Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Devatero tipů pro výměnu peněz na dovolenou

aktualizováno 
České koruny za cizí měnu většina lidí mění jednou, maximálně dvakrát ročně. Proto je jednoduché naletět podvodníkům nebo se splést. Je dobré například vědět, že reklamovat vyměněné peníze či sumu nemůžete, když odstoupíte od okénka směnárny.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

1. Pečlivě studujte kurzovní lístek

Kurzovní lístek, který zveřejňují směnárny a banky, bývá nepřehledný. Pokud si chcete vyměnit české koruny za cizí měnu, sledujte kolonku valuty prodej. V kurzovním lístku naleznete také VIP kurzy, které vás zajímají, když směňujete obvykle nad 30 000 korun, někdy nad 50 000 korun.

2. Obejděte pár směnáren

Náš test ukázal, že na pár krocích ušetříte až několik set korun. Jestliže se vám nechce nebo nemáte čas chodit po městě a hledat nejvýhodnější směnu, zjistěte si kurz na internetu. Více směnáren naleznete například na www.kurzymen.cz. Banky aktuální kurzy uvádějí na svých webových stránkách.

3. Připravte si doklady

Pokud chcete vyměnit více než 1 000 eur nebo 20 000 korun, připravte se na předložení občanského průkazu. Směnárnám i bankám to ukládá zákon č. 253/2008 o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti.

4. Pozor na poplatky již započítané v kurzech

Většina směnáren je bez poplatků. Avšak někde si mohou v podstatě připočítat poplatek do kurzu. Rozhodně není pravidlem, že každá směnárna je výhodnější než banka. Banky mají tu výhodu, že u nich poplatky buď nejsou, nebo jsou jasně dané. Většinou se u prodeje valut pohybují od 1 % do 2 % (minimálně 30–50 korun).

5. Bankovky reklamujte ihned

Jestliže se vám nebude zdát v pořádku vyměněná bankovka, musíte své pochybnosti říct okamžitě. I když jen odstoupíte od okénka směnárny, nemusí vám už podezřelou bankovku vyreklamovat. Ne vždy musí jít o padělek, můžete se setkat s různými bankovkami cizí měny. Existují například tři platné verze desetidolarovek.

6. Nevyměňujte od pouličních veksláků

Často se ve velkých městech stává, že vám někdo nabídne výhodný kurz a valuty v ruličce. Rozhodně takto peníze nevyměňujte. Riskujete nejen směnu falzifikátů, ale i krádež peněženky nebo dokladů. Kdo si myslí, že časy takových podvodníků už dávno minuly, je na omylu.

7. Stvrzenku zkontrolujte hned

Banky i směnárny mají povinnost vydávat o nákupu i prodeji cizí měny stvrzenku. Na ní mimo jiné najdete označení cizí měny kódem, její kurz a množství, částku k výplatě nebo k příjmu v českých korunách a poplatek. To, že máte stvrzenku, nijak neprodlužuje váš nárok na reklamaci, zkontrolujte si ji hned u okénka.

8. Nenechte si dát jen velké bankovky

V případě, že jdete měnit větší částku, nechte si dát také bankovky nižší nominální hodnoty. V cizině byste mohli mít problém rozměnit nebo i zaplatit třeba stodolarovkou.

9. Mince raději utraťte v cizině

Budete-li chtít po návratu vyměnit drobné mince v cizí měně zpátky za koruny, proděláte. Drobné sice některé směnárny přijímají, ale smění vám je za poloviční kurz. Proto je lepší mince utratit v zahraničí nebo si je nechat na příští cestu.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Otevřené bankovnictví: proč pouštět k penězům na účtu někoho cizího

Ilustrační snímek

Hovor nahráváme, souhlasíte? Ano. Tento web používá cookies, souhlasíte? Klik. Co jiného vám zbývá. A nově se chystá...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR AND SALES CONSULTANT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz