si inventuru rodinného rozpočtu. První tip na to, jak se naučit s penězi hospodařit lépe, je totiž zjistit, kam vlastně každý měsíc mizí.

Finanční inventura krok za krokem
Inventura spočívá v tom, že si porovnáte svoje příjmy a výdaje. Čím víc půjdete do detailu, tím snadněji najdete zbytečná vydání. Do příjmů nezapomeňte vedle výplaty započítat také případné sociální dávky či výnos z investovaných peněz. na opačné straně by se mělo objevit vše, za co jste utráceli: bydlení, jídlo, drogerie a kosmetika, pojistky či spoření, oblečení, telefony, jízdenky, obědy ve škole, kroužky, telefon, lékařská péče a léky...

Buď si u každého nákupu můžete říct o účtenku, nebo si vždy večer sednout a peníze, které jste za celý den utratili, sepsat. Případně si v kapse noste notýsek a tužku a výdaje si zapisujte průběžně už během dne. Snažte se opravdu na nic nezapomenout. Je to podobné, jako když chcete zhubnout, také si nejdřív musíte zapisovat každé sousto, které sníte. Chce to vůli a důslednost, ale vyplatí se. Když to pojmete jako hru na detektiva, který pátrá, kam mizí rodinné peníze, může vás to i bavit. Vydržte minimálně měsíc, nebo lépe tři.

„Příjmy a výdaje si zapisuji od ledna a musím říct, že jsem neustále překvapená, kolik peněz a za co utratím. Mám tendenci zapomínat nejen na jednorázové výdaje typu 350 korun pro dceru na školní výlet, ale i na ty pravidelné, jako jsou třeba peníze na obědy v družině, a pak se na konci měsíce nestačím divit,“ vypráví Zlatuše Zímová, která žije se dvěma dětmi v Sobotce.

Kupujte kvalitní benzin a olej
Nejkratší trasa nemusí znamenat nejmenší spotřebu

Nestavte lednici vedle sporáku
Nechoďte na nákup potravin hladoví, nakoupíte víc, než pak sníte

Kde to jde, plaťte kartou
Je to bez poplatků jak v Česku, tak v cizině

Najděte svoje rezervy a využijte je
Podrobné zapisování výdajů vám pomůže v rodinném rozpočtu odhalit rezervy. Mohou to být každodenní drobné nákupy, třeba sušenky, pytlík chipsů, sloupek sportky navíc, nové vyzvánění na mobil, časopis na cestu do vlaku, které denně stojí pár korun, ale za celý měsíc se mohou vyšplhat na několik stokorun i víc. Když denně každý z čtyřčlenné rodiny zbytečně utratí desetikorunu, za měsíc je to 1 200 korun.

Buď je můžete utratit za něco potřebnějšího, nebo uspořené peníze vložit třeba do stavebního spoření. Při vkladu 1 200 korun měsíčně na smlouvě budete mít za šest let přes 106 000 korun. Peníze pak můžete investovat třeba do nákupů úsporných spotřebičů a výrazně snížit spotřebu elektřiny a zase budete mít v rodinné kase nějakou tu korunu navíc.

Počítač bude pracovat za vás
Jestli se vám nechce všechno sčítat a odečítat ručně a máte přístup na počítač, zadejte si do Googlu heslo rodinné nebo domácí účetnictví. Vyskočí na vás množství odkazů, které nabízejí prográmky zdarma ke stažení nebo přímo internetové aplikace. Vyzkoušejte třeba www.madatidal. cz, klikněte na založit účet, vymyslete si pro něj jméno, zadejte svůj email, zvolte heslo a můžete začít zapisovat údaje z notýsku.

V aplikaci je nastaveno víc než deset kategorií, jako je výplata, jídlo a pití, cestování, zábava, ale podle svojí potřeby si můžete zadat i další. Záznamy pak lze podle jednotlivých kategorií třídit a omezovat podle data. Když nějaký údaj zapomenete zadat, prográmek vás na to  upozorní.

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kurzy.cz Kryptoměny v čele s bitcoinem v posledních dvou dnech výrazně ztrácejí a to v reakci na oznámení Googlu, že zakáže vysí...

Najdete na iDNES.cz