KOMENTÁŘ: Finanční budoucnost dětí není pouze o financích

Výchova dětí je jedním z nejnákladnějších finančních závazků, které na sebe bereme. „V Česku stojí tato položka od narození do maturity v průměru kolem dvou milionů korun,“ říká v komentáři Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR. Není to však jen o penězích. Jaké finanční dovednosti v dětech vypěstovat a jak je zajistit?

Jana Brodani | foto: AKAT ČR

O tom, zda finančně zabezpečit budoucnost potomků, netřeba diskutovat. Složitější už je rozhodování, jaké prostředky a způsoby zvolit. Neměli bychom rovněž zapomínat na to, že důležité je nejen vytvořit pro děti finanční zdroje, ale také je naučit s nimi hospodařit. S tím souvisí jejich dostatečná finanční gramotnost, ale také rodičovský přístup k hodnotám, a to nejen těm hmatatelným.

Příklady táhnou

Sebelépe postavený „finanční plán“ pro naše děti se ukáže jako zbytečný ve chvíli, kdy čerstvě dospělá dcera nebo syn často těžce našetřené prostředky promění například ve zbytečně luxusní auto nebo motorku či se začnou před kamarády předvádět, jací jsou králové večírků a jaké úžasné značkové oblečení mají.

Proto by mělo finanční zabezpečení jít ruku v ruce s cílenou výchovou: děti by se měly naučit znát skutečnou hodnotu peněz, hospodařit s nimi a také by měly poznat, že ne všechno lze v životě za peníze koupit. Pokud my sami budeme kupovat zbytečnosti a investovat do projektů, které jsou mírně řečeno rizikové, těžko pak dětem vysvětlíme, že to nemají dělat.

Jana Brodani

  • Od roku 2009 je výkonnou ředitelkou Asociace pro kapitálový trh České republiky.
  • Absolvovala Fakultu mezinárodních vztahů VŠE, Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, právnické studium LL.M. na University of London a postgraduální program na Francouzsko-českém institutu řízení (IFTG).
  • Od roku 2009 zasedá v představenstvu mezinárodní asociace EFAMA, kde reprezentuje Českou republiku.
  • Od roku 2017 řídí činnost CFA Society Czech Republic.
  • Pravidelně přednáší na domácích i zahraničních konferencích.

Jistá finanční střízlivost je namístě i v rodinách, které jsou finančně relativně dobře zajištěny. Žijeme v nejistém světě a kdykoliv může nastat situace, že se octneme v ekonomicky složitějším období. Nedávné měsíce, které jsme prožili ve stínu koronavirové pandemie, jasně ukázaly, jak důležité je mít dostatečnou rezervu. Nespoléhejte na to, že se děti finanční dovednosti naučí ve škole: s výukou této gramotnosti na tom není české školství zrovna ukázkově a ostatně, příklad vlastních rodičů má podle psychologů stejně větší váhu.

Peníze hrou

I když jsou děti zdatní pozorovatelé a mnohé věci, které doma vidí, pochopí záhy samy, nezapomínejte se s nimi bavit. Vysvětlujte jim jednoduché věci z finančního světa, ukazujte jim jasné a názorné příklady správného přístupu. To vše lze dělat nenásilnou formou, při běžné denní komunikaci.

Banky nabízejí některé produkty, které mohou děti využívat samy. Ty si tak nemusí jenom spořit do „prasátka“, ale můžeme jim založit například dětský účet s kartou, kam jim budeme posílat kapesné, s nímž si může malý finančník hospodařit sám. Rodiče pochopitelně mají nad takovým účtem dohled a mohou zablokovat na účtu některé riskantnější aktivity: například nedovolí dítěti utrácet svoje peníze každý den a omezí počet výběrů.

„Stavebko“ to nevyřeší

Z dlouhodobého investorského a střadatelského hlediska jsou ale zajímavější jiné finanční produkty. Trh nabízí řadu možností, jak dětem spořit peníze, které využijí ve chvíli, kdy se postaví na vlastní nohy, případně je investují do vzdělání. Tady je ostatně na místě připomenout, že samotné vzdělání je investice, z které čerpáme celý život, a neměli bychom na ně při rodinném finančním plánování zapomínat.

Na rodičích většinou leží tíže rozhodování, jakým způsobem potomkům spořit a úspory dále zhodnocovat. Velké oblibě se stále těší stavební spoření, ale doba, kdy bylo skutečně výhodné, je dávno pryč. Postupně se snížila výše státního příspěvku i úroková sazba. Nicméně vzhledem k tomu, že peníze ze stavebního spoření jsou vázány v bance po dobu šesti let, jsou garantovány i podmínky, za jakých byla smlouva sepsána. Toto opatření je dobré i pro ty, kdo mají problém s vytrvalostí a inklinují k tomu, že by například na spoření svých dětí chtěli někdy v průběhu let předčasně „sáhnout“.

Budete-li tedy mít chuť a volné prostředky, klidně dětem stavební spoření sjednejte. Vaše hlavní aktivity by ale měly směřovat jinam.

Riziko se vyplatí

Jako velmi výhodné se v současnosti jeví podílové fondy nabízející zajímavé možnosti zhodnocení úspor a v rodinném finančním portfoliu by měly mít své pevné místo. Podle zaměření a horizontu si lze vybrat fondy konzervativní či naopak více rizikové, v každém případě se jedná o produkty s vysokou likviditou. Podílové fondy vedené důvěryhodnou finanční institucí dohlíženou Českou národní bankou jsou velmi dobře diverzifikovány, a díky tomu jsou lépe chráněny před přílišným propadem v době krize. Obzvláště pravidelné investice, které jsou nastaveny na dlouhodobé investování, přímo s různými krizemi počítají ve svých nastaveních.

Další vhodnou možností zajištění dětí do budoucna je nákup nemovitosti, například bytu. Nemusíte mít nutně volné vlastní finance, můžete ho pořídit i na hypotéku. Takový byt pak lze třeba i 20 let pronajímat a z takto získaných peněz onu hypotéku splácet.

Okořeňte investice alternativně

Doplňkem spoření potomkům může být ukládání peněz do drahých kovů a kamenů, včetně diamantů. Jedná se o možnou investici i pro menší investory, odborníci však doporučují, že bychom v nich měli mít uloženo maximálně 10 procent majetku.

Dětem lze sjednat také pojištění, ale berme ho spíše jako pojistku pro případ, kdyby se nám něco stalo. Pojištění neslouží na spoření a primárně bychom měli větší částky investovat do produktů, které nám, a potažmo v budoucnu našim potomkům, přinesou větší zisky.

Na závěr:

  • Máte-li více dětí, snažte se všem zajistit finance do budoucnosti ve stejné výši a stejnou formou. Předejdete tak pozdějším sporům.
  • Mluvte s dětmi o všem, tedy i o smutných a nepříjemných věcech. Dítě by mělo chápat alespoň rámcově, že mohou nastat v životě chvíle, které nebudou jednoduché: rozvod, těžká nemoc, úmrtí v rodině. A ty se velmi často také promítnou do naší finanční situace. Tyto ne vždy příjemné rozhovory naučí děti chápat nástrahy a rizika a lépe jim pak čelit.
  • Někteří finanční poradci tvrdí, že spořit dětem na budoucnost je vlastně kontraproduktivní, protože jim tak velmi ulehčujeme start do dospělosti a oddalujeme okamžik skutečné samostatnosti. Pochopitelně nemusíte být tak přísní, ale nezapomínejte na starou dobou poučku „všeho s mírou“. Myslete rovněž na dobu, kdy se dostanete do důchodového věku – a nepřenechávejte všechny volné prostředky jenom svým potomkům.

  • Výchova dětí je jedním z nejnákladnějších finančních závazků, které na sebe bereme. V Česku stojí tato položka od narození do maturity v průměru kolem dvou milionů korun (a tato cifra bude jistě v budoucnu dále stoupat). S dalšími penězi je pak nutné počítat, pokud dítě studuje vysokou školu.
Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...