Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praktické rady: Jak učit děti zacházet s penězi a hospodařit

aktualizováno 
V září by se rodinám s dětmi hodil bezedný bankomat. Nakupují se věci do školy, platí se kroužky... a mnohde se také zavádějí nová pravidla kapesného. Jak naučit děti, aby uměly s penězi vyházet?

U prvňáčků bývá kapesné 10 až 30 korun týdně. Na druhém stupni už obvykle rodiče vyplácejí měsíčně okolo 300 korun. U středoškoláků je běžné, že mají vlastní účet. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chtíc nechtíc člověk občas vyslechne cizí rozhovor. Třeba ve vlaku (zkráceno z desetiminutového monologu): „Koupíme mu, co chce, ale ničeho si neváží. Vůbec si neumí představit, kolik to všechno stojí. Když byl se školou na kurzu, dostal s sebou 500 a všechno utratil. A ten účet za telefon! A on se jen zatváří, protože ví, že to zaplatíme. No jo, přece na sebe nenecháme přijít exekutora, vždyť ještě není plnoletej!“ Když něco takového zaslechnete, chce se vám křičet: A vy sama, dáváte mu dobrý příklad?

Učili jste ho, jak má s penězi zacházet? Dali jste mu příležitost? Má své peníze? A má k nim také nějaké povinnosti a závazky? Jenže peníze jsou v mnoha rodinách tabu.

Kapesné má smysl

„Setkávám se s názorem, že bychom se měli snažit co nejdéle držet děti stranou od finančních otázek. S tím nesouhlasím. Jsem jednoznačně pro, aby se děti s funkcí a hodnotou peněz seznamovaly od nejútlejšího věku a postupně vztah k penězům kultivovaly. Děti by měly v rodině pomáhat, učit se, ale i pracovat za peníze. O penězích by se mělo mluvit, nezatajovat nic z finanční situace rodiny,“ řekl psycholog Václav Mertin na semináři s učiteli v rámci projektu Rozumíme penězům.

Co odhalil průzkum

  • 51 % rodičů vnímá padesátikorunu jako adekvátní týdenní kapesné pro čerstvého prvňáčka

  • 14 % respondentů se domnívá, že prvňáček má dostávat týdně stokorunu

  • 4 % si myslí, že prvňáček by měl dostávat více než 200 korun

  • 31 % rodičů se domnívá, že prvňáček si zažít hospodaření s vlastním kapesným ještě nepotřebuje

Zdroj: Akční Ceny.cz

Kapesné by podle něho mělo být v takové výši, aby rodiče unesli, když je dítě utratí zcela nesmyslně. „Kapesné je od toho, aby se dítě s penězi učilo zacházet, takže je musíme nechat, aby s nimi dělalo, co uzná za vhodné. Můžeme mu jen připomenout, že když si nakoupí sladkosti a sní je, nemůže si koupit něco jiného, co by chtělo také,“ doplnil psycholog.

Důležitá je důslednost. Když si dítě kapesné utratí hned první den, nedat mu do konce „výplatního období“ žádné další. Když důslední nebudete, situace se nejspíš bude opakovat.

Padesát korun stačí?

Stanovit správnou částku je asi to nejnáročnější. Pokud nežijete od výplaty k výplatě, dávejte tolik, aby se dítě necítilo mezi vrstevníky vyloučené. Proberte to klidně s ostatními rodiči. Když jste bohatí, stanovte částku takovou, jaká je mezi kamarády vašeho dítěte (škola, kroužky, známí) běžná. Jestli si naopak nemůžete vyskakovat, dejte alespoň něco a vysvětlete dítěti, že víc nemáte. U prvňáčků bývá kapesné 10 až 30 korun týdně. Na druhém stupni už obvykle rodiče vyplácejí měsíčně okolo 300 korun. U středoškoláků je běžné, že mají vlastní účet.

Za známky, nebo jen tak?

V některých rodinách dostávají děti kapesné jen tak, jinde je striktně vázáno na školní prospěch či na pomoc v domácnosti. Psychologové se však shodují, že alespoň část kapesného by měla být automatická. Na zbytku se dohodněte – někde podporují jen dobré známky a špatné finančně ignorují, jinde za čtyřky a pětky stanovují pokutu (předpokládá se však, že dítě má víc jedniček, od jejichž přínosu se pokuta odečítá).

Podobně je to s pomocí v domácnosti. Nějaké práce by mělo dítě dělat jako své běžné povinnosti. Když vykoná něco navíc, mohou rodiče stanovit zvláštní finanční odměnu.

Pravidelně, nebo za odměnu?

Jak funguje kapesné v jiných rodinách? Inspirujte se na eMimino.cz.

„Máme čtyři děti, a tak jsme postupně způsob vyplácení kapesného upravovali tak, aby nám co nejvíce vyhovoval,“ říká Markéta z Prahy a dodává: „Přesvědčili jsme se na vlastní kůži, že příliš složitý systém je nepraktický – komplikovaná pravidla jsme nezvládali dodržovat.“

Stejně drahý systém, zcela jiný výsledek

U náctiletých lze volit ještě náročnější způsob výplaty kapesného. Rodiče vyjde úplně nastejno, když dají dítěti 300 korun kapesného měsíčně a zaplatí za ně školní obědy (500 korun), telefonní paušál (300 korun) a jízdenku hromadné dopravy (250 korun), jako když pošlou dítěti na účet celých 1 350 korun s tím, že povinné platby si zařídí samo. Výchovný význam je ale naprosto rozdílný – dítě má závazky, jimž musí dostát. Když protelefonuje víc, zbude mu méně pro vlastní potřebu. Je-li nemocné a neodhlásí oběd, peníze propadnou. Odhlásí – a příští měsíc mu zbude víc. Učí se, že věci i služby kolem něho mají svou cenu. A že když myslí ohledně peněz dopředu, vyplatí se to.

Naučte dítě pracovat s dluhy

Když dítěti půjčíte (třeba na ten nezvládnutý telefon), trvejte na tom, aby vám peníze vrátilo. Nechtějte od něj však v dalším měsíci celou volnou část kapesného – dostali byste ho do situace, která je spíš trestem než výchovou. Ideální je, když zavedete splátkový kalendář a budete si strhávat třeba polovinu z peněz, které má jinak zcela pro vlastní potřebu.

Nebo můžete dát potomkovi šanci na splacení dluhu tím, že ho necháte přivydělat si nějakou mimořádnou prací pro rodinu.

Zapamatujte si: Pravidla kapesného

  • s kapesným neotálejte – vhodná příležitost je při nástupu do školy
  • malým dětem vyplácejte týdně, velkým měsíčně
  • držte se důsledně předem domluvených pravidel (klidně si je i s dětmi sepište)
  • neomezujte, nevyčítejte, nechte děti, aby měly samostatnost
  • částku stanovte přiměřeně rodinné situaci i okolí dítěteNejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz