Dítě, škola - ilustrační foto

Dítě, škola - ilustrační foto - Dítě, škola - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Dětská konta: pozor na neduhy

  • 19
Rozhodli jste se pořídit dítěti bankovní konto v naději, že jej naučíte hospodařit s úsporami, nebo mu chcete spořit na výhodněji úročenou vkladní knížku? To rozhodně není špatný nápad. Banky v některých případech nabízejí opravdu zajímavé dětské produkty, je však potřeba dávat si pozor na některá ALE, zejména když z účtu chcete vybrat hotovost.

Pro děti od narození do 15 let jsou určeny vkladní knížky, spořící konta i běžné účty. Mezi bezplatné výhody, které nabízejí, patří vedení účtu, výpisy, vklady a výběry hotovosti, vydání a vedení platební karty, nebo plyšový dárek. Přestože jsou to finanční produkty určené dětem, musí s jejich založením souhlasit zákonní zástupci (např. rodiče, opatrovník) nezletilce. Stejně tak jako se změnami nebo zrušením konta.

Vkladní knížky pro děti nabízí Česká spořitelna (Cvrček), Waldviertler Sparkasse von 1842 (KNAX) a Poštovní spořitelna (Čtyřlístek). Určeny jsou pro děti od narození do 18 let a vklady jsou úročeny sazbou kolem 2 % p.a. Myslíte, že se u těchto jednoduchých produktů nemůžete dočkat nemilého překvapení? Pak jste na omylu.

Vkladní knížky pro nejmenší

Vybírat z vkladní knížky bez časového omezení lze pouze v případě WSKP. Pokud je však denní výběr vyšší než 200 Kč, musí být proveden v přítomnosti zákonného zástupce. Obě zbývající spořitelny pak mají výběry vkladů časově vázané. U ČS již při založení Cvrčka volíte výpovědní lhůtu, kterou je nutné při nahlášení výběru dodržet. Volit můžete mezi 1, 3, 6 měsíci nebo 1, 2 lety. Čím delší výpovědní lhůta bude, tím vyšší úrokovou sazbu získáte (od 1,05 do 1,65 %).

  

Banka Název produktu Věk klienta založení/výběr osobně Úročení zůstatku Výhody
Česká spořitelna Spořitelní knížka Cvrček 0 - 18 let / dle výpovědní lhůty (1,3,6 měsíců, 1,2 roky) dle výpovědní lhůty + roční úrokové zvýhodnění za nevybrání vkladu a naspoření min. částky od 15 let možnost měsíčního obratu 20000 Kč, po dosažení 18 let zvýhodněné období pro výběr vkladu 1 měsíc dárek plyšový cvrček
Poštovní spořitelna Vkladní knížka Čtyřlístek 0 - 18 let / po dosažení 18 let 2,50% -
WSPK Vkladní knížka KNAX 0 - 15 let / od 6 let, max. 200 Kč 2% založení, vedení,vložení minimální vklad; výběr i zůstatek na vkladní knížce za 50 Kč. Od 6 let si děti mohou vybírat hotovost do 200 Kč samy. Dárek pokladnička

Zdroj: banky

Poštovní Čtyřlístek pak výběry během dospívaní ratolesti neumožňuje. Naspořená částka je vyplacena až plnoletému majiteli, dlužno však dodat, že s prémií. Jestliže byste chtěli naspořené prostředky vybrat dříve, pak vás čeká zaplacení poplatku za každých 1000 vybíraných korun, a to ve výši 60 Kč.

Hospodařit lze i se "zvířátkovými" účty

Běžné a spořící účty umožňují výběr hotovosti celkem bez problémů. Poskytují i zvýhodněné úrokové sazby zůstatku, možnost pořízení platební karty použitelné v bankomatech. Úskalí výběru hotovosti však může nastat díky nastaveným limitům, a to jak při výběru kartou, tak na pobočce. Limit sice nastavuje zákonný zástupce, ale je dobré zvážit, zda je doporučovaná minimální částka u platebních karet ve výši 200 Kč měsíčně dostačující, nebo jestli někdy nebude dítě potřebovat vybrat vyšší sumu. Platební karty nabízí ČSOB, ČS nebo Poštovní spořitelna a pružné nastavení limitů je možné od 200 Kč do 2000 Kč. Když ale dosavadní limit nestačí a chcete jej navýšit, musíte počítat, že to bude nějaký ten týden trvat a že změny limitů platební karty jsou bankou zpoplatněny. 

Přehled dětských běžných a spořících kont ZDE.

Zajímavý je fakt, že ze spořících účtů jako je Dětský účet Beruška KB a spořící účet Včelička od Raiffeisenbank nemůže dítě vybírat vůbec, pokud nemá občanský průkaz (tedy do 15 let), kdežto z vkladní knížky nebo běžného účtu může dítě vybírat už v 8 letech. U výběru z výše zmíněných spořících účtů musí být zákonný zástupce a výběr může být i zpoplatněn ne právě malou částkou (výběr z konta Slůně nebo Včelička 30 Kč).

Dětské účty jsou zajímavým nástrojem, jak ratolest naučit zacházet s penězi, ale pokud chcete dítěti pouze spořit, lépe je volit jiné produkty, např. se státní podporou (stavební spoření).

Kdo poráží banky ve výši poplatků? Čtěte ZDE.

Pořídili byste svému dítěti vkladní knížku nebo bankovní účet s platební kartou, aby samo hospodařilo s kapesným? Napište nám své názory.