Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Devatero tipů pro výměnu peněz na dovolenou

aktualizováno 
České koruny za cizí měnu většina lidí mění jednou, maximálně dvakrát ročně. Proto je jednoduché naletět podvodníkům nebo se splést. Je dobré například vědět, že reklamovat vyměněné peníze či sumu nemůžete, když odstoupíte od okénka směnárny.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

1. Pečlivě studujte kurzovní lístek

Kurzovní lístek, který zveřejňují směnárny a banky, bývá nepřehledný. Pokud si chcete vyměnit české koruny za cizí měnu, sledujte kolonku valuty prodej. V kurzovním lístku naleznete také VIP kurzy, které vás zajímají, když směňujete obvykle nad 30 000 korun, někdy nad 50 000 korun.

2. Obejděte pár směnáren

Náš test ukázal, že na pár krocích ušetříte až několik set korun. Jestliže se vám nechce nebo nemáte čas chodit po městě a hledat nejvýhodnější směnu, zjistěte si kurz na internetu. Více směnáren naleznete například na www.kurzymen.cz. Banky aktuální kurzy uvádějí na svých webových stránkách.

3. Připravte si doklady

Pokud chcete vyměnit více než 1 000 eur nebo 20 000 korun, připravte se na předložení občanského průkazu. Směnárnám i bankám to ukládá zákon č. 253/2008 o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti.

4. Pozor na poplatky již započítané v kurzech

Většina směnáren je bez poplatků. Avšak někde si mohou v podstatě připočítat poplatek do kurzu. Rozhodně není pravidlem, že každá směnárna je výhodnější než banka. Banky mají tu výhodu, že u nich poplatky buď nejsou, nebo jsou jasně dané. Většinou se u prodeje valut pohybují od 1 % do 2 % (minimálně 30–50 korun).

5. Bankovky reklamujte ihned

Jestliže se vám nebude zdát v pořádku vyměněná bankovka, musíte své pochybnosti říct okamžitě. I když jen odstoupíte od okénka směnárny, nemusí vám už podezřelou bankovku vyreklamovat. Ne vždy musí jít o padělek, můžete se setkat s různými bankovkami cizí měny. Existují například tři platné verze desetidolarovek.

6. Nevyměňujte od pouličních veksláků

Často se ve velkých městech stává, že vám někdo nabídne výhodný kurz a valuty v ruličce. Rozhodně takto peníze nevyměňujte. Riskujete nejen směnu falzifikátů, ale i krádež peněženky nebo dokladů. Kdo si myslí, že časy takových podvodníků už dávno minuly, je na omylu.

7. Stvrzenku zkontrolujte hned

Banky i směnárny mají povinnost vydávat o nákupu i prodeji cizí měny stvrzenku. Na ní mimo jiné najdete označení cizí měny kódem, její kurz a množství, částku k výplatě nebo k příjmu v českých korunách a poplatek. To, že máte stvrzenku, nijak neprodlužuje váš nárok na reklamaci, zkontrolujte si ji hned u okénka.

8. Nenechte si dát jen velké bankovky

V případě, že jdete měnit větší částku, nechte si dát také bankovky nižší nominální hodnoty. V cizině byste mohli mít problém rozměnit nebo i zaplatit třeba stodolarovkou.

9. Mince raději utraťte v cizině

Budete-li chtít po návratu vyměnit drobné mince v cizí měně zpátky za koruny, proděláte. Drobné sice některé směnárny přijímají, ale smění vám je za poloviční kurz. Proto je lepší mince utratit v zahraničí nebo si je nechat na příští cestu.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Ostražitost Čechů při nakupování je velká. Víme, které obchody účtují správně

Ilustrační snímek

Možná jste to už zažili. Nakoupíte velký nákup, projdete očima účtenku a zjistíte, že namarkovaná cena u některé...

Nová státní půjčka na bydlení pro mladé rodiny má výhody i omezení

Ilustrační snímek

Od patnáctého srpna začne stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení nabízet mladým rodinám do šestatřiceti...

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Kurzy.cz Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká...

Najdete na iDNES.cz